פגיעה בפרטיות או חופש הביטוי? - תסריט המשחק האם החמרת חוק האזנות סתר היא דבר נכון או מזיק למדינת ישראל כמדינה דמוקרטית?


רקע

כיום על פי חוק האזנות סתר, מותר להקליט שיחה בחשאי כאשר המקליט הוא שותף לשיחה כלומר אחד מהדוברים. 

בימים אלו מעוניין ראש הממשלה בנימין נתניהו לקדם הצעת חוק לפיה, אם אדם מעוניין להקליט שיחה טלפונית עליו להתריע ולקבל אישור על כך מכלל המשתתפים בשיחה. 

במשחק זה ננסה לבחון את הייתרונות והחסרונות של הצעת החוק ולגבש את עמדתנו בנוש

הדמויות

יוחאי שביט ראש אגף המודיעין

יוחאי שביט, לשעבר הרמטכ"ל ה- 18 של מדינת ישראל. בעל ניסיון עשיר רב ומגוון בתחום הביטחון והמודיעין. צמח כחייל צעיר ביחידת מודיעין מסווגת והתקדם במעלה הפיקוד דרך מפקד יחידת המודיעין הגדולה של צה"ל ומשם לתפקידים נוספים, עד לתפקידו הבכיר ביותר במערכת הצבאית כאמור- הרמטכ"ל. 

שביט השתחרר מצה"ל ועבד מספר שנים בחברות ביטחוניות פרטיות ולאחרונה שב למערכת הציבורית כראש אגף המודיעין.

יש לו ידע רב בתחום איסוף המודיעין ובתחום הצבאי והבטחוני.


העמדה שלך

אתה מתנגד לחוק החדש מאחר ולדעתך חוק זה יפגע בפעילות השותפת של המודיעין במדינת ישראל ועלו להפגוע בבטחונה של המדינה. גם אם יכנסו סייגים (יוצאי דופן) לחוק שבו יאפשרו האזנות לגופי ביטחון במקרים מסויימים, עדיין ברוב המקרים גופי הביטחון יצטרכו לקבל אישורים להאזנות סתר מה שיסרבל את העבודה המודיעינית.


משאבים

מערכה/דיון - 01

עו"ד שירה אכדיה נציגת ארגון נשים למען זכויות אדם

שירה אכדיה נולדה בקדומים שבשומרון למשפחה ימנית עם תפיסות אנטי- פלסטינאיות מוצהרות. עם השנים שינתה את תפיסות עולמה הפוליטיות והחברתיות והצטרפה לארגוני זכויות אדם שונים. 

לפני 5 שנים סיימה בהצטיינות את התואר שלה במשפטים ומאז היא מייצגת את ארגון "נשים למען זכויות אדם" שפעיל בעיקר בתחומים של עוולות חברתיות, כלכליות וביטחוניות שמתרחשות בשטחי יהודה ושומרון בחסות המשטר הצבאי שמדינת ישראל קבעה שם.


העמדה שלך

את בעד הצעת החוק מאחר ולדעתך כל הנושא של האזנות סתר הוא דבר פסול. לתפיסתך מדובר בפגיעה חמורה בפרטיות.

לדעתך רבים מהמקליטים בהאזנות סתר מייצרים מניפולציות על המוקלטים בכך בעצם "מפילים אותם בפח" ולכן לדעתך אלו דרכים לא קבילות (לא הוגנות) להשתמש בהם לאיסוף ראיות.


משאבים

מערכה/דיון - 01

אליה יעקובי עורכת ראשית בעיתון ידיעות אחרונות

אליה יעקובי התחילה ככתבת נוער בעיתון ראש אחד. כבר בצעירותה ניחנה בכושר ביטוי חריף ורהוט מאוד. בצבא שרתה בגלי צה"ל ככתבת הכנסת והמשכירה להגשת תוכנית אקטואליה יומית בשירות קבע. לאחר מספר שנים הצטרפה לצוות תוכנית החדשות של ערוץ 2 ולתוכנית עובדה שם ערכה והציגה תחקירים  בתחומים מגוונים. במקביל לכך המשיכה באהבתה למילה הכתובה ככתבת בעיתון ידיעות אחרונות. לפני ארבע שנים, עברה באופן מלא לכתוב ולערוך בעיתון ידיעות אחרונות ולאחר כשנתיים התמנתה ומכהנת עד היום כעורכת הראשית של העיתון.


העמדה שלך

את מאמינה כי החוק כפי שהוא כיום (שמותר לאחד השותפים בשיחה להקליט אותה גם ללא ידיעת שאר המשתתפים) הוא דבר מצויין המאפשר חקירה פיקוח וביקורת על השלטון, על אנשי ציבור ועל בעלי תפקידים הפוגעים בציבור באופנים שונים. כעיתונאית את מאמינה מאוד בעיתונאות אקטיבית (פעילה, יוזמת) ולדעתך תפקידו של העיתונאי הוא להביא לציבור מידע שלא יוכל להגיע אליו בדרכים אחרות. מכאן, העיתונאי צריך לבסס את המידע שיש לו על ראיות ומידע מגורמים המקורבים למקרה ולאירוע שללא ההקלטות הללו לא יוכל לקרות ולהגיע לידי ביסוס.

 


משאבים

מערכה/דיון - 01

חגי בן עזרא עוזר ראש הממשלה

אדם בעל ניסיון רב בתחום הפוליטי והחקיקה. עבד הרבה שנים בצמוד לראש הממשלה בתפקידים שונים. למד תואר ראשון ושני במשפטים באוניברסיטת בר אילן והמשיך ללימודי דוקטורט ופוסט דוקטורט בהארוורד בארצות הברית, בתחום לשון הרע, זכויות יוצרים וחופש הביטוי. בעבר עבד כיועץ ראש הממשלה לנושא תקשורת.

כעובד בתפקיד ציבורי, ובמיוחד כיועץ צמוד לראש ממשלה, חווה חגי בן עזרא חקירות רבות ובמיוחד בשנים האחרונות. החקירות מתנהלות בתחומים שונים החל בנדל"ן ועד התנהלות מעון ראש הממשלה.


העמדה שלך

אתה חושב, במיוחד לאור ניסיונך בתקופה האחרונה, כי החוק כפי שהוא כיום (המאפשר לאחד המשתתפים בשיחה להקליט אותה ללא ידיעת שאר המשתתפים) מאפשר חדירה לפרטיות ופרסום באופן בוטה וחושפני של מידע אישי שגם אם נכון לו להגיע לבית המשפט, לעיתים רבות מגיע לתקשורת ונעשה בו שימוש לצורך חשיפה ופגיעה אישית באנשי ציבור עד כדי יצירת "משפט שדה" לאותם בעלי תפקידים ציבוריים. לדעתך יש לשנות ולהגביל את החוק ולא לאפשר לאווירה ציבורית זו של חושפנות וחדירה לפרטיות לצורך עשיית כותרות. 

לתפיסתך ולאור מחקרייך השונים הנושא של פגיעה בפרטיות הולך וחוצה גבולות בשנים האחרונות ותפקידה של הממשלה והשלטון למנוע זאת ולקבוע גבולות ברורים לכך.


משאבים

מערכה/דיון - 01

שגיא אהרוני עצמאי

בעל עסק לצעצועים. מתגורר ביבנה ונשוי לנויה. אבא לשלושה ילדים. לפני כשנה פורסם בחדשות ערוץ 10 תחקיר עיתונאי על החנות שלו ושודרה שיחה מוקלטת בינו לבית לקוח. באותו תחקיר הוצגה תמונה מעוותת של המציאות לדעתו של שגיא. אמנם ביקשו את תגובתו אך היא שודרה בקצרה ולא הוצגה התמונה במלואה.

לאחר שידור הכתבה פנה שגיא לבית המשפט בטענה כי הערוץ שידר תמונה מעוותת והכתב לא בדק את העובדות לעומק. בעקבות פניה זו, לאחר כארבעה חודשים הערוץ והכתב התנצלו בפומבי אך הדבר היה מאוחר מידי. באותה תקופה העסק של שגיא התחיל להתרסק. בעקבות זאת, שגיא מוגדר כיום כפושט רגל ויש כנגדו תהליכים של הוצאה לפועל.


העמדה שלך

אתה בעד החוק החדש וחושב שהמצב כיום הוא פרוץ מידי וכי יש להחמיר את החוק ולא לאפשר לקיים הקלטות של שיחה ללא ידיעת הצדדים


משאבים

מערכה/דיון - 01

מערכה/דיון 1: פגיעה בפרטיות או חופש הביטוי?1.

הודעה פומבית

התכנסנו כאן היום במסגרת דיון פתוח של ראש הממשלה, מוביל ויוזם הצעת החוק לשינוי חוק האזנות סתר 1979, עם נבחרי ציבור מתחומים שונים.

ראש הממשלה ישמח לשמוע את תפיסתכם בנושא להציג לכם את תפיסת העולם שלו ואת הסיבות שהובילו אותו לשינוי החוק.2.

הודעה פרטית (זמן קצר אחרי הודעה הקודמת)

יוחאי שביט:

המשימה שלך היא לשכנע מדוע לחוק כפי שהוא כיום יש חשיבות עצומה למערכת הביטחון ואילו יוחמר החוק כפי שמציע ראש הממשלה לתפיסתך הדבר יהיה בלתי אפשרי לפעול ולאסוף מודיעין במסגרת החוקים במדינת ישראל.

הטיעונים שלו יעסקו סביב הנושא הבטחוני וכן תטען כי במידה והחוק אכן יעבור תתפתח התנהלות מסוכנת שמתעלמת מהחוק במוצהר על מנת להצליח להתקיים.

עו"ד שירה אכדיה:

עליך לשכנע כי העברת החוק החדש היא דבר מבורך וחשוב לשם שמיאה על פרטיות של בני האדם.

אליה יעקובי:

להציג לשכנע כי החוק החדש יהיה אסון לעיתונאות החוקרת ולכן אין להעביר אותו בשום אופן. את בטוחה כי מדובר בחוק שמטרתו להקטין את הביקורת הציבורית על השלטון ובכך להקטין את הפיקוח של השלטון והתנהלותו מה שעלול לגרום לכך שהשלטון יתנהל באופן אפל ומסוכן לציבור.

חגי בן עזרא:

אתה בעד החוק. אתה מבין המנסחים של הצעת החוק ומשוכנע כי מדובר בחוק חשוב מאין כמותו שיעזור לנבחרי הציבור לעסוק בעבודתם האמתית, ולא לעסוק כל הזמן בתביעות וחקירות זדוניות שמקיימים אנשים שונים בעלי אינטרסים שאינם כשרים רק כדי לפגוע בנבחרי הציבור.

שגיא אהרוני:

אתה צריך לשכנע כי החוק הקיים כיום מסוכן מאוד ולכן אתה בעד החוק החדש. עליך לכשנע את שאר המשתתפים כי לא מדובר רק בעניין שבין התקשורת לנבחרי ציבור אלא גם אנשים פרטיים נפגעים מהחוק כפי שהוא כיום- כזה המאפשר חדירה לפרטיות וסגירת חשבונות אישית של אנשים בינם לבין עצמם.3.

הודעה פומבית (זמן קצר אחרי הודעה הקודמת)

הזמן מתקצר ועליך לשכנע את חבריך לדיון - קדימה לא להתמהמה!4.

הודעה פומבית (זמן מה אחרי הודעה קודמת)

בתום דיון זה יוכרע עתידה של מדינת ישראל- לשמירה על פרטיות או שזכות הציבור לדעת תגבר

אל תוותר לכריזמטים והמשכנעים שבחבורה- עמוד על דעותיך וייצג את תפיסת עולך בתבונההצבעה

אתם לקראת הצבעה.

עכשיו עליכם להצביע לא על פי מה שהדמות שלכם הייתה אומרת אלא על פי דעתכם אישית.

חשבו הייטב על הטיעונים השונים שהועלו והצביעו על פי תפיסת עולמכם האישית

בהצלחהאפשרות 1
בעד הצעת החוק החדשה (איסור הקלטת שיחה ללא אישור כלל המשתתפים בה)
אפשרות 2
נגד הצעת החוק החדשה (מעוניין להשאיר את החוק כפי שהוא כיום)
אפשרות 3
יש לי הצעה אחרת- אני אשמח להציג אותה במליאה


ההודעה שתתקבל אם רוב המשתתפות.ים הצביעו בעד אפשרותאפשרות 1

רובכם בחרתם בעד כלומר אתם מביעים אמון בהצעת החוק וחושבים כי יש להגביל את החדירה לפרטיות ולמנוע הקלטות בסתר ללא ידיעת כלל המשתתפים.


אפשרות 2

רובכם הצבעתם נגד, כלומר אתם חושבים כי הצעת החוק אינה מתאימה ועלולה לפגוע בחקירות עיתונאיות, משפטיות ובכלל. לדעתכם מדובר בהצעת חוק בעייתית ולכן יש לפסול אותה.


אפשרות 3

רובכם חשבתם כי יש למצוא פתרון ביניים אחר- נשמח לשמוע את רעיונותיכם
נקודות מעניינות לדיון

  1. איך הרגשת במהלך המשחק?
  2. עד כמה הזדהית עם הדמות אותה ייצגת?
  3. האם היה לך קשה לעשות לייצג את הדמות שקיבלת? מדוע?
  4. האם לדעתך ייצגת את הדמות שקיבלת באופן נאמן ומלא?
  5. האם דעותיך האישיות השתנו לאור המשחק?
  6. האם לדעתך הדיונים שהתנהלו בחדרים האחרים היו שונים? במה?