יחסי מיעוט ורוב -גירסה מלאה - תסריט המשחק תרגיל ביחסים משותפים


רקע

לינגואה היא חברת היי טק מהמצליחות בעולם. היא ממוקמת בנצרת והוקמה על ידי שני בחורים צעירים בוגרי הטכניון תושבי העיר. היא מסוגלת לתרגם תוך שניות בודדות כל טקטס בכל שפה לכל שפה באיכות מעולה כולל מסרונים, מיילים והודעות קוליות שלא לדבר על מכתבים ומאמרים. חברות הייטק בדרך כלל ממוקמות במרכז הארץ ולינגואה הפכה מהר מאד להיות אבן שואבת לכל מתכנת ומהנדס תוכנה באזור הצפון. בעצם צעירים מכל הארץ רוצים לעבוד בלינגואה שהקמפוס שלה ידוע בעיצוב המאד מיוחד שלו, תנאי ושעות העבודה הם מעולים והשמועות בברנג'ה אומרות שהחברה גדלה בקצב מסחרר ולא ירחק היום והיא תמכר במחיר גבוה מאד, דבר המשתלם כידוע גם לעובדים.

הדמויות

חנונוש מנסור CEO ושותף מיסד

בן 31 , צעיר ומבריק. למד בטכניון תואר ראשון בהנדסת תוכנה ותואר שני במינהל עסקים. משפחתו היא מהמשפחות המוכרות  והמבוססות בנצרת יש לה עסקים חובקי עולם 

משמש כמנכ״ל החברה ואחד משני היזמים שהקימו את אחד הסטארטאפים  המצליחים בישראל. 


העמדה שלך

אתה ליברלי. אין לך עניין במלחמות או בפוליטיקה אתה מכוון מטרה. אתה רוצה להצליח יש לך את הידע והקשרים ואתה רוצה למקסם את סיכויי ההצלחה עם כל אדם שיכול לתרום לכך.


משאבים

מערכה/דיון - 01 מערכה/דיון - 11 מערכה/דיון - 21

אומני עבד אל-עזיז VPM ושותף מייסד

בן 31, החבר הכי טוב של חנונוש. משפחתו אינהמבוססת ומוכרת כמו משפחתו של חנונוש ואילמלא ההיכרות עם חנונוש ומשפחתו ספק אם היה הולך ללמוד באוניברסיטה. בעל תואר בהנדסת תוכנה. 

אחד משני היזמים ומנהל השיווק של החברה (vice president of marketing). 


העמדה שלך

אביך עבד כפועל בניין  ואימך כעוזרת בית כל השנים, אתה ממש לא מת על היהודים שניצלו אותם, שמעולם לא העלו את שכרם גם כשביקשו והתחננו, שלא התחשבו בחגיהם ומנהגיהם. זאת ועוד להערכתך השוק בעולם הערבי הוא שוק עצום שיקבל בברכה ובשמחה סטארט-אפ ערבי מצליח כל כך.  אתה כבר רואה בעיני רוחך את הפרסים שיעניקו לכם בדובאי. אתה גם מאמין שהמשקיע הבא יבוא מהעולם הערבי. ממש לא בא לך לקלקל את התמונה היפה הזו עם יהודים. 


משאבים

מערכה/דיון - 01 מערכה/דיון - 11 מערכה/דיון - 21

ג׳יגה אטאשן CTO

סיימה תואר שני בהנדסת תוכנה בטכניון בהצטיינות יתרה. לפני שחנונוש פנה אליה עבדה בחברה יהודית ונהנתה מהרמה המקצועית הגבוהה של הצוותים שם. נולדה במשפחה מסורתית בה הלימודים היו ערך עליון. כל אחיה למדו במוסדות להשכלה גבוהה.  

משמשת כמנהלת הטכנולוגית של החברה (Chief technological officer)


העמדה שלך

את חייבת להצליח. מעט נשים במגזר הערבי זוכות לתפקיד נחשק כל כך של CTO בחברה כל כך מצליחה. את רוצה להוכיח שאתן יכולות, חשוב לך לסלול את הדרך לאחרות. ברור לך שההצלחה תלויה גם בהעסקת מתכנתים יהודיים, אין מה לעשות הידע שהם מביאים מהצבא שווה לעיתים הרבה יותר מההכשרה האקדמית. את זקוקה להם בצוות שלך כדי לעמוד בכל המשימות. 


משאבים

מערכה/דיון - 01 מערכה/דיון - 11 מערכה/דיון - 21

כספת סעיד CFO

 בת 26 בוגרת לימודי ראית חשבון במכללת נתניה. קרובת משפחה של אומני למרות שמשפחת ליברלית ומאד משכילה. בזכות אומני קיבלה את המשרה הנחשקת בחברה המצליחה. 

מנהלת הכספים של החברה. 

 


העמדה שלך

ברור לך שעליך לתמוך באומני. הוא אחד היזמים והוא סידר לך את העבודה ואת יודעת להכיר תודה. עם זאת ברור לך שתוכלי לשמור על העבודה רק אם תסייעי בפיתוח החברה, בשלב הזה הפיתוח תלוי במשקיעים ובעיניך צריך לעשות כל מה שנכון מבחינתם. גם את חושבת שהמשקיע הבא יבוא מהעולם הערבי. 


משאבים

מערכה/דיון - 01 מערכה/דיון - 11 מערכה/דיון - 21

גיק גאונסקי מתכנת

בן 35 יוצא יחידת עילית שהכשירה אותו כמתכנת.  נשוי עם 5 ילדים וחייב לחשוב לדאוג לפרנסת משפחתו. מעבר לגליל יוזיל מאד את עלויות המחיה המשפחתית ולינגואה היא השקעה מצויינת כי הסיכוי שהיא תימכר בשלב כזה או אחר היא גדולה מאד מה שיכול להשתלם מאד כלכלית לעובדים. 

 


העמדה שלך

אתה בא ממשפחה שומרת מסורת. כן היית מעדיף חברה של יהודים אבל זה מה שיש. אתה מאמץ גישה של לראות את זה כרילוקיישן לחברה זרה ומה זה משנה אם זו חברה קוריאנית או ערבית? האמת יש אפילו יתרון שזה בארץ. יש לך הרבה חברים מהיחידה שישמחו לבוא בעקבותיך. עבדת כמה שנים בחברות סטאט-אפ שלא התרוממו ודי נמאס לך. זו נראית לך כמו הבטחה גדולה ואתה מת לעשות כבר את המכה ולצאת עם כסף משמעותי אם יהיה אקזיט. 


משאבים

מערכה/דיון - 01 מערכה/דיון - 11 מערכה/דיון - 21

מערכה/דיון 1: ביחד ולחוד1.

הודעה פומבית

חברת ההשמה הידועה בהייטק JOBteck  מצאה לנכון להפנות את גיק גאונסקי לג'יגה בגלל שהיקף גיוס כח האדם (כ״א)  המבוקש על ידי החברה הוא גדול וקשה למצוא בגליל מספיק אנשים בכמות וברמה הנדרשת.

גיק הוא מקרה מיוחד, הוא מוכשר מאד ומוכן לעבור לגליל. אם יהיה מרוצה סביר להניח שחבריו יבואו בעקבותיו. ג'יגה ראיינה אותו והתרשמה מכישוריו ויכולותיו. היא פנתה להנהלה לקבל אישור להעסקתו בטענה שרמתו ואיכותו יסייעו לה לעמוד במשימות הרבות והלוח הזמנים הקצר.

 2.

הודעה פרטית (זמן מה אחרי הודעה קודמת)

חנונוש מנסור:

חנונוש אתה ליברל, השיקול היחיד הוא טובת העסק, כל שיקול אחר הוא לא רלוונטי, לכן אתה בעד.

קרא את החומר המצורף, מצא עוד חומר אם אתה רוצה והעלה את טיעוניך בהקדם. 

אומני עבד אל-עזיז:

אומני אתה לא אוהב יהודים ומאמין שעניי עירך קודמים, לכן אתה נגד.

קרא את החומר המצורף, חפש חומר נוסף אם תרצה והעלה בהקדם את טיעוניך.

ג׳יגה אטאשן:

ג׳יגה את אשת מקצוע ומה שמעניין אותך זה להצליח, לכן את בעד.

קראי את החומר המצורף, מצאי עוד חומר והעלי בהקדם את טיעוניך.

כספת סעיד:

כספת יקרה, את נאמנה לאומני אבל גם חייבת לשמור על תקציב מאוזן. יהודים יעלו יותר לכן את נגד.

קראי את החומר המצורף ומצאי עוד חומר במידת הצורך ועלי את טיעוניך בהקדם.

גיק גאונסקי:

אתה רוצה להשתלב בחברה מצליחה. מה שמעניין אותך זה הצלחה כלכלית. 

קרא את החומר המצורף והעלה טיעונים על מנת לשכנע אותם להעסיק אותך.3.

הודעה פומבית (זמן מה אחרי הודעה קודמת)

זול יותר להעסיק ערבים:

מרכז מאקרו לכלכלה מדינית פרסם היום (ג') נתונים המתבססים על דו"ח ה-OECD לפיהם השכר הממוצע לשעה של עובד ערבי הוא 70% משכרו של עובד יהודי.

Ynet גיל קול 14.9.104.

הודעה פרטית (זמן קצר אחרי הודעה הקודמת)

חנונוש מנסור:

זכור את ההרצאה במינהל עסקים- הון אנושי הוא המשאב הכי חשוב של העסק. הדבר היחיד שחשוב בחברה הוא איכות כח האדם.

אומני עבד אל-עזיז:

מייל מהמשקיע הפוטנציאלי: 

"I would love to meet you in Dubai on your next visit. It is most important to prove that Arabs can do also develop successful high-tech companies."

 مرحبا عليكم

ג׳יגה אטאשן:

ספר מדינת הסטארט-אפ ֶ  עונה על שאלת מיליון הדולר: איך זה שבישראל - מדינה צעירה המונה כ-7 מיליון תושבים, ‏מוקפת אויבים ומצויה במלחמה מתמשכת מאז הקמתה - הוקמו יותר חברות ‏סטארט-אפ מאשר במדינות גדולות, שלוות ויציבות כמו יפן, הודו, קוריאה, קנדה ובריטניה? עוד סיבה להעסיק יהודים.

כספת סעיד:

null

גיק גאונסקי:

100 עובדי ווייז 
יקבלו 1.2 מיליון דולר לעובד בממוצע, לפני מסים. זה התגמול במזומן הגבוה ביותר שקיבלו אי פעם עובדים ישראלים במסגרת עסקת מכירה.

דהמרקר 13.6.135.

הודעה פומבית (זמן קצר אחרי הודעה הקודמת)

נותרו דקות ספורות להצבעה, עשו הכל על מנת  להבטיח ששיכנעתם את האחרים להצביע בעד העמדה שלכם. עלו עוד פוסט או וידיאו או חומר משכנע. בהצלחה!הצבעה

 מה אתה היית עושה? מעסיק אנשים מרקע שונה (יהודים/ערבים...) או לא?אפשרות 1
מעסיק
אפשרות 2
לא מעסיק


ההודעה שתתקבל אם רוב המשתתפות.ים הצביעו בעד אפשרותאפשרות 1

בסוף החלטתם לא להעסיק יהודים בחברה מתוך רצון לתת הזדמנות למהנדסים ערבים. אלא שלא הצלחתם למצוא מספיק מועמדים מתאימים ונאלצתם לשכור את שירותיו של ג׳יק ככלות הכל.


אפשרות 2

בסוף הכריעו הקולות בעד העסקת יהודים. התחושה הייתה שאם אתם נגד אפליה אז נכון שתוכיחו את זה במעשים לא רק בדיבורים ובכלל נכון להעסיק את מי שמתאים ביותר לחברה מבחינה מקצועית.
נקודות מעניינות לדיון

 1. עם איזה דמות היה לכם הכי קל להזהות? מדוע?
 2. מה למדתם מהסצינה הזו?
 3. מה צריך להיות מעמדו של המיעוט במדינה?
 4. איזה סוגי אפליה קיימים?

מערכה/דיון 2: שבתות וחגים1.

הודעה פומבית

לאחר דיון לגמרי לא קל ומאחר ולא נמצאו מספיק עובדים ערבים והלחץ לעמוד בהוצאת הגירסה החדשה גדל, החליטה ההנהלה להעסיק את גיג. מהר מאד הגיעו בעקבותיו עוד 11 מתכנתים (יהודים) וגיק היה לדוברם הרשמי. 

גיק שבא כזכור מבית מסורתי פנה להנהלה בבקשה שגם החגים היהודיים יוכרו כחגים רשמיים בחברה. מדובר בעוד 14 ימים המתווספים ל-13 ימי החג המוסלמים הנהוגים בחברה. יש לכך עלות כלכלית מאד משמעותית. מה לעשות?

 2.

הודעה פרטית (זמן קצר אחרי הודעה הקודמת)

חנונוש מנסור:

חנונוש אתה ליברל כזכור, צריך לאפשר לכל עובד לקיים את מנהגיו. מה שמקובל בחברות בינלאומיות צריך להתאים לך, קרא את החומר המצורף והעלה את טיעוניך בהקדם.

אומני עבד אל-עזיז:

אומני ברור שאתה רוצה לומר לכולם אמרתי לכם! אתה נגד העסקת יהודים זה הזמן לשכנע שזו הייתה טעות. קרא את החומר המצורף, מצא עוד ועלה את טיעוניך בהקדם.

ג׳יגה אטאשן:

ג׳יגה את צריכה להצליח, אם יקבלו את בקשתם לא תעמדי בלוח הזמנים. קראי את החומר המצורף וחשבי על רעיון מאד יצירתי לפתרון הבעיה.

כספת סעיד:

כספת יקרה, מה שחשוב זה תקציב מאוזן זה לא יכול לעלות עוד כסף, זה הזמן לחושב מחוץ לקופסא.

קראי את החומר המצורף, חפשי עוד ועלי את טיעוניך בהקדם.

גיק גאונסקי:

אתה לא יכול לאבד את העבודה. זו מידנה יהודית לא יכול להיות שתעבדו בחגים. מהם החגים הערבים? אולי חלק חופף? קרא את החומר המצורף ועלה הצעות פשרה.3.

הודעה פומבית (זמן קצר אחרי הודעה הקודמת)

חוק העבודה הישראלי: חברה המעסיקה עובדים מדתות שונות: יהודית, מוסלמית, נוצרית ודרוזית. נדרשת, במדינה דמוקרטית כמו שלנו להקפיד על חופש הפולחן והדת של כל הדתות, לפי חוק יסוד.

אם החגים נופלים באמצע השבוע ולא בימי המנוחה הקבועים בחוק, המעסיקים נדרשים לשלם לעובד שכר רגיל לפי מעמדו גם עבור ימי החגים. 4.

הודעה פרטית (זמן מה אחרי הודעה קודמת)

חנונוש מנסור:

בחברה אמריקאית ימי החופש הם רק של החגים האמריקאים. אין ימי חופש ליהודים/סינים או הודים. אם זה היה המצב כמות ההעדרות של העובדים הייתה גדולה כל כך והחברה לא הייתה מצליחה לעמוד במשימות. 

אומני עבד אל-עזיז:

אנחנו מוסלמים ואנחנו צריכים לנהוג כחברה מוסלמית ולא חברה יהודית. 

ג׳יגה אטאשן:

לוח הזמנים כל כך צפוף שהכי נכון היה בכלל לבטל את כל החגים לכולם. בארצות הברית עושים lockout וכולם עובדים מסביב לשעון כולל סופי שבוע. לא נעמוד בהוצאת הגירסה אם נגדיל את ימי ההעדרות. 

כספת סעיד:

אז אולי שיעבדו בימי החג המוסלמים. אם רק ג׳יגה הייתה מסכימה שיעבדו כשהיא לא נמצאת. 

גיק גאונסקי:

null5.

הודעה פומבית (זמן מה אחרי הודעה קודמת)

 ידיעה בעיתון:

מישאל רניה, אב הבית בבית הספר אבן סינא ברמלה, טוען כי הוא הודח מעבודתו בגלל היותו יהודי. בכתב התביעה שהוגש השבוע לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, טוען רניה כי מנהלת המוסד החדשה, שירז קורמטה, שלחה לגורמים שונים מכתבי תלונה ובהם טענות כוזבות, על מנת להביא לפיטוריו, וזאת לאחר שרניה סירב לעבוד בחגים יהודיים. לטענתו, הדבר נעשה על מנת שתוכל למצוא אב בית ערבי שיוכל לעבוד בחגים אלה. רניה דורש מהנתבעים פיצויים בסך של 230 אלף שקלים.

וואלה 20.10.136.

הודעה פומבית (זמן קצר אחרי הודעה הקודמת)

נותרו דקות ספורות להצבעה אתם בטוחים שהצלחתם לשכנע את האחרים בעמדתכם? זה הזמן להעלות טיעון נוסף, וידיאו, הקלטה או לינק. בהצלחה!הצבעה

 מה לדעתכם נכון לעשות, האם אתם הייתם בעד לאפשר לעובדים לחגוג גם את החגים היהודים או נגד? 

  אפשרות 1
בעד
אפשרות 2
  נגד


ההודעה שתתקבל אם רוב המשתתפות.ים הצביעו בעד אפשרותאפשרות 1

החלטתם שמאחר וזו חברה ערבית היא תכבד רק את ימי החג המוסלמים. יהודי שירצה לקחת יום חופש בחגים היהודיים יעשה זאת על חשבון ימי החופש שלו.


אפשרות 2

בסוף החלטתם לכבד את החגים יהודים ומצאתם פשרה שכל עובד יעדר בימי החג שלו וכך החברה תהיה פתוחה מכעט תמיד.
נקודות מעניינות לדיון

 1. מהם החגים המוסלמים? 
 2. האם יש דימיון בין חגים יהודים לחגים מוסלמים?
 3. כיצד לדעתכם צריך לנהוג בחברות רב-תרבותיות?

מערכה/דיון 3: מטבח כשר1.

הודעה פומבית

בסוף הוחלט לפעול על פי החוק. יהודים יוכלו לקבל את ימי החג שלהם אבל יעבדו בחגים ערבים על מנת להבטיח שלחברה לא יהיו עלויות כפולות והיא תצליח לעמוד ביעדים.

כשהיה נדמה שהחברה מתחילה להיכנס לשגרה נעימה העלו היהודים דרישה מוספת שחדר האוכל יהיה כשר. אמנם גם הערבים לא אוכלים חזיר אבל אין הם מפרידים בין חלב לבשר וגם אינם מחוייבים בשחיטה כשרה. 

 

 2.

הודעה פרטית (זמן קצר אחרי הודעה הקודמת)

חנונוש מנסור:

חנונוש אתה ליברל, נגד כפיה מכל סוג שהוא ולכן מטבח כשר אינו אופציה. 

קרא את החומר, חפש חומר נוסף במידת הצורך כדי לבסס את טיעוניך. 

אומני עבד אל-עזיז:

טוב זה כבר ממש מוגזם, שאנחנו נאכל כשר בגללם, בסוף גם ירצו שנצטרף למנין. חייבים לשים לזה סוף. אתה מתנגד בכל תוקף. קרא את החומר, חפש חומרים נוספים והעלה טיעונים משכנעים.

ג׳יגה אטאשן:

לא ממש מבינה מה הבעיה. גם אצלנו המוסלמים אסור לאוכל חזיר ויש שיטת שחיטה מקובלת הקרויה חלאל (حَلال) נכון שאנחנו אוכלים חבל ובשר אבל זה שולי. אין בעיה להסכים לדרישה.

כספת סעיד:

היי כספת, זו אולי הזדמנות להיפתר מהמטבח היקר הזה. קראי את החומר המצורף ועלי את טיעוניך בהקדם.

גיק גאונסקי:

זה עניין עקרוני אתה חי במדינה היהודית. קרא את החומר המצורף, מצא עוד ועלה את טיעניך בהקדם.3.

הודעה פומבית (זמן קצר אחרי הודעה הקודמת)

"אני אוהבת ללכת לעבודה כי אני יודעת שמפנקים אותי בדברים מסוימים", מספרת מעייןשעובדת בחברת הייטק. "העבודה היא מסביב לשעון. אני עובדת משמונה בבוקר עד שבע בערב ולפעמים נשארת שעות נוספות ויש תורנויות לילה, כי אנחנו עובדים עם לקוחות מחו"ל, אבל תמיד כיף להגיע לעבודה ולגלות שהמטבח עמוס באוכל טרי, שמכון הכושר במרחק הליכה ושיש חדר שיש בו סוני פלייסטיישן בו ניתן לפרוק אגרסיות ולנקות קצת את הראש". מתוך אתר alljobs4.

הודעה פרטית (זמן מה אחרי הודעה קודמת)

חנונוש מנסור:

חברות חילוניות רבות מתחשבות בעובדים שומרי המצוות ומזמינים במיוחד עבורם ארוחה כשרה כך שלא ירגישו שהם נמצאים מחוץ לחבורה באירועים חברתיים שהארגון מקיים. 

אומני עבד אל-עזיז:

״שלא יכנסו לי לצלחת״ - זו ממש כפיה דתית. מורח להיות חוק נכגד כפיה דתית. 

ג׳יגה אטאשן:

מרבית חכמי ההלכה המוסלמים כיום רואים בשחיטת היהודים בשר חלאל. לאחרונה אף פורסם פסק הלכה מוסלמי הממליץ למוסלמים בארצות הברית לקנות בשר כשר שנשחט על ידי יהודים.

כספת סעיד:

מה היה קורה אם כל אחד היה מביא lunchbox כל כך זול ופשוט.

גיק גאונסקי:

החברים היהודים האחרים העבודים בלינגואה שלחו לך מסרון:

״אוכל זו הטבה, אם לא יתנו לנו אוכל יצטרכו לתת לנו פיצוי כספי.״5.

הודעה פומבית (זמן מה אחרי הודעה קודמת)

נותרו דקות ספורות להצבעה האם הצלחתם לשכנע את החברים שלכם? חפשו את הטיעון הכי רציני שהועלה נגדכם ונסו לתת לו מענה. זו ההזדמנות האחרונה שלכם לשכנע לפני ההצבעה.הצבעה

האם לדעתכם צריך להפוך את המטבח במשרדי החברה לכשר או לא?אפשרות 1
בעד
אפשרות 2
נגד


ההודעה שתתקבל אם רוב המשתתפות.ים הצביעו בעד אפשרותאפשרות 1

מכיון שראיתם בזה סוג של כפיה דתית החלטתם נגד מטבח כשר. מי שרוצה יוכל להביא אוכל מהבית או לצאת לאכול בחוץ.


אפשרות 2

מאחר וההבדל בין המטבחים אינו משמעותי מספקי החלטתם שהכי פשוט זה מטבח כשר.
נקודות מעניינות לדיון

 1. מהי כפיה דתית?
 2. איזה עוד סוגי כפיה יש?
 3. האם מיעוט יכול לכפות את דעתו או את אורחות חייו על רוב?
 4. מה צריך להיות מקובל לדעתכם במרחב ציבורי ישראלי בו יש רקמה מגוונת של אנשים עם מנהגים, תפיסות עולם ואמונות שונות?