מה מיוחד במלחמה הגדולה? - תסריט המשחק מלחמת העולם הראשונה מזוויות היסטוריות


רקע

שלום לכם,

ראש ממשלת בריטניה וראש ממשלת צרפת החליטו לערוך טקס מיוחד לכבוד 100 שנים לפרוץ מלחמת העולם הראשונה, שנקראה גם "המלחמה הגדולה". לשם כך הם החליטו למנות ועדה שתקבע כיצד יוצג הטקס. 

ראשי הממשלה מינו את מר ג'יימס קורבין להיות ראש הוועדה. קורבין פנה אליכם, צוות היסטוריונים, במטרה לגבש עמדה לגבי השפעותיה של מלחמת העולם הראשונה. כל אחד מכם מאמין שהמלחמה השפיעה על דבר מסוים - חברה, כלכלה, צבא ועוד. עליכם לדון יחד מה הייתה השפעתה העיקרית.

הדמויות

ד"ר דייויד סוזובסקי דוקטור לתחום ההיסטורי-חברתי

ד"ר סוזובסקי הוא מרצה בכיר באוניברסיטת לונדון להיסטוריה-חברתית. טענתו המרכזית לגבי מלחמת העולם הראשונה היא שהשפעותיה על החברה האנושית באירופה היו גדולות מאוד ושהיא שינתה את כל אופייה החברתי של היבשת.


העמדה שלך

דיוויד יקר, עלייך לשכנע את הוועדה שהצד החברתי וההשפעה החברתית של המלחמה היה המרכזי ביותר.  נסה לבסס את דבריך בעזרת המקורות שניתנו לך. תוכל ללמוד מהם המון!


משאבים

מערכה/דיון - 01

ד"ר יוהאן הוכברג דוקטור לתחום ההיסטורי-כלכלי

ד"ר הוכברג הוא מרצה בכיר באוניברסיטת מינכן לתחום ההיסטורי-כלכלי. את אחד ממאמריו הוא פתח במלים: "השפעותיה של המלחמה הארוכה (מלחמת העולם הראשונה) נראו בתחומים רבים, אך אני מאמין שהתחום הכלכלי היה המשמעותי ביותר. המלחמה הזו נקרא "מלחמה טוטאלית" בעיקר בגלל הצד הכלכלי שבכך". 


העמדה שלך

ד"ר הוכברג יקר, עליך לשכנע את הוועדה כי הצד הכלכלי הוא המשמעותי ביותר שהושפע מהמלחמה. נסה לבסס את דבריך בעזרת המקורות שניתנו לך. תוכל ללמוד מהם המון!


משאבים

מערכה/דיון - 01

ד"ר יוהאכין הסן דוקטור להיסטוריה מדינית

"ללא ספק מלחמת העולם הראשונה הייתה בעלת השפעה מיוחדת על התחום המדיני באירופה. בניגוד לכל מלחמה אחרת, אפילו בניגוד למלה"ע ה-2, המלחמה הראשונה יצרה מדינות חדשות לעמים השונים".

דוקטור הסן הוא מומחה בתחום ההיסטורי-מדיני והוא מרצה באוניברסיטת ורשה בפולין. הוא מאמין שהצד המדיני הוא העיקרי שהושפע מהמלחמה.


העמדה שלך

ד"ר הסן, עליך לשכנע את הוועדה בכך שהתחום המדיני הוא העיקרי שהושפע מהמלחמה. נסה לבסס את דבריך בעזרת המקורות שניתנו לך. תוכל ללמוד מהם המון!


משאבים

מערכה/דיון - 01

פרופ' ז'ק לומז'קו פרופ' בתחום ההיסטורי צבאי

פרופ' ז'ק הוא מרצה בכיר באוניברסיטת פריז בצרפת והוא חוקר את תחום הצבאי-היסטורי במשך עשרות שנים. הוא מאמין שללא ספק המלחמה הגדולה, מלחמת העולם הראשונה, גרמה לשינוי הצבאי ביותר באירופה כולה.


העמדה שלך

ד"ר לומז'קו, עליך לשכנע את הוועדה כי התחום הצבאי הוא עיקרי והמשמעותי במלחמה. נסה לבסס את דבריך בעזרת המקורות שניתנו לך. תוכל ללמוד מהם המון!


משאבים

מערכה/דיון - 01

ד"ר לאונרדו דווידיאן דוקטור להיסטוריה

דוקטור ומרצה באוניברסיטאות מנצ'סטר בבריטניה ומרסי בצרפת. דובר 12 שפות שוטף, מומחה בתחום ההסברה והתעמולה. 

לטענתו מלחמת העולם הראשונה הייתה למעשה מלחמת תעמולה בין הגושים הנלחמים והיא שינתה את כל צורות המלחמה העתידיות שיעסקו גם ב"לוחמה פסיכולוגית" ולא רק לוחמה פיזית.


העמדה שלך

ד"ר דווידיאן, עליך לשכנע את הוועדה כי התחום של התעמולה הוא העיקרי במלחמת העולם הראשונה. נסה לבסס את דבריך בעזרת המקורות שניתנו לך. תוכל ללמוד מהם המון!


משאבים

מערכה/דיון - 01

מערכה/דיון 1: מה הקטע של המלחמה הזאת?1.

הודעה פומבית

ברוכים הבאים רבותיי, 

אשמח לשמוע מה דעתכם המלומדת, רבותיי ההיסטוריונים, לגבי השפעות מלחמת העולם הראשונה, לקראת הכנת טקס זיכרון ממלכתי של מאה שנה למלחמה.

אני רוצה שתערכו דיון שבו בעצם כל אחד מכם יציג מדוע הצד שהוא מאמין בו - חשוב יותר במלחמה והיה קריטי יותר במלחמה.2.

הודעה פרטית (זמן קצר אחרי הודעה הקודמת)

ד"ר דייויד סוזובסקי:

שלום דיוויד, המשימה שלך היא להוכיח כי התחום החברתי הוא התחום שהושפע הכי הרבה במהלך המלחמה ובגללה ולכן יש חשיבות להדגיש אותו בטקס. 

אתה יכול להשתמש למשל בעובדה שהחברה האנושית זועזעה קשות מהמלחמה, מספר ההרוגים היה גבוה, המלחמה הובילה לתקופה קשה לאחריה של דור שלם שהרגיש שהוא בעצם נלחם על כלום.

תקרא מהחומר שקיבלת ויהיה לך קל יותר.

ד"ר יוהאן הוכברג:

שלום יוהאן,

המשימה שלך היא להציג בדיון את ההשפעות הכלכליות של המלחמה. להסביר כיצד היא הובילה לבעיות של אבטלה כבדה מאוד לאחר המלחמה וכיצד המלחמה למעשה שעבדה את כל המשק של המדינה בזמן המלחמה.

קרא מהחומר שהוגש לך ואפילו תמצא עוד חומרים באינטרנט ותשתמש בהם.

ד"ר יוהאכין הסן:

שלום יוהאכין,

המשימה שלך היא להציג את העובדה שהשפעת המלחמה הייתה בעיקר מבחינה מדינית. תסתכל על המפה של אירופה לפני המלחמה ואחריה, תקרא על הגדרת השלטון העצמי לפי לאומים, תביא דוגמאות מהחומר שניתן לך.

פרופ' ז'ק לומז'קו:

שלום ז'ק,

המשימה שלך היא להוכיח לחבריך ההיסטוריונים שהמלחמה יותר מכל היא עניין צבאי. מלחמת חפירות קשה, הרוגים רבים, טקטיקה צבאית. 

מה יותר פשוט מזה שמלחמה זה עסק צבאי, לא? תוכיח.

ד"ר לאונרדו דווידיאן:

שלום לאונרדו,

המשימה שלך היא להציג בפני הפורום הנכבד את העובדה שמלחמת העולם הראשונה לא הייתה כמו כל מלחמה אחרת, אלא שהשימוש בתעמולה בזמן המלחמה היה מיוחד. באמצעותו גויסו לוחמים, אנשים שוכנעו לתרום כסף למדינות הנלחמות, באמצעות התעמולה הצליחו לעשות "לוחמה פסיכולוגית" ועוד.

תוכיח באמצעות החומרים שלמדת3.

הודעה פרטית (זמן מה אחרי הודעה קודמת)

ד"ר דייויד סוזובסקי:

דיוויד,

תספר לכולם על העובדה שהמלחמה גרמה להרבה מאוד תופעות חדשות כמו פציפיזם - ההתנגדות למלחמה בכל תנאי שהוא. זה בהחלט השפעה פסיכולוגית חשובה של המלחמה על החברה.

ד"ר יוהאן הוכברג:

יוהאן,

כדאי שתספר להם על כך שהמלחמה הובילה להרבה מאוד פצועים ונכים שנשארו מובטלים אחרי המלחמה. לקח למדינות הרבה מאוד זמן לצאת מהאבטלה הזו!

ד"ר יוהאכין הסן:

יוהאכין,

תספר לחברים שלך על כך שבפעם הראשונה אחרי כמעט 150 שנה פולין זכתה לעצמאות שוב. אבל תספר להם גם על זה ש-13% מהשטח של גרמניה נלקח לטובת צרפת, פולין וצ'כוסלובקיה. 

באירופה וקמו 16 מדינות חדשות! 

פרופ' ז'ק לומז'קו:

ז'ק היקר!

תספר לחברים שלך על כך שבמלחמה הזאת השתמשו בתחמושת חדישה, שבריטניה השתמשה באציטון טבעי (מתירס!) כדי לנצח במלחמה באמצעות כלי נשק חדישים. 

במלחמה הזאת נהרגו הרבה חיילים בחפירות שביצעו ובכלל - ברור שהיו מאות אלפי אזרחים שנהרגו בגלל ההפצצות על מוקדי אוכלוסייה בכוונה כדי לשבור את הצד השני.

ד"ר לאונרדו דווידיאן:

לאונרדו,

תספר לחברים שלך שהמלחמה הראשונה היא התקדים למלחמה השנייה, שהשימוש בתעמולה במלחמה הראשונה היה בעצם הבסיס לשימוש בתעמולה גם אחרי המלחמה, מאז שהנאצים עלו לשלטון.4.

הודעה פומבית (זמן מה אחרי הודעה קודמת)

מחקר חדש של ד"ר ז'אביל קובונז'י מאוניברסיטת פריז בצרפת קובע כי מלחמת העולם הראשונה השפיעה גם על התרבות ולא רק על החברה, הכלכלה והצבא כמו שהאמינו עד היום.הצבעה

מעניין אותנו לדעת, האם אתה חושב שהעמדה שהצגת נכונה? האם החלק החשוב במלחמה זה החלק אותו אתה הצגת?אפשרות 1
כן
אפשרות 2
לא


ההודעה שתתקבל אם רוב המשתתפות.ים הצביעו בעד אפשרותאפשרות 1

תודה!


אפשרות 2

תודה!
נקודות מעניינות לדיון

  1. דונו בתוצאות ההצבעה ובטיעונים מעניינים שעלו בקבוצות השונות
  2. האם המלחמה היא בעלת השפעה על תחומים רבים או שזה אירוע מצומצם שמשנה את העולם רק מבחינה צבאית?