מצעד הגאווה - בכל מקום? - תסריט המשחק דיון מרתק על חופש הדת, חופש מדת, התנגשות בין זכויות וערכים, חופש הביטוי, פלורליזם ועוד


רקע

שלום חברים,

הוזמנתם להשתתף בישיבה חשובה ודחופה. הנה סיפור המעשה:

מספר ימים לפני מועד קיומו של מצעד הגאווה בבאר שבע פסק בית המשפט העליון בשבתו כבג"צ כי מצעד הגאווה לא יתקיים!

מתכנני המצעד וביניהם אור ודניאל, זוג חד-מיני שתכנן לקיים את טקס החתונה מעל הבימה המרכזית במצעד המתוכנן, עמלו חודשים רבים למען קיום המצעד, והשקיעו מזמנם וממרצם.

לדאבונם, היו כאלה שהתנגדו לקיומו של המצעד, וכאמור, בג"צ הורה על ביטול קיומו של המצעד, מספר ימים לפני המועד המתוכנן. 

אור ודניאל החליטו שלא לשבת בחיבוק ידיים, וביקשו לכנס ישיבת חירום שבה ישתתפו בעלי עניין ודעה בנושא, וזאת על מנת להבין לעומק את השיקולים שהובילו להחלטת בג"צ ומנגד ללמוד את הגישות המנוגדות לשיקולים אלו ושתומכות בקיומו של המצעד. (ואולי לקיימו בכל זאת...)

את הישיבה מכנסת הוועדה לענייני זכויות הלהט"בים בעיר באר שבע. 

***

בקרוב תשתתפו במשחק תפקידים אינטרנטי. קראו את דברי הרקע, היכנסו לנעלי הדמות שתקבלו ולמדו היטב את מקורות המידע שתקבלו - בכדי שתוכלו לבסס עליהם את המלצותיכם.

בהצלחה!

הדמויות

דניאל נוף מהנדס מחשבים

דניאל נולד וגדל בבאר שבע, שירת בצבא ביחידת המסתערבים ולאחר השירות הצבאי החל את לימודיו באוניברסיטת באר שבע. 

מגיל 18 גילה דניאל כי הוא נמשך לבני מינו, ומאז שיצא מהארון נהג לפקוד את מצעדי הגאווה שהתקיימו בתל אביב. 

בגיל 28 הכיר את אור, בן זוגו, והשניים החליטו להינשא. השנה, לראשונה תוכנן מצעד גאווה בעיר הולדתו, ושניהם החליטו פה אחד כי את טקס החתונה ייערכו במצעד עצמו, כסגירת מעגל עבורם בעיר הולדתם. 


העמדה שלך

נבחרת לייצג את דניאל ולטעון בישיבה הדחופה בעד קיומו של מצעד הגאווה בעיר באר שבע. לא מדובר רק בחתונתם של דניאל ובן זוגו, אלא במסר עקרוני וחשוב עבור קהילת הלה"טבים! לקהילה יש בית בכל המדינה, ולא רק בתל אביב! 

אנו סומכים עליך שתוכל לייצג נאמנה את קולם של להט"בים רבים המתגוררים כיום בפרירפריה וחוששים לצעוק מדם ליבם! 


משאבים

מערכה/דיון - 01

אור פז רופא מתמחה

אור נולד וגדל בבאר שבע, שירת בצבא בחיל הרפואה ולאחר השירות הצבאי החל את לימודיו בטכניון בחיפה. מיד לאחר הלימודים חזר להתגורר בעיר הולדתו וכיום עובד כרופא מתמחה בבית החולים סורוקה בעיר. 

מגיל 18 גילה דניאל כי הוא נמשך לבני מינו, אולם לא העז לצאת מהארון עד שפגש את דניאל, בן זוגו, לפני כ-5 שנים. החשש הגדול שלו היה מפני תגובת הקהילה בה גדל והתחנך. 

אור ודניאל החליטו להינשא במצעד הגאווה בעיר הולדתם, כסגירת מעגל עבורם וכמסר עקרוני עבור קהילת להט"בים גדולה המתגוררת בעיר. 


העמדה שלך

נבחרת לייצג את אור, לתאר את תחושת הקושי וההסתרה שליוותה אותו לאורך חייו בעיר הולדתו, בשל היעדר פתיחות ומודעות לזכותו של כל אדם לקבל החלטות לגבי עצמו, לממש את רצונותיו ולא לחוש נחות בשל נטיית מינו. 

אנו סומכים על שיקול דעתך ועל רגישותך בהעלאת הטענות והנימוקים לתמיכה בקיומו של מצעד הגאווה דווקא בעיר באר שבע!


משאבים

מערכה/דיון - 01

הרב שלמה הרב הראשי של העיר באר שבע

הרב שלמה נולד והתחנך בעיר באר שבע ושם נישא והקים משפחה. הרב נשוי לשולמית ואב ל8 ילדים. לפני 3 שנים התמנה לרבה הראשי של העיר באר שבע, לאחר שורת תפקידים שמילא במועצת הרבנות של העיר. 

הרב שלמה הינו אדם דתי חרדי, המאמין במצוות התורה לפיהן משכב זכר אסור מכל וכל! בעיניו, תופעה זו של משיכה לבן זוג מאותו המין היא תופעה מדאיגה העלולה לפגוע קשות בעם היהודי, להרחיק את ביאת המשיח ולהטיל על העם גזירות רעות משמיים. 

הרב שלמה סבור שאסור לאפשר את קיומו של מצעד הגאווה בעיר באר שבע, על מנת לא ליצור מהומה בעיר המונה אלפי תושבים דתיים, שעבורם מדובר במצעד טומאה ונמצא מעל לרף הסיבולת עבורם. 


העמדה שלך

נבחרת לייצג את הרב שלמה, הדבק באמונותיו, מאמין גדול בתורה וחש פחד אמיתי מפני קיומו של מצעד הגאווה בעיר הולדתו. 

עליך להעלות את טענותיו של שלמה כנגד קיומו של המצעד, ולהבהיר כי מצוות שמיים הן מעל הכל!! לא ייתכן כי העיר באר שבע תהא עיר טמאה שבה מאפשרים את חילול מצוות השם! הציבור הדתי בעיר ייפגע פגיעה קשה שלא יוכל להתאושש ממנה!

 


משאבים

מערכה/דיון - 01

ראשת העיר שמחה כץ ראשת העיר באר שבע

שמחה כץ, ילידת הונגריה עלתה לארץ בגיל 5 ומאז התגוררה בתל אביב ובירושלים. לפני כ-20 שנה עברה להתגורר עם בעלה ושלושת ילדיה בעיר באר שבע. שמחה כיהנה במספר תפקידים בכירים בעיריית באר שבע, ביניהם- מחזיקת תיק החינוך, יושבת ראש הוועדה לענייני נשים, וכן בתפקידים נוספים בתחום זכויות נשים וילדים, מחוץ לעיריית באר שבע. 

שמחה כץ מונה לראשות העיר לפני 5 שנים ומאז היא מכהנת תוך תמיכה של רוב מוחץ של תושבי העיר, בשל היותה קשובה לצורכיהן של האוכלוסיות השונות שבעיר. 

שמחה כץ לא התנגדה באופן עקרוני לקיומו של מצעד הגאווה בערים אחרות, אולם התנגדה למצעד העתיד להתקיים בעירה. היא הודיעה בפומבי כי לא תוכל לקחת בו חלק, מפאת החשש מפגיעה בתושבי העיר הדתיים. 


העמדה שלך

נבחרת לייצג את הגב' שמחה כץ, ראשת העיר באר שבע. שמחה ידועה בפועלה הרב לקידום זכויות נשים וילדים, לפני מינויה לראשות העיר מילאה שורה של תפקידים ציבוריים שעיקרם קידום זכויות אלו, ואף התנדבה משך שנים רבות במעונות לנשים מוכות ובתי מחסה לילדים. 

קידום זכויות והגנה על החלש הינם עקרונות מנחים ומובילים בהווייתה של שמחה, והגנה כאמור היא נר לרגליה! שמחה מזדהה עם הצורך והרצון של קהילת הלה"טבים לערוך את מצעד הגאווה בעיר באר שבע, אולם היא מנועה מלהשתתף ולקחת חלק בשל הצורך שלה להתחשב ברגשותיו  של הציבור הדתי בעיר. 

אנו סומכים על שיקול דעתך בהעלאת הטענות וההצדקות לגישתה והחלטתה של שמחה בכל הנוגע לקיום מצעד הגאווה. 


משאבים

מערכה/דיון - 01

רחלי זוהר סוכנת נסיעות

רחלי זוהר, תושבת העיר באר שבע, דתייה- ציונית,  מתגוררת עם משפחתה בשכונת "אמונה" במרכז העיר באר שבע, שכונה דתית. 

רחלי אדם מאמין, שומרת מצוות ומתנגדת לקיומו של מצעד הגאווה בעיר באר שבע. היא סבורה שמצעדים כאלה לא צריכים להתקיים בגלל היותם מנוגדים למצוות הדת, ובמיוחד כי מדובר במצעדים פרובוקטיביים העלולים לפגוע קשות ברגשות הדתיים של הציבור ואף לבלבל נערים שאינם בטוחים לגבי הזהות המינית שלהם. 

רחלי מוכנה להבין שמצעדים כאלה יתקיימו באיזורים מוגדרים כמו העיר תל אביב, הרחק משכונות בהן מתגורר ציבור דתי, אך בוודאי שלא בעיר באר שבע בה קיים סטטוס קוו ברור ושפוי בין הציבור החילוני לדתי, ובמיוחד לאור העובדה ששכונת "אמונה" ממוקמת בדיוק במסלול בו עתיד לעבור המצעד. 


העמדה שלך

נבחרת לטעון בשמה של רחלי, נערה מבית דתי-ציוני, המתגוררת בשכונת "אמונה" שבמרכז העיר יחד עם משפחתה. שכונת "אמונה" היא שכונה דתית- ציונית. מצעד הגאווה תוכנן כך שהמסלול כולל מעבר במקביל לכביש המקיף את השכונה. 

אנו סומכים על שיקול דעתך בהעלאת הטענות כנגד קיום מצעד הגאווה בעיר באר שבע, בה מתגוררים דתיים לא מעטים ובה קיים סטטוס קוו יציב ובריא בין האוכלוסיות השונות. העלה טענות בשמה של רחלי שנפגעה קשות מהרעיון של קיום מצעד פרובוקטיבי ומנקר עיניים, המנוגד לאורח חייה ולאמונותיה. 


משאבים

מערכה/דיון - 01

מערכה/דיון 1: מצעד הגאווה או מצעד התועבה?1.

הודעה פומבית

חברים יקרים,

בוודאי שמעתם על הוויכוח הסוער אודות קיומו של מצעד הגאווה בבאר שבע. כינסתי אתכם בדחיפות, על מנת לשמוע את דעתכם בנושא:

האם אתם סבורים שמצעד הגאווה צריך להתקיים כמתוכנן בעיר באר שבע, או שמא להתבטל נוכח הפגיעה ברגשותיו של הציבור הדתי?

השמיעו את קולכם, העלו טענותיכם ונמקו אותן.

מחכה לשמוע אתכם!2.

הודעה פרטית (זמן מה אחרי הודעה קודמת)

דניאל נוף:

עליך לשכנע את חברי הפאנל המכונסים בישיבת החירום בעיריית באר שבע, כי מצעד הגאווה חייב להתקיים כמתוכנן! אחרת תהא זו פגיעה חמורה בזכויותיהם של הקהילה הלהט"בית בעיר, ובכלל.  

אור פז:

עליך לשכנע את חברי הפאנל המכונסים בישיבת החירום בעיריית באר שבע, כי מצעד הגאווה חייב להתקיים כמתוכנן! אחרת תהא זו פגיעה חמורה בזכויותיהם של הקהילה הלהט"בית בעיר, ובכלל.  

הרב שלמה :

עליך לשכנע את חברי הפאנל המכונסים בישיבת החירום בעיריית באר שבע, כי אסור שמצעד הגאווה יתקיים כמתוכנן! קיומו מהווה פגיעה חמורה ברגשותיו הדתיים של הציבור בעיר באר שבע, ובציבור הדתי בפרט!

ראשת העיר שמחה כץ:

עליך לשכנע את חברי הפאנל המכונסים בישיבת החירום בעיריית באר שבע, כי אסור שמצעד הגאווה יתקיים כמתוכנן! קיומו מהווה פגיעה חמורה ברגשותיו הדתיים של הציבור בעיר באר שבע, ובציבור הדתי בפרט, דבר שיוביל לזעזוע של הסטאטוס קוו השפוי הקיים בעיר מזה שנים רבות. 

רחלי זוהר:

עליך לשכנע את חברי הפאנל המכונסים בישיבת החירום בעיריית באר שבע, כי אסור שמצעד הגאווה יתקיים כמתוכנן! קיומו מהווה פגיעה חמורה ברגשותיו הדתיים של הציבור בעיר באר שבע, ובציבור הדתי בפרט!3.

הודעה פומבית (זמן מה אחרי הודעה קודמת)

חברים,

הדיון מתחיל להיות מרתק!

אל תחששו להתייחס זה לדברי זה.

אם מישהו מהנוכחים מציג דברים שאינם לרוחכם - אתגרו אותו והעמידו אותו על טעותו!

 4.

הודעה פרטית (זמן מה לפני הודעה הבאה)

דניאל נוף:

דניאל נוף,

אתה חייב לשכנע את חברי הפאנל כי אתה אדם בעל זכויות ככל אדם אחר, ואסור ששיקולים הנובעים מדעה קדומה ישפיעו על החלטות בעיר! אין להפלות לרעה רק בשל נטייה מינית, ויש לאפשר את קיום מצעד הגאווה!

אור פז:

אור פז,

אתה חייב לשכנע את חברי הפאנל כי לכל בני האדם מוקנית הזכות לחופש ביטוי! מצעד הגאווה מאפשר לקהילת הלהט"בים לבטא את עצמם, באופן חופשי ופומבי!

אל תהסס להשתמש בטיעון זה!

הרב שלמה :

הרב שלמה, 

אסור שרגשותיו של הציבור הדתי ייפגעו בשל רצון של קומץ אנשים לקיים מצעד שנוי במחלוקת בזירה הציבורית. כל אחד יכול לחיות את חייו בשקט ובאין מפריע ואין חובה להחצין ולצאת למצעד פרובוקטיבי ולא מרוסן, ובמיוחד בעיר באר שבע בה מתגורר אחוז גבוה של אוכלוסיה דתית. 

השתמש בטיעון זה!

ראשת העיר שמחה כץ:

ראשת העיר שמחה כץ,

את מנהלת את ענייני העיר באר שבע. אין לך רצון וכוונה לפגוע במי מתושבי העיר. לכן, את סבורה כי מצעד כזה לא צריך להתקיים בעיר בה קיים סטאטוס קוו שפוי בין האוכלוסיות השונות, שכן אירוע כמו מצעד הגאווה עלול לטלטל את העיר ולפגוע בחיי השגרה השלווים שבה. 

העלי את הטיעון המנצח כדי לשכנע את חברי הפאנל שהמצעד לא צריך להתקיים כמתוכנן. 

רחלי זוהר:

רחלי זוהר,

אסור שרגשותיו של הציבור הדתי ייפגעו בשל רצון של קומץ אנשים לקיים מצעד שנוי במחלוקת בזירה הציבורית. כל אחד יכול לחיות את חייו בשקט ובאין מפריע ואין חובה להחצין ולצאת למצעד פרובוקטיבי ולא מרוסן, ובמיוחד בעיר באר שבע בה מתגורר אחוז גבוה של אוכלוסיה דתית. 

השתמש בטיעון זה!5.

הודעה פומבית (זמן מה לפני הודעה הבאה)

חברים,

האם לדעתך מקרה הרצח הנורא שארע במצעד הגאווה בירושלים 2015 אמור להשפיע על ביטול או קיום המעד בבאר שבע?

אנא נמקו והסבירו את עמדתכם!

 6.

הודעה פומבית (זמן קצר לפני הודעה הבאה)

מיד יסתיים הדיון שלנו.

זה הזמן להשמיע טיעונים אחרונים!הצבעה

[username], אחרי ששמעת (והשמעת) את כל הטיעונים,

 מהי דעתך האישית בנוגע לקיום מצעד הגאווה בעיר באר שבע?אפשרות 1
בעד
אפשרות 2
נגד
אפשרות 3
יש לי רעיון אחר למציאת פשרה בנושא - אציג בדיון בכיתה


ההודעה שתתקבל אם רוב המשתתפות.ים הצביעו בעד אפשרותאפשרות 1

חברים יקרים, תודה רבה על הצבעתכם!

רובכם סבורים כי מצעד הגאווה בבאר שבע צריך להתקיים כמתוכנן. 

אנו נביא החלטתכם בחשבון ונעמול לצורך קיומו בהקדם!


אפשרות 2

חברים יקרים, תודה על הצבעתכם!

רובכם סבורים כי מצעד הגאווה בבאר שבע לא צריך להתקיים. 

על כן, המצעד יבוטל באופן סופי. 


אפשרות 3

חברים יקרים,

כל הכבוד!

רעיונות יצירתיים רבים עלו בקבוצה שלכם. נשמח לשמוע את כולם בדיון במליאה.
נקודות מעניינות לדיון

  1. דונו בתוצאות ההצבעה ובטיעונים מעניינים שעלו בקבוצות השונות.
  2. האם התחברתם לדמות אותה גילמתם? מה סייע לכם להתחבר או מה הפריע לחיבור?
  3. האם החומרים סייעו לכם בגיבוש הטענות? כיצד?
  4. האם אתם סבורים שניתן לקבל החלטה שתשקף את רצונם של שני הצדדים במידה זו או אחרת?
  5. האם בעיניכם הדיון על קיום מצעד הגאווה בעיר באר שבע הינו דיון עקרוני הרלוונטי לכל עיר אחרת בארץ, או שמא מדובר בדיון נקודתי, הייחודי לעיר באר שבע?