נישוב אסדת לוויתן - תסריט המשחק האם הנישוב מסוכן? איך יודעים?


רקע

אסדת לוויתן ממוקמת בלב ים במרחק של בערך 10 ק"מ מהחוף, מול שטחי המועצה האזורית חוף כרמל. האסדה הוקמה ע"י חברת נובל אנרגי כחלק ממהלך הפקת גז טבעי בישראל.

בתאריך ה-31.12.2019 החל תהליך הנישוב של אסדת לוויתן. זהו למעשה תהליך ההרצה הראשוני של האסדה ובמהלכו נפלטים לאטמוספירה כמויות גדולות של מזהמים בהשוואה לפעילות רגילה של האסדה. לפני הנישוב התחולל מאבק אזרחי גדול כנגד מיקום האסדה קרוב לחוף והפעלתה. אולם מאבק זה נכשל וחברת נובל אנרג'י קבלה אור ירוק להפעיל את האסדה. למרות דעת הגורמים המקצועיים, אזרחים רבים בחרו שלא להשאר באזור בעת הנישוב. כתוצאה מכך למעשה "הושבת" אזור חוף הכרמל ליום אחד לרבות בתי ספר רבים. 

במשחק זה, נרצה לבחון כיצד אנחנו יכולים לקבל החלטה מושכלת האם להתפנות מהבית או שלא. שכן כמספר האנשים מספר הדעות ולכל צד האינטרס הפרטי שלו. 

הדמויות

פרופסור קונדנסט ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות

פרופסור קונדנסט, היא רופאה המתמחה בבריאות הציבור. לדעתה אין סכנה לבריאות הציבור בעת נישוב האסדה, והיא לא חושבת שכמות הבנזן שתיפלט בעת הנישוב מצדיקה את פינוי התושבים. 


העמדה שלך

שכנעי את התושבים המודאגים כי אין סכנה לתושבים בעת הפעלת האסדה. תצטרכי לענות לתושבים שלא מקבלים את מהימנותם של נתוני הניטור של המשרד לאיכות הסביבה


משאבים

מערכה/דיון - 01

דור ספיר נציג ארגון שומרי הבית

מר דור הוא אגרונום ופעיל סביבתי מוכר באזור חוף הכרמל. לטענתו יש סכנה גדולה בהפעלת האסדה במרחק של 10 ק"מ מהחוף. ולכן, יש לעבור למודל של אסדה צפה, למרות כל העלויות הכרוכות בכך.


העמדה שלך

עליך לשכנע את הצוות בסיכון מחשיפה לקונדנסט ולכן לדעתך יש להתפנות מהבית בעת הנישוב.  עליך להציג נתוני ניטור אוויר ומידע התומך בעמדתך.


משאבים

מערכה/דיון - 01

אסף מרום תלמיד כיתה ח'

אסף הוא תלמיד כיתה י' בבית ספר בחוף הכרמל, הלומד במגמת כימיה.  אסף הוא פעיל כנגד הפעלת האסדה ומתכוון להתפנות מהבית בעת הנישוב.


העמדה שלך

עליך לשכנע את הצוות כי קיימת סכנה מהותית בעת נישוב האסדה. שכנע את הצוות כי חייבים להשבית את מערכת החינוך במועצה האזורית חוף הכרמל בעת הנישוב. ועל התושבים להתפנות בעת הנישוב. הסבר לצוות מהו בנזן ומהו קונדנסט ומדוע לדעתך הם מסוכנים


משאבים

מערכה/דיון - 01

נובל אנרג'י מנהלת בכירה בחברת נובל אנרג'י בישראל

גברת אנרגי' היא מנהלת בכירה בחרת נובל בישראל. לדעתה המאבק כנגד האסדה הוא מיותר שכן הוא מהווה חלופת אנרגיה נקייה לאזור חוף הכרמל, זאת בניגוד לאזור בתי הזיקוק בחיפה. לאחר שהחברה בה היא משמשת כמנהלת, עמדה בכל התנאים הבריאותיים להפעלת האסדה, וגם לאחר שבית המשפט קבע כי אין מניעה לעריכת הנישוב, עמדתה של גברת נובל היא שפעילות האסדה גם בעת הנישוב לא מהווה מפגע בריאותי.


העמדה שלך

שכנעי את חברי הצוות שאין חשש מפעילות האסדה, לא באופן כללי ובפרט לא בעת הנישוב. הביאי הוכחות התומכות בעמדתך.


משאבים

מערכה/דיון - 01

ד"ר אוויר נקי מדען

ד"ר אוויר נקי הוא חבר בצוות של מספר חוקרים ישראלים, יחד אתם הוא פרסם מחקר בכתב עת מדעי, לפיו בעת פעילות האסדה נפלטים מזהמים רבים, שעבור חלקם טרם נבחנה הדרך הנכונה לטיפול בהם. לדעתו, יש לאסור את הפעלת האסדה לפני שנבדקת הסכנה הבריאותית לאזרחים שנמצאים במורד הרוח. 


העמדה שלך

עליך לשכנע את חברי הצוות להצביע בעד פינוי התושבים במידה והנישוב מתקיים. הצג נתונים מדעיים התומכים בעמדתך.


משאבים

מערכה/דיון - 01

מערכה/דיון 1: להתפנות בעת הנישוב או לא?1.

הודעה פומבית

צוות נכבד, התכנסו כאן כדי להחליט האם יש סכנה ממשית בעת נישוב אסדת לוויתן, והאם על התושבים להתפנות מבתיהם בזמן הנישוב. אנא דונו בנושא בכובד ראש והגיעו להחלטה עניינית ומנומקת.2.

הודעה פרטית (זמן קצר אחרי הודעה הקודמת)

פרופסור קונדנסט:

שכנעי את התושבים המודאגים כי אין סכנה לתושבים בעת הפעלת האסדה. תצטרכי לענות לתושבים שלא מקבלים את מהימנותם של נתוני הניטור של המשרד לאיכות הסביבה

דור ספיר:

שכנע את הצוות בסיכון מחשיפה לקונדנסט. הציג נתוני ניטור אוויר ומידע התומך בעמדתך, להתפנות בעת הנישוב.

אסף מרום:

שכנע את הצוות כי קיימת סכנה מהותית בעת נישוב האסדה. ולכן יש חובה להשבית את מערכת החינוך במועצה האזורית חוף הכרמל בעת הנישוב. הסבר לצוות מהו בנזן ומהו קונדנסט ומדוע לדעתך הם מסוכנים.

נובל אנרג'י:

שכנעי את חברי הצוות שאין חשש מפעילות האסדה, לא באופן כללי ובפרט לא בעת הנישוב. הביאי הוכחות התומכות בעמדתך.

ד"ר אוויר נקי:

שכנע את חברי הצוות להצביע בעד פינוי התושבים במידה והנישוב מתקיים. הצג נתונים מדעיים התומכים בעמדתך.3.

הודעה פומבית (זמן קצר אחרי הודעה הקודמת)4.

הודעה פומבית (זמן מה אחרי הודעה קודמת)הצבעה

הגענו לשלב האחרון במשחק. אנא הצביעו לפי מצפונכם. האם לדעתכם הנישוב מסוכן ויש להתפנות או שמא לא נשקפת סכנה לתושבים.אפשרות 1
בעד פינוי תושבים בעת הנישוב
אפשרות 2
נגד פינוי תושבים בעת הנישוב


ההודעה שתתקבל אם רוב המשתתפות.ים הצביעו בעד אפשרותאפשרות 1

תושבים יקרים, בהתאם להחלטת צוות המומחים, עליכם להתפנות מבתיכם בעת הנישוב. צאו לדרך לפני הפקקים באיילון.


אפשרות 2

צוות המוחים קבע שאין סכנה בעת הנישוב. אתם יכולים להרגיש בטוחים להמשיך בשגרת החיים הרגילה. 
נקודות מעניינות לדיון