על פרשת דרכים - תסריט המשחק האם על הממשלה לאפשר תחבורה ציבורית בשבת?


רקע

שבת היום ולנועה שגרה במ.א באר טוביה שוב משעמם. היא ראתה טלוויזיה, אכלה חצי מקרר, הציקה לאחותה הקטנה, רבה עם אביה כי הוא לא מוכן להסיע אותה לים בתל אביב ואפילו לא לאשדוד לפגוש חברים מהשכבה. דפדוף מאסיבי באינסטוש הוביל אותה לכתבה הבאה:

ביום ראשון תדון ועדת השרים לחקיקה בהצעת חוק חדשה שתאפשר הפעלת תחבורה ציבורית בשבת. הח"כים יהל קרמן, שארין אלחרר ויואש רולבולוב (מפלגת יש תמיד) מציעים כי רשות מקומית תוכל לאשר הפעלתו בשבת של קו שירות ציבורי בגבולותיה ובדרכים בין עירוניות. בממשלה ישנם גורמים המתנגדים להצעת החוק.

נועה החליטה לפנות לוועדה, האם תוכל להשפיע על הדיון?

הדמויות

הרב עו"ד יורי שגב יו"ר העמותה לקידום חופש דת ושיוויון

מייסד המרכז לפלורליזם יהודי של התנועה ליהדות מתקדמת ומבכירי העותרים הציבוריים לבג"צ בנושאי חופש דת. כיום י"ור עמותה המציעה פתרונות בתחומי חופש דת ושויוון בנטל.


העמדה שלך

אתה טוען כי קיים פער בלתי נסבל בין עמדות הציבור בעד תחבורה ציבורית בשבת לבין האטימות הפושעת של הקואליציה, המסרבת לאפשר אותה.

משרד התחבורה אינו מאפשר תחבורה ציבורית בשבת למרות תמיכת הציבור ולמרות הצורך החיוני לסייע לאוכלוסיות מוחלשות להגיע למקומות בילוי ופנאי

אתה חושב שהצעת החוק הגונה ומידתית כי ההחלטה על הפעלת קווים בשבת תעבור לידי התושבים עצמם, יופעלו רק הקווים החיוניים ובתדירות הנחוצה.

דחיית הצעת החוק נובעת לדעתך מכפייה דתית דורסנית וכניעה של הקואליציה לכוחנות.


משאבים

מערכה/דיון - 01

יעקב זנדני נהג אוטובוס בחברת "פלסטר"

מסורתי, אב ל-3 ילדים מקסימים ונשוי לטליה. מתגורר בפתח תקווה בדירה שכורה וחולם על דירה בבעלות פרטית, עובד כנהג אוטובוס בחברת "פלסטר" קרוב ל-10 שנים.


העמדה שלך

כשראיינו אותך לעיתון בשבוע שעבר אמרת כי אם תחויב לעבוד בשבת תעזוב את ההגה ותחפש עבודה אחרת:

"אני נגד תחבורה ציבורית בשבת. אני מסורתי, שומר שבת, יחייבו אותי לעבוד?"  גם אם יציעו לי לקחת יום חופשי אחר ושכר כפול, לא יעזור כלום. אני אוותר על העבודה ואמצא משהו אחר. למה שיפילו עלי את העונש הזה? אנחנו העם היהודי, העם הנבחר, שזכה לנוח ביום הזה. קיבלנו יום מנוחה בשבוע, למה לוותר עליו?" 


משאבים

מערכה/דיון - 01

ישראלה דץ שרת התחבורה והבטיחות בדרכים

בעלת תואר שני מאוניברסיטה מובילה בישראל, מתגוררת במועצה האזורית באר טוביה, שרת התחבורה והבטיחות בדרכים מזה 3 קדנציות מטעם מפלגת השלטון (ליגוד).


העמדה שלך

את טוענת כי ממשלת ישראל תומכת בשימור הסטטוס-קוו בעניין תחבורה ציבורית בשבת ובחג, בהתאם לעיקרון שנקבע בימי דוד בן-גוריון וכפי שנהגו כל ממשלות ישראל.

בהופעתך בחדשות אמרת: "אני כשרת תחבורה מהווה חלק מעמדה זו, ובאופן אישי גם חושבת שהיא נכונה. ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית וככזו עליה לשמר כללים ייחודיים הקשורים לזהותה, כאשר באופן אישי יש לכל אדם את החופש לנהוג כרצונו". 


משאבים

מערכה/דיון - 01

יהל קרמן חברת כנסת מטעם מפלגת יש תמיד

בעלת תואר שני במנהל עסקים, ראשת עריית הרצליה לשעבר, שרת הבריאות לשעבר, כיום חברת כנסת מטעם מפלגת יש תמיד באופוזיציה.


העמדה שלך

בהצעת החוק שהגשת בנושא הסדרת התחבורה הציבורית בשבת טענת כי העובדה שהשבת הוא יום המנוחה זה ערך שהוא גם יהודי וגם סוציאלי ואין לי שום כוונה לפגוע בו, אלא להפך. העובדה שיש מסחר בשבת ועבודות לא הכרחיות היא פגיעה גדולה יותר בשבת מאשר תחבורה ציבורית.

במסגרת חשיבה מחודשת אפשר להגיע למודל שאולי תהיה בו אפילו יותר שמירת שבת. אותי למשל לא מעניין לקנות בשבת אבל אני רוצה שתהיה לי תחבורה ציבורית למוקדי נופש, בילוי ופנאי. 


משאבים

מערכה/דיון - 01

נועה עזר תלמידת כיתה יא' בתיכון באר טוביה

חילונית המתגוררת במושב במ.א באר טוביה, בת לאב חקלאי ואם מורה, מדריכה בתנועת בני המושבים, לומדת במגמת סייבר ותיאטרון בתיכון האזורי.

 


העמדה שלך

את גרה במועצה אזורית שאין בה תחבורה ציבורית בשבת. עלות מונית אל מחוץ ליישוב עולה 50 ש"ח לפחות, תלוי במרחק היעד המבוקש. 

כשבא לך לצאת לבלות עם חברים בסופי שבוע במועדון או בים, את צריכה לבקש מההורים הסעה הלוך וחזור או להתארגן עם קבוצת חברים וכך לחלוק את עלות המונית. אם אין זה מתאפשר, את פשוט נשארת בבית ולא יוצאת.

כמו כן, כתיכוניסטית, את עובדת לפרנסתך ומממנת לעצמך שיעורי נהיגה, קניות, נסיעה לפולין ועוד. את עושה משמרות אך ורק באמצע השבוע כי אין תחבורה ציבורית בסופשים.

את חושבת שהמדינה צריכה לספק תחבורה ציבורית בשבת כי מי שאין לו רכב או כסף לא יכול להגיע למקומות בילוי בשבתות.


משאבים

מערכה/דיון - 01

מערכה/דיון 1: תחבורה ציבורית בשבת - להיות או לא להיות?1.

הודעה פומבית

התכנסתם כאן לדיון בהצעת חוק חדשה שתאפשר הפעלת תחבורה ציבורית בשבת.

הח"כים יהל קרמן, שארין אלחרר ויואש רולבולוב (מפלגת יש תמיד) מציעים כי רשות מקומית תוכל לאשר הפעלתו בשבת של קו שירות ציבורי בגבולותיה ובדרכים בין עירוניות.

בסוף הדיון נצביע ונכריע האם תהיה תחבורה ציבורית במדינת ישראל או לא.

זה הזמן להביע את דעתכם בנושא!

 2.

הודעה פרטית (זמן מה אחרי הודעה קודמת)

הרב עו"ד יורי שגב:

אתה תומך בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת, אך אל תשכח כי אתה מייצג זרם דתי-פלורליסטי ביהדות. אתה מתנגד להכפפת מנהגי היהדות במדינת ישראל להלכות הרבנות האורתודוכסית בלבד וחושב שהגיע הזמן להפעיל לחץ כבד כדי לבטל את שליטתה!

יעקב זנדני:

אתה מתנגד להפעלת תחבורה ציבורית בשבת מטעמים אישיים כשומר מסורת ולאומיים כיהודי שחי במדינה יהודית. ייצג את עמדתך בצורה רהוטה וברורה - אסור לתת לזה לקרות!

ישראלה דץ:

את מתנגדת להפעלת תחבורה ציבורית ממקום ממלכתי ייצוגי. כבעלת תפקיד במששלת ישראל אינך חושבת על האינטרס הצר של מגזר כזה או אחר אלא את רואה לנגד עינייך את ההסכמיות כבסיס הקיום המשותף של כל הקבוצות במדינה. הסדר הסטטוס קוו עומד בצידך!

יהל קרמן:

הגני על הצעת החוק שלך! יש לך מתנגדים בממשלה אבל תומכים רבים בציבור. נצלי כל טיעון כדי לשכנע את האחרים שחייבת להיות תחבורה ציבורית בשבת. ים, תרבות ופנאי במרכזי הערים צריכים להיות נגישים לכלל הציבור כל הזמן ולא רק למי שיש לו כסף. הוכיחי להם שיש שבת יהודית תרבותית במדינת ישראל וכי התחבורה הציבורית רק תסייע לכך.

נועה עזר:

ביקשת להביע עמדתך בפני הוועדה כדי להשפיע ולשפר את איכות חייך כתושבת בפריפריה. היעדר תחבורה ציבורית לבני נוער, אוכלוסיות מוחלשות ומבוגרים היא פגיעה קשה מנשוא. ספרי לוועדה ושכנעי מדוע כדאי להפעיל תחבורה ציבורית בשבת. 3.

הודעה פומבית (זמן מה אחרי הודעה קודמת)

הזמן קצר והמלאכה מרובה - עליך להשמיע את כל טיעונך לפני שיהיה מאוחר מדיי.

ההצבעה קרבה!4.

הודעה פומבית (זמן מה אחרי הודעה קודמת)

בסוף הדיון הזה ייקבע עתידה של מדינת ישראל.

ימין , שמאל, דתיים, חילונים, ערבים, דרוזים, עשירים, עניים, ילדים ומבוגרים נושאים עיניהם אליכם.

זה הזמן לשכנע את כולם בצדקת טיעונך!הצבעה

אחרי ששמעת והשמעת את כל הטיעונים בנושא זה, מהי עמדתך בנוגע להפעלת תחבורה ציבורית בשבת?אפשרות 1
בעד
אפשרות 2
נגד
אפשרות 3
יש לי הצעה אחרת להציג במליאה


ההודעה שתתקבל אם רוב המשתתפות.ים הצביעו בעד אפשרותאפשרות 1

אפשרות 2

אפשרות 3נקודות מעניינות לדיון

  1. דונו בתוצאות ההצבעה ובטיעונים שונים שעלו בקבוצות השונות.
  2. איך הרגשתם במהלך המשחק?
  3. עד כמה הזדהיתם עם הדמות שקיבלתם והשקפותיה? 
  4. עד כמה נכנסתם לנעלי הדמות שקיבלתם? האם הצגת טיעוניה גרמה לכם לקבל יותר את עמדתה?
  5. האם יש שוני בין הקבוצות בכיתה? מדוע זה קורה?
  6. הפגנה מול ביתו של שר התחבורה בכפר אחים