משחקים בשלום - תסריט המשחק האם כל האמצעים כשרים לשלום? האם כל מה שחוקי הוא מוסרי? האם בשם הדמוקרטיה ניתן לבצע מהלכים לא דמוקרטיים?


רקע

הסכם שלום עם הפלשתינאים טוב או רע? האם כל האמצעים כשרים לשלום? האם כל מה שחוקי הוא מוסרי? האם בשם הדמוקרטיה ניתן לבצע מהלכים לא דמוקרטיים?

שחקו ובחנו בעצמכם מה התשובה הפנימית של כל אחד מכם.

 שנתחיל?

הדמויות

יעל דגני יושבת ראש האופוזיציה

יעל הייתה בעבר שרת החינוך ונבחרה בבחירות האחרונות להיות יו"ר מפלגת הליכוד, היא מחזיקה בדעות ימניות ושוללת בכל מחיר הסכם שלום תמורת החזרת שטחים.


העמדה שלך

שלום יעל, כראש האופוזיציה עליך לשכנע את כולם שאסור לעשות שלום עם הפלשתינאים בתנאים הנ"ל מכיוון שהוא יהווה סיכון לעתיד מדינת ישראל. בנוסף עליך למנוע מעבר של ח"כ ממפלגתך אל מפלגת השלטון תמורת תפקידים, גם אם המשמעות תהיה פנייה לבג"ץ כיוון שלדעתך העניין אינו חוקי. את רוצה להפיל את הממשלה בכל מחיר!!!


משאבים

מערכה/דיון - 01

מיכאל ירדן ראש הממשלה

מיכאל התחיל את תפקידו כראש ממשלה לפני שנתיים, הוא בא ממשפחה פוליטית מאוד, אביו היה יועץ לענייני ביטחון לראש הממשלה לפני 20 שנה, דודו היה יו"ר הכנסת, ורבים מבני משפחתו פעילים פוליטיים מגוש השמאל. מיכאל חונך לשלום עם כל הסובבים אותו וכאשר הגיע לתפקיד ראש הממשלה הבטיח שיעשה ככל יכולתו ליצור שלום.


העמדה שלך

שלום מיכאל, אחרי הרבה מאמצים אתה מתקרב להגשמת החזון שלך לעשות שלום עם הפלשתינאים, 3 מחברי מפלגתך מתנגדים למהלך, אתה מנסה לגייס כמה שיותר קולות אולם כרגע חסרים 2 קולות נוספים להצבעה בעד ההסכם. אתה מנסה לשכנע 2 חברי מפלגה מהימין לעבור למפלגתך ולקבל תפקיד של סגן שר ולצד זה לשכנע את האזרחים לתמוך במהלך.


משאבים

מערכה/דיון - 01

ירון משולם ח"כ ממפלגת אופוזיציה

ח"כ חדש ממפלגת הליכוד באופוזיציה, בעבר התנגד להסכם אוסלו וטען שלא ניתן ליצור שלום אמיתי בין העמים, ההצעה שהציע לו ראש הממשלה הינה קפיצת מדרגה משמעותית עבור הקריירה שלו.


העמדה שלך

שלום ירון, אתה נתון ללחצים כבדים לוותר על הצעת ראש הממשלה, גם מהבית וגם ממפלגתך עם זאת ברור לך שזו הזדמנות שלא תחזור ואתה לא מתכוון לותר עליה. הסבר לכל הסובבים שאתה בעד שלום בתנאים התואמים את ההסכם.


משאבים

מערכה/דיון - 01

שרון פרנקל ח"כ מטעם השמאל בקואליצה

שרון הייתה בעבר בראש מפלגת מרכז, כאשר מפלגתה איבדה מכוחה היא בחרה לעבור למפלגת השלטון. שרון מתנגדת להעברת הסכם השלום כפי שהוא. במידה ולא יהיה שינוי מהותי בסעיפי נתינת הנשק ופינוי חלק מההתנחלויות שרון לא תתמוך בהסכם ועשויה ללא תחליף הולם מהאופוזיציה להפיל את הממשלה. 


העמדה שלך

שלום שרון, אינך מרוצה מההסכם הוא מבחינתך פגיעה בערכים שאת מאמינה בהם והוא אינו תואם את הדמות הציבורית שיצרת לעצמך בעיני התומכים שלך. את חייבת להבהיר לראש הממשלה שבמידה ולא יהיה שינוי את תצביעי נגד ההסכם ותהיה מוכנה להפיל את הממשלה גם במחיר של איבוד תפקידך.


משאבים

מערכה/דיון - 01

מנטו מנגשה ספיר ח"כ מטעם הימין באופוזיציה

שרה ח"כ וותיקה ומוערכת מטעם מפלגת הימין, היא מתנגדת בכל תוקף להסכם, היא ומפלגתה קוראים ליציאה של כלל הציבור להפגין כנגד ראש הממשלה. 


העמדה שלך

שלום שרה, עליך ליצור התנגדות נחרצת להסכם, ולהביע את חוסר ההסכמה שלך ל"תרגיל" של העברת ח"כ מהאופוזיציה לתפקיד בקואליציה תמורת הצבעה לטובת ההסכם. את צריכה לגייס את כל הכוחות והמשאבים על מנת למנוע מראש הממשלה להעביר את ההסכם שנראה עבורך כאסון לאומי.


משאבים

מערכה/דיון - 01

מערכה/דיון 1: נאמנות במבחן1.

הודעה פומבית

שלום לכולם, אחרי מאמצים רבים הגענו לנקודת ההחלטה!!! התכנסנו על מנת להכריע בעניין הסכמי אוסלו, מוטלת על כ"א ממכם אחריות גדולה שתשפיע על עתיד מדינת ישראל. 

אנא איספו מידע והביעו את דעתכם מתוך ידע וחיבור לדמות.2.

הודעה פרטית (זמן קצר אחרי הודעה הקודמת)

יעל דגני:

יעל דגני, עליך לשכנע את חברי הכנסת שאסור לאשר את הסכם השלום כיוון שהוא מסוכן למדינת ישראל. בנוסף עליך להביע התנגדות ולטעון שהניסיון ל"שחד" ח"כ ממפלגתך הוא לא חוקי ואת תפעלי בכל כוחך למנוע את העניין.

מיכאל ירדן:

מיכאל ירדן כראש הממשלה עליך לנסות לשכנע את ח"כ בחשיבות ההסכם, ההסכם הוא היסטורי וההזדמנות לא תחזור על עצמה. מבחינתך כל האמצעים החוקיים כשרים על מנת להצליח להביא שלום לעם ישראל. אתה מבטיח לחברי הכנסת שההסכם שומר על ביטחונה של ישראל ושכל מדינות העולם ייתמכו במדינת ישראל ובהסכם.

ירון משולם:

ירון משולם עליך לשכנע את ח"כ שלמרות שבעבר הבעת התנגדות להסכם, אתה רואה בו היום חיוני למדינת ישראל ואתה משוכנע שרק בהסכם שלום יהיה ניתן לשפר את המצב במדינת ישראל.

שרון פרנקל:

שרון פרנקל עליך להביע את התנגדותך להסכם, ולומר שלמרות שאת חברת כנסת בקואליציה לדעתך ההסכם מסוכן למדינת ישראל ואם לא ישונו בו סעיפים את תתנגדי בהצבעה ואף תפעלי להפלת הממשלה.

מנטו מנגשה ספיר:

מנטו מנגשה ספיר, עליך להביע נחרצות התנגדות להסכם ולקרוא לכל עם ישראל לצאת לרחובות ולמנוע את יישום ההסכם. את תוקפת בחריפות את ראש הממשלה על חוסר האחריות וחוסר היושרה בניסיון לפתות את ח"כ משולם לעבור לקואליציה. את תוקפת גם את ח"כ  משולם על היותו חסר עמוד שידרה ורודף אחרי התפקיד ואינו נאמן לערכיו.3.

הודעה פומבית (זמן קצר אחרי הודעה הקודמת)

שלום לכולם,  כפי שניתן להבין ישנן מגוון דעות לגביי ההסכם, עליכם לעשות חושבים ולקבל החלטות בהתאם לנאמר ובהתאם למצפונכם. זכרו כל החלטה שלכם עשויה להשפיע על עתידה של המדינה.4.

הודעה פומבית (זמן מה אחרי הודעה קודמת)

בקרוב תדרשו להכריע  בעד ונגד ההסכם, נסו להבין את עמדת כ"א מהמשתתפים ונסו להבין מה באמת נכון עבור מדינת ישראל ומדוע.הצבעה

וכעת - נשמח לשמוע את דעתך האישית! (לא הדעה של הדמות)אפשרות 1
בעד ההסכם
אפשרות 2
נגד ההסכם


ההודעה שתתקבל אם רוב המשתתפות.ים הצביעו בעד אפשרותאפשרות 1

תודה רבה על דיון מרתק. נפגש בכיתה!


אפשרות 2

תודה רבה על דיון מרתק. נפגש בכיתה!
נקודות מעניינות לדיון

1. חשיבות האידיאולוגיה אצל ח"כ.

2. איכות הדיון.

3. הדילמות שהיו למשתתפים.

4. מידת ההקשבה.

מערכה/דיון 2: שינוי ההסכם?1.

הודעה פומבית

קראו את המסמך המצורף ובחנו את דעתכם.http://almon.co/9vqk2.

הודעה פרטית (זמן קצר אחרי הודעה הקודמת)

יעל דגני:

יעל שלום, עליך בהתאם לדמות שלך להגיב לתוצאות המערכה הקודמת.

מיכאל ירדן:

מיכאל שלום, עליך בהתאם לדמותך להגיב לתוצאות המערכה הקודמת.

ירון משולם:

ירון שלום, עליך בהתאם לדמותך ליצור תגובה לתוצאות המערכה הקודמת.

שרון פרנקל:

שרון שלום, עליך בהתאם לדמותך ליצור תגובה בהתאם לתוצאות המערכה הקודמת.

מנטו מנגשה ספיר:

מנטו שלום, עליך בהתאם לדמותך ליצור תגובה לתוצאות המערכה הקודמת.3.

הודעה פומבית (זמן קצר אחרי הודעה הקודמת)

לאחר ההודעות האישיות, חלה תפנית משמעותית, הצבעה

שלום לכולם קראו את המסמך המצורף וגבשו דיעה.אפשרות 1
אני משנה את עמדתי
אפשרות 2
אינני משנה את עמדתי.


ההודעה שתתקבל אם רוב המשתתפות.ים הצביעו בעד אפשרותאפשרות 1

תודה. נפגש לדיון בכיתה!


אפשרות 2

תודה. נפגש לדיון בכיתה!
נקודות מעניינות לדיון

1. האם הצפייה בסרטונים עוררה מחשבה שנייה?

2. מה היו לדעתכם השיקולים של כ"א מהדמויות?

3. מה דעתכם האישית לתהליך ומדוע?

4. האם היו נקודות נוספות שהיה לדעתכם ראוי להוסיף כטיעונים בעד ונגד?