בחירות לנשיאות ארה"ב 2016 - תסריט המשחק היכרות עם מערכת הממשל הנשיאותית ועם שיטות הבחירה בארה"ב


רקע

בחודש נובמבר הקרוב יתקיימו הבחירות לנשיאות ארה"ב בהם יבחר נשיא ארה"ב הידוע בכינויו "מנהיג העולם החופשי". בבחירות ישתתפו מיליוני אזרחי ארה"ב, חלקם מתכוררים במדינת ישראל. הבחירות עצמן יקבעו לא רק את זהות האיש (או האישה) החזקים בתבל אלא גם ישפיעו על מדיניות ארה"ב במזרח התיכון ובמיוחד כלפי מדינת ישראל. 

במשחק זה תוכל לשחק את אחת הדמויות המתמודדות על תפקיד נשיא ארה"ב והמפקד העליון של האומה האמריקאית. תיחשף למידע על הדמות ועל עמדותיה בנושאים שונים העומדים לדיון במערכת הבחירות הנוכחית. לאחר מכן, יתקיים דיבייט -דיון בין המועמדים לנשיאות בהן תוכל להציג את עמדתך בנושאים השונים ולהסביר מדוע עמדתך היא הנכונה ביותר עבור המצביעים. כל זאת במטרה לשכנע את הצופים בבית להצביע עבורך

בסיום הדיון תתקיים הצבעה המדמה את ההצבעה בבחירות.

הדמויות

הילרי דיאן רודהם קלינטון פוליטיקאית ומועמדת המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב.

נולדה ב-26 באוקטובר 1947. היא פוליטיקאית אמריקאית והמועמדת הדמוקרטית לבחירות לנשיאות ארצות הברית ב-2016. היא כיהנה כמזכירת המדינה של ארצות הברית ה-67 בממשלו של הנשיא ברק אובמה, כשמונתה לאחר התמודדות נגד אובמה בבחירות המקדימות של המפלגה הדמוקרטית לבחירות לנשיאות 2008. קודם לכן כיהנה כסנאטורית מטעם מדינת ניו יורק בשנים 2001–2009 , וגם הייתה הגברת הראשונה של ארצות הברית בעת נשיאותו של ביל קלינטון בשנים 1993–2001, וכגברת הראשונה של מדינת ארקנסו בעת כהונת בעלה כמושל בשנים1979–1981 ומ-1983–1992.

באפריל 2015 הודיעה על התמודדותה בבחירות המקדימות של המפלגה הדמוקרטית לקראת הבחירות לנשיאות ארצות הברית 2016. וביולי 2016, לאחר שזכתה בפריימריז, הייתה לאישה הראשונה המועמדת לנשיאות מטעם אחת המפלגות הגדולות


העמדה שלך

הילרי,  ברוכים הבאים לדיבייט הנשיאותי הראשון

עלייך לשכנע את הצופים בבית וכמובן את המתמודדים מולך, לתמוך בך במגוון הנושאים בהם את תומכת. 

הנושא הראשון הוא המדיניות הסוציאל דמוקרטית בה את תומכת. לדעתך תמיכה בחלשים ע"י קיצבאות מהמדינה מועילה למדינה כולה ומפתחת אותה. לכן, לדעתך, על המדינה להיות מעורבת בכל המקומות בהן היא יכולה לעזור. כל זאת על מנת ליצור חברה מגובשת וחזקה. 

את בעד קיצבאות לילדים וסיבסוד לימודים באוניברסיטאות וקולג'ים. את בעד קצבאות לחלשים כמו דמי אבטלה וקצבאות זקנה ופנסיה. את בעד שהמדינה תדאג לחלש. את חושבת שביטוח בריאות ממלכתי לכולם הוא דבר חשוב. 

בנוסף את בעד הגבלת השימוש בנשק. כיום כל אזרח בארה"ב רשאי לשאת נשק . גם נשק אוטומטי, מכונות יריה כבדות ועוד כך שכל קבוצת אזרחים יכולה להקים מיליציה בסגנון צבא קטן. אף שזכות זו מוגנת בחוקה האמריקאית, לדעתך יש להגביל זכות זו רק לאנשים ללא עבר פלילי או נפשי ולנשק לצורך ציד או אקדחים אישיים להגנה עצמית. לדעתך יש לאסור רובי סער ונשק צבאי או אוטומטי מלהגיע לידי אזרחים. 

את מאמינה שמדיניות החוץ של ארה"ב צריכה להמשיך להיות מעורבת, כלומר ארה"ב צריכה להמשיך להיות "השוטר של העולם" לצד בעלות הברית שלה באירופה גם במחיר של חיי חיילים אמריקאים וחשבון מנופח למשלם המסים. 

 


משאבים

מערכה/דיון - 01

דונלד ג'ון טראמפ איש עסקים, יזם בנייה, סופר, אישיות טלוויזיונית, ופוליטיקאי אמריקאי.

טראמפ מכהן כיושב ראש והמנכ"ל של התאגיד "The Trump Organization", והמייסד של חברת "Trump Entertainment Resorts", העוסקת בבנייה ובהפעלת בניינים, בתי קזינו, מתקני תרבות ובתי מלון רבים ברחבי העולם. אורח חייו הראוותני והגלוי הפך אותו לסלבריטאי בעשורים האחרונים של המאה ה-20. בראשית המאה ה-21 היה גם לאישיות טלוויזיונית מפורסמת ברחבי העולם בזכות תוכנית מציאות פופולרית שהפיק והנחה בשנים 2003–2015, בשם "המתמחה", שבה מתמודדת קבוצת אנשים על הזכות לעבוד כמתמחה בתאגיד שבבעלותו. מחליפו בהנחיית התוכנית הוא מושל קליפורניה לשעבר, ארנולד שוורצנגר.

 טראמפ זכה לפרסום רב בשל הקמת גורדי שחקים רבים ברחבי ארצות הברית ובעיר ניו יורק בפרט. בניינים אלו נושאים את שמו, שהפך למותג עולמי. המפורסמים בהם, "מגדל טראמפ" ו"מגדל טראמפ העולמי", ממוקמים במרכז מנהטן.

 

טראמפ הוא מועמד המפלגה הרפובליקנית לבחירות לנשיאות ארצות הברית 2016, עם הכרזתו באופן רשמי כמועמד לנשיאות בכינוס המפלגה הרפובליקנית בקליבלנד ביולי 2016


העמדה שלך

שלום דונאלד. 

נבחרת לייצג את המפלגה הרפובליקאית בבחירות לנשיאות ארה"ב. ירבך העיקרית היא נציגת המפלגה הרפובליקאית, הילרי קלינטון. לדעתך, הילרי היא מושחתת שכן היא אמרה לכולם שאתה הבן אדם הנהדר בעולם כשתרמת לה כסף. כלומר כל מי שיתרום לה כסף היא תפעל לטובתו. אתה, בניגוד אליה, כבר יש לך טריליונים כך שאף אחד לא יכול לקנות אותך. 

עליך לשכנע את הצופים בבית כי אתה המועמד המתאים. דעותיך משקפות את הרגשת הציבור האמריקאי. אתה שונא את תרבות ה"הפוליטיקלי קורקט" -תקינות פוליטית משום שאתה מאמין בלהגיד את האמת. 

עמדתך היא שהמדיניות הנחוצה לארה"ב היא המדיניות הליברלית, אותה מייצגת המפלגה הרפובליקאית והשמרנים מזה שנים רבות. אתה בעד ממשלה קטנה וחכמה. נגד הוצאות הממשלה על הוצאות לא נחוצות ובאופן כללי בעד לעזור לעשירים שיניעו את הכלכלה וידאגו לעסקים שלהם מאשר לשפוך כסף על העניים. לדעתך כשלעשירים יהיה טוב, כולם ירוויחו שכן העשירים, כפי שאתה יודע, הם אלו הבונים עסקים ומספקים פרנסה לכולם.

אתה נגד ביטוח בריאות ממלכתי לכולם שכן הוא עולה מליארדים למדינה. אתה גם נגד מלחמות מיותרות ומעורבות אמריקאית בעולם שכן הדבר עולה יותר מדי כסף. בכסף שיחסך תוכל להוריד מסים. 

אתה בעד לאפשר לכל אדם לצבור רכוש כמיטב יכולתו ובכלל זה את זכותו להחזיק נשק. אתה בעצמך חובב ציד וכלי נשק ולא רואה סיבה להגביל את האזרחים מלשאת נשק. נשק זה נועד להגן על האזרחים מפני חורשי רעתם ומפני המדינה. 

 

 


משאבים

מערכה/דיון - 01

גארי ארל ג'ונסון איש עסקים ופוליטיקאי אמריקאי.

כיהן כמושל ניו מקסיקו מטעם המפלגה הרפובליקנית בשנים 1995–2003, אך עזב את המפלגה ב-2011 והצטרף למפלגה הליברטריאנית. היה מועמד המפלגה בבחירות לנשיאות 2012, והוא מועמדה גם בבחירות לנשיאות 2016, כשהמועמד לסגנו הוא מושל מסצ'וסטס לשעבר ביל ולד, שגם הוא רפובליקני לשעבר.

ג'ונסון נולד בעיירה מנוט שבצפון דקוטה לאם שעבדה במשרד לעניינים אינדיאניים, אגף של מחלקת הפנים של ארצות הברית, ולאב שהיה מורה בבתי ספר ציבוריים. מוצא אביו היה חצי דני וחצי נורווגי, ואמו הייתה ממוצא אוקראיני. הוא גדל באלבקרקי וסיים שם תיכון ב-1971. ב-1975 סיים תואר ראשון במדע המדינה באוניברסיטת ניו מקסיקו.

בעת לימודיו בקולג' עבד לפרנסתו כשיפוצניק מדלת לדלת. הצלחתו במקצוע עודדה אותו להקים עסק עצמאי. ב-1976 הקים את החברה "Big J. Enterprises". בתחילת דרכה היה לחברה רק עובד אחד, אך היא גדלה והפכה לאחת מחברות הבנייה הגדולות והמצליחות בניו מקסיקו, עם כ-1,000 עובדים ושווי של מיליוני דולרים. ג'ונסון מכר את החברה ב-1999.

בשנת 1994 התמודד למשרת מושל ניו מקסיקו כרפובליקני עם מצע של שמרנות פיסקלית, הפחתת מסים והקטנת הפשיעה. הוא הביס את המושל הדמוקרטי המכהן ברוס קינג עם רוב של 49.81% מול 39.92% ליריבו. הוא נבחר לכהונה שנייה ב-1998 ברוב של 54.53%. בעת כהונתו קבע שיא לאומי בהטלת וטו כמושל על חוקים והקצבות שעברו בבית המחוקקים. הוא קרא ללגליזציה של מריחואנה ולהפסקת "המלחמה בסמים".

בבחירות לנשיאות ב-2012 כמועמד למפלגה הליברטריאנית קיבל כ-0.99% מהקולות ולא זכה באלקטורים ממדינה כלשהי. כמועמד המפלגה הליברטריאנית מחזיק ג'ונסון בעמדות של שמרנות פיסקלית, ליברליזם חברתי וכן הפחתת מעורבותה הצבאית של ארצות הברית בעולם, ובין היתר הפסקת השימוש במל"טים.

ג'ונסון היה נשוי בשנים 1977–2005 לדי סימס, אותה הכיר בלימודיו האקדמיים, ולזוג נולדו שני ילדים. ב-2009 התארס לקייט פרוסאק. הוא מתגורר בעיירה טאוס שבניו מקסיקו.


העמדה שלך

שלום גארי, 

נבחרת לייצג את המפלגה הליברטיאנית בבחירות הקרובות לנשיאות ארה"ב. 

המפלגה בראשותך מאמינה כי חירות האדם עומדת בבסיס האושר האנושי ולכן מטרתכם הוא להגביר את חירות האדם ולהסיר את ההגבלות עליו. הגבלות הנוצרות בשל מעורבות החברה. 

אתה מאמין כי המדיניות הנחוצה לארה"ב היא מדיניות ליברלית קיצונית בה המדינה אינה מעורבת כלל בחברה. על המדינה להפסיק לגבות מסים ולהפסיק להתערב בכלכלה . למשל לבטל שכר מינימים או חוקי עבודה המבטיחים מנוחה לעובדים. על המדינה לספק ביטחון לאזרחיה ולא מעבר לכך. בנוסף יש לבטל קצבאות למובטלים ואת חוק הבריאות הממלכתי שממשל אובמה החליט עליו. 

לדעתך זכותם של האזרחים לשאת נשק היא מקודשת ולכן לדעתך כדאי לארגן עצרות והפגנות בהן אזרחים יציגו את כלי הנשק שברשותם. 

לדעתך יש לצמצם את ההוצאות הצבאיות ולהפסיק להיות מעורבים בסכסוכים אחרים בעולם. 


משאבים

מערכה/דיון - 01

ג'יל אלן שטיין רופאה יהודיה-אמריקאית, אקטיביסטית ופוליטיקאית

שטיין מתמודדת כמועמדת בבחירות לנשיאות ארצות הברית 2016 מטעם המפלגה הירוקה. שטיין התמודדה בעבר כמועמדת לנשיאות ארצות הברית (2012), ולמשרת מושלת מסצ'וסטס (ב-2002 וב-2010).

 נולדה באילינוי, למשפחה יהודית-רפורמית להורים ממוצא רוסי. בשנת 1973, שטיין סיימה בהצטיינות לימודי פסיכולוגיה, סוציולוגיה, ואנתרופולוגיה באוניברסיטת הרווארד. נשואה לרופא וחיה כיום במסצ'וסטס. היא מגדירה את עצמה כאגנוסטית. לאחר מכן המשיכה באוניברסיטה זו לימודי רפואה ולאחר שסיימה את לימודיה, שטיין עסקה ברפואה פנימית במשך 25 שנה. היא פרשה מהעיסוק בשנת 2006. בשנת 1998 החלה באקטיביזם הקשור לקיימות, ואף פירסמה מחקרים רפואיים בנושא.


העמדה שלך

שלום ג'יל. מזל טוב , נבחרת לייצג את המפלגה הירוקה בבחירות לנשיאות ארה"ב. 

המפלגה הירוקה היא מפלגה אמריקאית אשר עוסקת בנושאים המזוהים עם השמאל הפוליטי, ובדגש על איכות הסביבה, זכויות עובדים, אי-אלימות, צדק חברתי, זכויות להט"ב, פמיניזם, אנטי-גזענות, והתעוררות ופעילות פוליטית עממית ומקומית.

 

המפלגה, שהיא הרביעית בגודלה בארצות הברית, נוסדה ב-2001 כהתפתחות מאגודת המפלגות הירוקות של המדינות (ASGP), אשר קמה ב-1996, ועד מהרה הפכה למפלגה הירוקה המובילה והידועה, יותר ממפלגת הירוקים ארצות הברית (G/GPUSA), שאף היא קמה כתוצאה מהתאגדויות ירוקות מקומיות שפעלו מאז 1984.

כמייצגת נאמנה של המפלגה הירוקה את מאמינה שהמדינה צריכה להיות מעורבת בחינוך למדיניות ירוקה ומעורבות הקהילה בהגה על הסביבה. את מאמינה שהמדיניות הסוציאל דמוקרטית טובה לחברה ולטבע רק כאשר ישנה מודעות אקולוגית. את נגד שוק חופשי פרוע המאפשר לאדם להשחית את הטבע בשם השוק החופשי ושורת הרווח. 

משכך, את בעד הגבלת השימוש בנשק בקרב אזרחים ובעד כל רגולציה ההופכת את החברה בה אנו חיים לטובה יותר. 

לדעתך, מעורבותה של ארה"ב בעולם צריכה להיות בדגש על יצירת בריתות כלל עולמיות והובלת תהליכים למען גדור הארץ ואיכות הסביבה. 


משאבים

מערכה/דיון - 01

אזרח אמריקאי אתה משתתף בדיבייט(דיון) זה בתור נציג של האזרחים -תפקידתך הוא לשאול שאלות ולהטות את דעת הקהל לטובת מי שאתה חושב שצודק

בדיוק סיימת את האוניברסיטה ואתה מתקשה למצוא עבודה מכניסה בתחום ההתמחות שלך, חפירות ארכיאולוגיות של דינוזאוריים אמפיביים. 


העמדה שלך

אתה משתתף בדיבייט(דיון) זה בתור נציג של האזרחים -תפקידתך הוא לשאול שאלות ולהטות את דעת הקהל לטובת מי שאתה חושב שצודק


משאבים

מערכה/דיון - 01

מערכה/דיון 1: הצבעה על הנשיא הבא לארה"ב1.

הודעה פומבית

ברוכים הבאים לדיון הראשון. הנושא של הדיון היום הוא מה היא המדיניות הנכונה לארה"ב כיום. מאחורינו משבר כלכלי קשה שפגע בכל שכבות האוכלוסיה ובעיקר העניים. מצד שני רבים חשים שהביטחון האישי שלנו נפגע ומתעורר הויכוח על הזכות לשאת נשק. רבים טוענים כי יש להגביל את הזכות לשאת נשק בעוד אחרים רואים כל הגבלה כמסוכנת. 

מהי דעתכם ומדוע אנו צריכים להצביע עבורכם בבחירות הקרובות לנשיאות ארה"ב?2.

הודעה פרטית (זמן מה אחרי הודעה קודמת)

הילרי דיאן רודהם קלינטון :

לשכנע את המתמודדים האחרים והצופים בבית שעמדתך בנוגע למדיניות הנחוצה לארצות הברית -היא הנכונה ביותר. את צריכה לשכנע שאת האדם המתאים ביותר להיות נשיאת ארצות הברית.

דונלד ג'ון טראמפ :

לשכנע את המתמודדים האחרים והצופים בבית שעמדתך בנוגע למדיניות הנחוצה לארצות הברית -היא הנכונה ביותר. אתה צריך לשכנע שאתה האדם המתאים ביותר להיות נשיא ארצות הברית.

גארי ארל ג'ונסון:

עליך לשכנע את המתמודדים האחרים והצופים בבית שעמדתך בנוגע למדיניות הנחוצה לארצות הברית -היא הנכונה ביותר. אתה צריך לשכנע שאתה האדם המתאים ביותר להיות נשיאת ארצות הברית.

ג'יל אלן שטיין:

לשכנע את המתמודדים האחרים והצופים בבית שעמדתך בנוגע למדיניות הנחוצה לארצות הברית -היא הנכונה ביותר. את צריכה לשכנע שאת האדם המתאים ביותר להיות נשיאת ארצות הברית.

אזרח אמריקאי:

בתור אזרח מודאג עלייך לשאול את המועמדים השונים כיצד בכוונתם לדאוג לך -האזרח הקטן. התקל אותם בשאלות ונסה לפענח את משמעות הסיסמאות שלהם. בסוף הדיון תאלץ לבחור באחד מהם, אז ודא שהוא מייצג את העמדות שלך באמת ושהוא יהיה מנהיג מוצלח יותר משאר המתמודדים.3.

הודעה פומבית (זמן מה אחרי הודעה קודמת)

אבל מה לגבי מדיניות החוץ? האם עלינו כאומה להיות מעורבים בסכסוכים אחרים בעולם? מה עם האינטרסים שלנו בחו"ל ובעלי בריתנו? 4.

הודעה פומבית (זמן מה אחרי הודעה קודמת)

אבל כיצד נממש את התוכניות שלכם, האם עלינו להעלות מסים או להוריד אותם?הצבעה

תם הדיון. וכעת - מהי דעתך האישית? עבור מי תצביעו לנשיאות ארה"ב?אפשרות 1
הילרי קלינטון
אפשרות 2
דונאלד טראמפ
אפשרות 3
גארי ג'ונסון
אפשרות 4
ג'יל שטיין


ההודעה שתתקבל אם רוב המשתתפות.ים הצביעו בעד אפשרותאפשרות 1

כל הכבוד הילרי! ניצחת!


אפשרות 2

כל הכבוד טראמפ! ניצחת- אתה ווינר אמיתי!


אפשרות 3

כל הכבוד גארי! ניצחת ואיתך החירות!


אפשרות 4

כל הכבוד ג'יל! ניצחת! ארה"ב תהיה ירוקה שוב!
נקודות מעניינות לדיון

1. דונו בתוצאות ההצבעה ובטיעונים שונים שעלו בקבוצות השונות.

2. מדוע לדעתכם היריב הצליח לשכנע אותכם בעמדתו בנקודה מסוימת בעוד שבנקודות אחרות דבקתם בעמדתכם?