מדינת ישראל שלי - תסריט המשחק בעל משתלה לומד שיעור על פתיחת עסקים בשבת.


רקע

לפני כשנתיים נפטרו הוריו של יוסי, הוריו היו בעלי משתלה במרכז הארץ. לאחר התלבטויות רבות החליט יוסי לקחת את המשתלה תחת אחריותו ולאפשר את המשכיות העסק תחת הנהלתו.

יוסי השקיע מחשבה וכסף רב בשינוי ובהרחבת המשתלה, כך שתהווה מרכז גדול לקניית ציוד לגינות, עציצים, עצי פרי ופרחי נוי. בטקס הפתיחה של המשתלה המחודשת נכחו אנשים רבים אשר הביעו התלהבות רבה ממראה המשתלה.  המשתלה הפכה למקום מרכזי בחיי הפנאי של האנשים, אשר הגיעו יחד עם ילדיהם הקטנים לבחירת עציצים, פרחים ועוד. שעות הפתיחה של המשתלה היו גמישות והיא הייתה פתוחה כל יום מהשעה 7:00-18:00. בימי שלישי ושישי המשתלה הייתה פתוחה מ- 7:00-13:00. בשבת המשתלה סגורה!

יוסי שידע שיש פוטנציאל מכירתי רב בפתיחת המשתלה גם בשבתות החליט לפתוח את המשתלה גם בשבת עד לשעה 17:00. פתיחת המשתלה בשבת אפשרה לאנשים רבים נוספים לפקוד אותה ולהנות ממוצריה. רבים מהאנשים הפכו את הביקור במשתלה למקום בילוי לכל דבר. כך יצא שמספר הקונים בשבת היה פי 3 ממספר הקונים באמצע השבוע וכך גם הרווחים של יוסי גדלו באופן ניכר.

לפני כחודש פקדו את המשתלה פקחים ממשרד התמ"ת והוציאו צו המבקש לסגור את המשתלה בשבת אחרת יקבל יוסי קנס של 300 אלף ש"ח . טענתם הייתה שחל איסור לפתוח עסקים בשבת ושיוסי מעסיק יהודים בשבת, דבר המנוגד לחוק. טענתו של יוסי הייתה שהמשתלה היא מקום בילוי ולכן מותר לו לפתוח אותה גם בשבת. במשרד התמ"ת סרבו לקבל את טענתו של יוסי ועמדו על כך שהמשתלה תסגר בשבתות, אחרת יצטרך יוסי לשלם קנס כבד מאד.

 יוסי כעס מאד על כך ולכן כתב מכתב לחברי הכנסת שיעזרו לו במאבקו ובנוסף פנה לתקשורת ולארגונים הנלחמים בחופש העיסוק.

הדמויות

נחמה הרשקוביץ חברת כנסת

חברת הכנסת נחמה הרשקוביץ פעילה במיוחד בתחום החברתי והיא נלחמת על זכויות העובדים ומתן שירותים נרחבים למעוטי יכולת.


העמדה שלך

את חברת כנסת כבר שנים רבות וחשוב לך שאזרחי ישראל יזכו לשיוויון זכויות, יקבלו שרותי רפואה מתקדמים, תנאי העסקה הוגנים הבאים לשרת את העובד. את דוגלת בלתת יותר לעניים על חשבון העשירים ונלחמת על כך שלא יפגעו תנאי העובדים מעוטי היכולת בעיקר.


משאבים

מערכה/דיון - 01

יוסי אוחנה בעל המשתלה

יוסי החליט לקחת בידיו את המשתלה שהייתה שייכת להוריו שנפטרו לפני שנתיים. הוא השקיע זמן וכסף רב בחידושה ונתן את כל כולו להצלחת העסק. יוסי החליט לפתוח את המשתלה גם בשבת דבר שהעלה את הכנסותיו באופן ניכר. משרד התמ"ת איים עליו שאם המשתלה תמשיך להפתח בשבת הוא יקבל קנס של 300 אלף שקל. יוסי החליט לצאת למאבק ולהיעזר בחברי כנסת, בארגונים ובתקשורת


העמדה שלך

אתה הוא בעל המשתלה אשר משרד התמ"ת מנע ממך לפתוח אותה בשבת. אתה מאד לא מרוצה מההחלטה ולכן אתה יוצא במאבק נגד החלטה זו. מבחינתך משתלה סגורה בשבת זו פגיעה אנושה בפרנסתך ובפרנסת משפחתך המעוסקים במקום. אתה לא מעוניין בהכנסת עובדים שאינם ממשפחתך ובכלל זאת עובדים שאינם יהודים.


משאבים

מערכה/דיון - 01

מתן שמש קונה במשתלה בעיקר בשבת

מתן, נשוי ואב לשניים. גר בבית פרטי ולו גינה גדולה. מתן איש מאד עסוק במהלך השבוע והזמן הפנוי היחיד שיש לו בטיפול בגינתו הוא בשבת.  מתן נוהג להגיע יחד עם משפחתו לבילוי במשתלה של יוסי ביום שבת בבוקר. שם הוא קונה את כל המוצרים לגינתו ובכלל זה עצים ופרחים.

 


העמדה שלך

כששמעת שהמשתלה נסגרת בשבת התאכזבת מאד לשמוע וזאת משום שזה היה מקום בילוי לך ולמשפחתך. נהנת מאד לבקר שם ולקנות את הצימחייה שאתה אוהב. מבחינתך אין שום הצדקה לסגירת המשתלה בשבת למרות שאתה יודע שחל איסור לפתוח עסקים בשבת ולהעסיק עובדים יהודיים שזהו יום מנוחתם.

מתן מאד התאכזב לשמוע על סגירת המשתלה בשבת וזאת משום שמבחינתו 


משאבים

מערכה/דיון - 01

אהרון יוסף איש חרדי שומר שבת

אהרון, איש חרדי שומר מצוות. מבחינתו יום השבת הוא יום קודש, יום מנוחה בו צריך עם ישראל לנוח ולהתפלל לבורא עולם. מזעזעת אותו המחשבה שאנשים אינם מקפידים על שמירת השבת ומבחינתו עצם הנסיעה בשבת ובכלל חילול שבת ע"י אחרים פוגעת בו וברצונו לשמור על השבת.


העמדה שלך

אתה איש חרדי שאינו מוכן לשמוע כלל על חילול שבת. כל דבר אחר מעבר לכך הוא איסור בל יעבור. אתה נלחם בכל תוקף על פתיחת עסקים בשבת ואינו מוכן לשמוע על פתיחת המשתלה של יוסי בשבת.


משאבים

מערכה/דיון - 01

אביב שאנטי לוחם חופש מושבע

אביב לוחם החופש אינו מבין על מה כל המהומה מבחינתו כל אחד יפעל על פי אמונתו ורצונו. הוא לא מבין מדוע יש צורך באיסורים כל שהם מבחינה דתית או תרבותית. מבחינת אביב איש איש באמונתו יחיה. כך יהיה טוב לכולם.


העמדה שלך

אתה איש חופש שלא מעוניין בשום הגבלה או איסור כלשהו. אתה מאמין שלכל אדם באשר הוא יש מקום במדינת ישראל וכל עוד אין פגיעה של האחד בשני אז למה למנוע ולהגביל. מבחינתך הכל מותר והכל אפשרי כל עוד אנו דואגים לשמור על כבודו ורצונו של האחר.


משאבים

מערכה/דיון - 01

מערכה/דיון 1: תפתח או לא תפתח?1.

הודעה פומבית

בצו משרד התמ"ת נסגרה המשתלה של יוסי בשבת, שערוריה או שמירה על תנאי העסקת עובדים? 2.

הודעה פרטית (זמן קצר אחרי הודעה הקודמת)

נחמה הרשקוביץ:

את חברת הכנסת הנאבקת בכפייה הדתית ואינך מוכנה שיפגעו בתנאי השכר של העובדים. מצד שני, את נלחמת על תנאי העסקה של העובדים ויודעת שיש משמעות וחשיבות לתת לעובדים יום מנוחה ואינך מוכנה שמישהו יפגע בזה גם אם זה תוספת לשכר.

יוסי אוחנה:

אתה הוא בעל המשתלה שנסגרה. עליך להסביר לכולם מה המשמעות בהוראת הסגירה. בנוסף עליך לשכנע את כולם לתמוך במאבקך בפתיחת המשתלה בשבת.

מתן שמש:

כאדם שנוהג להגיע למשתלה מידי שבת כמקום בילוי עם משפחתו, עליך להעביר לכולם את המסר והפגיעה שנגרמה לך בעקבות סגירת המשתלה.

אהרון יוסף:

עליך לגרום למשתתפים להבין עד כמה חמור לפתוח עסק בשבת ובכלל עליך לגרום להם להבין ששבת היא יום מנוחה וקירבה לה'.

אביב שאנטי:

עליך לשכנע שאין לקבוע או להחליט למישהו על בחירתו ודרך חייו. "איש איש בעיניו יעשה"3.

הודעה פומבית (זמן קצר אחרי הודעה הקודמת)

משרד התמ"ת למרות מה שנאמר כאן אינו מוכן לשמוע על פתיחת המשתלה. המשיכו במאבק והסבירו מדוע חייבים לאפשר את פתיחת המשתלה.4.

הודעה פומבית (זמן מה אחרי הודעה קודמת)

תנסו להבין את השיקולים של האנשים כאן בבחירת עמדתם לפתוח או לסגור את המשתלה בשבתהצבעה

תם הדיון. ועכשיו נשמח לדעת מהי דעתך האישית בנוגע לפתיחת עסקים בשבת?

 אפשרות 1
בעד
אפשרות 2
נגד
אפשרות 3
שרק עסקים שהם משמעותיים והכרחיים יהיו פתוחים וכל השאר לא.


ההודעה שתתקבל אם רוב המשתתפות.ים הצביעו בעד אפשרותאפשרות 1

רוב הכיתה הצביעה בעד סגירת המשתלה, מעניין מאד.

נדבר על זה בכיתה!


אפשרות 2

לפי התוצאות רוב הכיתה הצביעה נגד פתיחת המשתלה.

נדבר על זה בכיתה!


אפשרות 3

מהרעיונות שלכם ניתן ללמוד הרבה.

נדבר על זה בכיתה!
נקודות מעניינות לדיון

  1. למי מהדמויות התחברת יותר ומדוע?
  2. מהו הדבר הנכון ביותר לעשות?
  3. מהי הסיבה שמשרד התמ"ת ביקש לסגור את המשתלה בשבת?
  4. האם יש לך דרך לפתרון הבעיה?
  5. האם לדעתך פתיחת עסק אחר בשבת הייתה נתקלת באותה הבעיה?