המלך הורדוס - להנציח או לקלל? - תסריט המשחק להיות מלך חסות זה עניין מורכב. יש שיקראו לו רוצח, אחרים שיכנו אותי 'בנאי'. הנכם מוזמנים להתבונן בדמותו של הורדוס מנקודות מבט שונות ולגבש דעה בעצמכם...


רקע

מי היה הורדוס?

הוֹרְדוֹס היה מלך יהודה משנת 37 לפני הספירה ועד מותו. הוא היה מייסד שושלת בית הורדוס וכונה גם "הורדוס הגדול", כדי להבדיל אותו מבניו שנקראו על שמו. הורדוס נתפס בזיכרון ההיסטורי של היהודים כשליט אכזרי, הן כלפי מתנגדיו (במיוחד מבית חשמונאי) והן כלפי קרוביו ובני משפחתו. הוא היה חשדן ורצחני גם ובמיוחד כלפי משפחתו. הקיסר הרומי אוגוסטוס, שהורדוס עצמו העריץ, אמר עליו פעם ש"עדיף להיות חזירו של הורדוס מאשר להיות בנו".. והורדוס אכן היה משתף פעולה עם הרומאים - הוא מלך על יהודה מטעם האימפריה הרומית וכעושה דברה באופן מוחלט. הוא מלך ביהודה עד מותו בשנה התשיעית לפני הספירה.

הורדוס ידוע במיוחד במבנים המפוארים שיזם. הוא בנה מחדש את בית המקדש היהודי והפך אותו למקדש מפואר במיוחד. הורדוס בנה את קיסריה כעיר נמל גדולה ומרכזית על שם אוגוסטוס קיסר, בנה מחדש את מצדה (שהייתה מיועדת להיות ארמון-מקלט עבורו) ואת הארמון שלו בהרודיון, שבו גם מוקמה אחוזת הקבר שלו, שהתגלתה בשנים האחרונות בשיפולי התל.

אנו יודעים על הורדוס בעיקר מהביוגרפיה שכתב עליו יוסף בן מתתיהו. אבל אין כמעט ספק שהורדוס הוא אדומי במקור, שמשפחתו גוירה בכוח ליהדות, על ידי בית חשמונאי. עם זאת, ממצאים ארכאולוגיים מתקופת הורדוס מעידים שהורדוס נתפש בעיני עצמו ובעיני בני תקופתו כיהודי לכל דבר וזה גם תואם את הידוע על האדומים שהתגיירו והפכו יהודים לכל דבר.

 

הדמויות

ישי מבית חשמונאי יהודי משושלת החשמונאים

יהודי בתקופת המלוכה של הורדוס. נשואי ואב לשלושה בנים. שומר תורה ומצוות. 

ישי גדל כילד בבית מלוכה - אותה משפחת הכהנים של בית חשמונאי המפורסם והידוע. כאשר היה בן עשרים, עלה הורדוס לשלטון כמלך חסות בשם רומה. מכיוון שאישתו של הורדוס (מרים החשמונאית) הייתה מבית חשמונאי בעצמה, עוד לא היה ברור מה יהיו היחסים בין המלך החדש לבין משפחת הכהונה היוצאת. ברור היה שכוח בית חשמונאי נחלש כתוצאה מהשינוי בשלטון. 

מהר מאוד התבררה עמדת הורדוס כלפי משפחת החשמונאים. לאחר טביעת גיסו, אריסטובולוס השלישי (שנמנה לכהן גדול בגיל 17) והוצאתו להורג של הקשיש הורקנוס לא היסס הורדוס לסיים את חייה של אישתו, אחרונת החשמונאים שלא נתערב בהם דמו של הורדוס. 

ישי מבית חשמונאי גאה בזהותו היהודי, מאמין ושומר תורה ומסורת, כמה לימי שלטון יהודי בארץ יהודה ואף מוכן לפעול לקידומו. אף אין צורך לומר, כי ישי חש רגשות כעס וטינה כלפי הורדוס ושלטונו ביהודה. 


העמדה שלך

לשכנע את הועדה כי אין זה ראוי כלל שרחוב בירושלים ייקרא על שמו של הורדוס - המלך האכזרי והעריץ שגרם להכחדת שושלת בית חשמונאי הגדול. 


משאבים

מערכה/דיון - 01

ישראל ישראלי היסטוריון בימינו, מומחה לתתקופתו של הורדוס

ישראל ישראלי גדל בארץ בשנות ה50-60 ומאז שהוא זוכר את עצמו התעניין בהיסטוריה של ארץ ישראל. כשלמד על הורדוס בתיכון, נדלקה אצלו בערה של עניין - מיהו האיש המורכב הזה? למה דמותו שנויה במחלוקת? 'בטוח שיש עוד צד לסיפור של המלך הרשע והאכזרי שמספרים עליו בשיעורי מולדת...' הוא חשב לעצמו.

מאז אותם שיעורי היסטוריה בתיכון, מחקרו של ישראל בדמותו של הורדוס לא פסק. הוא נהיה מומחה לחייו של הורדוס, בקיא בכל הכתוב עליו, בכל תגלית הקשורה לחייו - מבכתיבתו של יוספוס פלאביוס ועד לתגליות האחרונות בהרודיון. הוא היה מבין המובילים בצוות להקים את התערוכה על הורדוס במוזיאון ישראל. חשוב לו להציג את כל צדדיו של אישיותו המורכבת של המלך הגדול והנורא.


העמדה שלך

לשכנע את הוועדה לקרוא לרחוב על שמו של המלך הורדוס - בעקבות תרומותיו הרבות לפיתוח ולבנייה בארץ.


משאבים

מערכה/דיון - 01

רוממה הרומית תומכת אדוקה בשלטון הרומי

רוממה נשואה לחייל-מפקד רומי ומאוהבת בו מאוד. היא חייה חיים 'משוחררים' ומשתתפת בתרבות הרומית בלי כל היסוס ובהנאה רבה. רוממה ניהנת להשתתף במשתים בבית המלך ולצפות במשחקים הספורטיביים לכבוד הקיסר. בעקבות נשואיה למפקד בצבא הרומי, מעמדה החברתית נחשבת לעליונה.

רוממה מעריצה את הורדוס בתור אדומי שהצליח להעלות למעמד של מלך ולייצג את רומה האהובה בנאמנות. היא שותפה לדעתו של בעלה (והרבה בעלי אותו המעמד) שהורדוס משפיע לטובה על היציבות הכלכלית והוא מפתח ובונה את האזור בצורה יוצאת דופן - מבחינה מבנית-ארכטקטורלית. בעיניה, אין מלך אחר שכה תרם לתרבות ולפיתוח של ארץ יהודה.


העמדה שלך

לשכנע את הוועדה כי רחוב הנושא את שמו של המלך הורדוס הגדול זה דבר ראוי ונכון. 


משאבים

מערכה/דיון - 01

ג'ון ג'ונסון כומר נוצרי אמריקאי, תורם פילנטרופי גדול לפיתוח העיר ירושלים

ג'ון גדל בבית נוצרי ממדינת מיסססיפי (בדרום ארצות הברית) בשנות ה70, בנם של מארי וג'וסף ג'ונסון - נוצרים ציוניים. הוא גדל על ערכים נוצריים חזקים, בקיא מאוד בברית הישנה והחדשה, מאמין אדוק ב'ציונות הנוצרית' ותומך בפיתוח מדינת ישראל, מגייס כספים מקהילתו וקהילת אחרות, מעודד עלייה ומארגן משלחות נוצרים לביקורים בארץ.

ג'ון בעל השפעה משמעותית גם בעניינים מדיניים-תרבותיים בהקשר האמריקאי-ישראלי ומעורב בהחלטות לגבי פיתוח עיר הקודש כעיר מודרנית וחדשה, תוך שמירה על ערך הכבוד של היסטורית המקום (בראייה נוצרית כמובן). 

הורדוס מוזכר בנצרות כמלך אשר בזמנו נולד ישו. על פי הברית החדשה, הבשורה על-פי מתי, פרק ב', האמגושים (כהני דת פרסיים בעלי ידע באסטרולוגיה), חזו את לידת המשיח בבית לחם, על פי כוכב אשר ראו זוהר במזרח. כאשר הגיעו המגושים להשתחוות למשיח החדש, חש הורדוס כי שלטונו מצוי בסכנה, ודרש כי הילד יובא בפניו. הורדוס נמלא חימה על מלכי הקדם אשר לא הסגירו את ישו לידיו, ופקד על הריגת כל הילדים שמתחת לגיל שנתיים בבית לחם, מתוך הנחה כי הילד שעליו דיברו האמגושים נמצא ביניהם. מששמעו זאת בני משפחתו של ישו, מפי מלאך שנגלה אליהם, קמו ונמלטו למצרים.

"וַיַרְא הוֹרְדוֹס כִי הֵתֵלּוּ בוֹ הַמְגוּשִים וַיִקְצֹף מְאֹד וַיִשְלַח וַיַהֲרֹג אֶת־כָל־הַיְלָדִים אֲשֶר בְבֵית־לֶחֶם וּבְכָל־גְבוּלֶיהָ לְמִבֶּן־שְנָתַיִם וּלְמָטָה לְפִי הָעֵת אֲשֶר חָקַר מִפִי הַמְגוּשִים. אָז הוּקַם הַנֶאֱמָר בְפִי יִרְמְיָהוּ הַנָבִיא לֵאמֹר׃ קוֹל בְרָמָה נִשְמָע נְהִי וּבְכִי תַמְרוּרִים רָחֵל מְבַכָה עַל־בָנֶיהָ מֵאֲנָה לְהִנָחֵם עַל־בָנֶיהָ כִי אֵינֶנּוּ׃".

בפעם הראשונה שג'ון שמע על 'טבח התמימים' - הוא הזדעזע ממש. מאז חרוט בזכרונו דמותו של המלך הורדוס כאדם אכזרי וחשדני, צמא לדם שאין לו טיפה של חמלה. דמות של רשע ממש.

 


העמדה שלך

לשכנע את הוועדה כי אין זה ייתכן ששמו של הורדוס יופיע בהקשר חיובי בכל הארץ - ובטח שלא יזכה לשם של רחוב בירושלים!


משאבים

מערכה/דיון - 01

ציונה בת ציון יושבת בראש ועדת שמות הרחובות בעיריית ירושלים

ירושלמית כל חייה, למדה היסטוריה של המזרח התיכון בתואר ראשון, תרבות ישראל בתואר שני. מחבבת היסטוריה. יהודיה. נשואה. אם לשתי בנות. גרה בירושלים בשכונת רחביה. 

שמות הרחובות בירושלים הם רבים ומגוונים, בשל היות ירושלים העיר הגדולה בישראל. גם, בגלל האוכלוסייה המגוונת שבעיר - חילונים וחרדים, יהודים וערבים, אשר מעריצים אנשים שונים, דבר הגורם למגוון רחב של שמות. לאחר המנדט בריטי, הוועדה החליפה את שמותיהם של רבים מרחובותיה הראשיים של ירושלים, כדי שינציחו אישים ומפעלים מהמורשת היהודית והציונית. כך למשל הפך רחוב צ'נסלור לרחוב שטראוס, רחוב הנסיכה מרי הפך לרחוב שלומציון המלכה וכן הלאה.

כל אזרח יכול להגיש הצעה על שם רחוב לעירייה. העירייה תעביר אותה לוועדות והן יתנו את האישור הסופי או שידחו את ההצעה. ועדיין, ישנם מקרים בהם הרבה אנשים בכירים בעירייה ומחוצה לה סבורים שיש לקרוא רחוב על שם אדם זה או אחר, כמו על שם ארנן יקותיאלי ולמרות מאבק בנושא, אין רחוב על שמו.

לכן, ציונה זקוקה לייעוץ בהצעה האחרונה - לקרוא לרחוב מרכזי בעיר על שמו של הורדוס. 

 


העמדה שלך

להחליט האם ראוי או לא לקרוא לרחוב בירושלים על שמו של המלך הורדוס. 


משאבים

מערכה/דיון - 01

מערכה/דיון 1: בעד או נגד - רחוב על שמו של הורדוס1.

הודעה פומבית

הוזמנתם להציג את עמדתכם בפני הוועדה של שמות הרחובות בעיריית ירושלים. תודה שהגעתם במיוחד כדי לייעץ אותנו בהחלטה זו. אנא הציגו את עצמכם ואת תפקידיכם כדי שנכיר אחד את השני.2.

הודעה פרטית (זמן קצר אחרי הודעה הקודמת)

ישי מבית חשמונאי:

לשכנע את הועדה כי אין זה ראוי כלל שרחוב בירושלים ייקרא על שמו של הורדוס - המלך האכזרי והעריץ שגרם להכחדת שושלת בית חשמונאי הגדול. 

ישראל ישראלי:

לשכנע את הוועדה לקרוא לרחוב על שמו של המלך הורדוס - בעקבות תרומותיו הרבות לפיתוח ולבנייה בארץ.

רוממה הרומית:

לשכנע את הוועדה כי רחוב הנושא את שמו של המלך הורדוס הגדול זה דבר ראוי ונכון. 

ג'ון ג'ונסון:

לשכנע את הוועדה כי אין זה ייתכן ששמו של הורדוס יופיע בהקשר חיובי בכל הארץ - ובטח שלא יזכה לשם של רחוב בירושלים!

ציונה בת ציון:

להחליט האם ראוי או לא לקרוא לרחוב בירושלים על שמו של המלך הורדוס. 3.

הודעה פומבית (זמן קצר אחרי הודעה הקודמת)

השמות שאנו שוקלים לרחוב במרכז העיר הם: הורדוס, הורדוס המלך, הורדוס הגדול - וכמובן יש לנו התלבטות קשה בעניין קריאת הרחוב על שמו בכלל. מהי עמדתכם? 

 4.

הודעה פומבית (זמן מה אחרי הודעה קודמת)

חשוב מאוד להציג את עמדתכם תוך התייחסות למקורות מידע היסטוריים. הצבעה

כעת הגיע הזמן להחליט! שמענו את העמדות, התייחסנו למקורות... כעת אתם בעלי הכוח להשפיע. אפשרות 1
בעד לקרוא לרחוב על שמו של המלך הורדוס
אפשרות 2
נגד לקרוא לרחוב על שמו של המלך הורדוס


ההודעה שתתקבל אם רוב המשתתפות.ים הצביעו בעד אפשרותאפשרות 1

התקבלה הבקשה!  רחוב במרכז העיר ירושלים ייקרא על שמו של 'המלך הורדוס'.


אפשרות 2

הבקשה נדחתה. הוחלט לא לקרוא לרחוב בירושלים על שמו של המלך הורדוס.
נקודות מעניינות לדיון

מה דעתכם על ההחלטה שהתקבלה? 

איך היה לכם להשתתף במשחק תפקידים?

מה למדתם על הנושא? מה למדתם על עצמכם כלומדים?