צרפת מזווית אחרת - תסריט המשחק הדילמה הצרפתית באספת המעמדות


רקע

אספת המעמדות הינה גוף אשר התכנס מדי פעם כאשר היה צורך לקבל החלטות חשובות, לדון בדילמות מסוימות אשר הוא ייעץ ולפעמים חוקק. בגוף זה יוצגו אנשים אשר נבחרו משלושת המעמדות: האצולה, הכמורה והמעמד השלישי.

התקופה המתוארת במשחק היא 1788, ערב פרוץ המהפכה, כאשר רגשות המרמור והדיכוי בקרב בני המעמד השלישי- השכבה הגדולה ביותר בחברה הצרפתית, אשר היא גם נטולת זכויות פוליטיות- עולים וגויים. 

בעקבות כך, ובעיקר בעקבות המשבר הכלכלי שפקד את צרפת ועליית מחירי הלחם, החליט המלך לואי ה-16 לכנס את אספת המעמדות אשר לא התכנסה מאז 1614.

קיימים חילוקי דעות בקרב נציגי אספת המעמדות. אחת הקבוצות סבורה כי יש לנסות לפייס את העם ולדכא את המהפכה הקרבה במידה מסוימת בעזרת תמריצים שונים, ואילו קבוצה נוספת לא מעוניינת לפייס את העם מכיוון שאינה מאמינה שהעם יכול להשפיע ולהפיל את השלטון ולמעשה, לחולל את המהפכה ולגרום לשינוי.

צד נוסף במשחק מתאר קבוצה קטנה יותר שמסתננת אל תוך האספה. קבוצה זו משתייכת למורדים- אנשים מן המעמד השלישי הקיצוני יותר שמאמינים כי לאור חוסר הצדק והאכפתיות של השלטון הדיקטטורי אל התושבים, רוצים לחולל במהפכה באופן שבו מחולקים המשאבים במדינה.

חשוב לציין, כי רוב הקבוצה הזו היא למעשה המשכילים מן המעמד השלישי, כאשר הם מבינים מה קורה סביבם והם מעוניינים לשנות ולבטל את זכויות היתר של המעמדות העליונים גם אם זה אומר לפעול בדרכים קיצוניות.

 

 

הדמויות

אמיל אוגסטין כומר בכנסייה קתדרלת נוטרדאם

אמיל הוא כומר ממעמד הכמורה שעובד ומקיים טקסי דת בכנסייה המפורסמת ביותר קתדרלת נוטרדאם.  אמיל בן 38 הוא חי אורך חיים צנועים הוא מסתפק במועט ובמה שיש לו. אמיל מאמין שיש לחיות אורך חיים צנוע אמיל גדל במשפחה מסורתית אך משפחתו נהגה כמשפחה חילונית אמיל לקראת נעוריו הרגיש שהנפש שלו לא שקטה והוא החליט לנסות להתקרב לדת אמיל לאט לאט נהיה קיצוני בדעותיו ואחת האמונות שלו היו שצריך לחיות בשלום עם כולם. אמיל בעד פיוס המעמדות ומאמין בשיווין בין כל המעמדות מסיבה דתית. אמונתו הנוצרית היא שהדת שלו מכילה את כולם (כל מי שנוצרי) ודוגלת בשיווין ולפי כך, אמיל מאמין שצריך להיות סובלניים כלפי העם, להכיל את כולם ולבטל את הדבר הזה שנקרא מעמדות ומאמין שלאחר תום אספת המעמדות כל המעמדות יתבטלו ויראו אנשים על פי מה שהם בני אדם בשר ודם ולא מעמד.


העמדה שלך

העמדה שלך: האמונות שלך שצריך לחיות בשלום עם כולם. אתה בעד פיוס המעמדות ומאמין בשיווין בין כל המעמדות מסיבה דתית ולגלות סובלנות.


משאבים

מערכה/דיון - 01

ז'אק נוגין עורך דין

ז'אק הוא עורך דין מהמעמד השלישי. לפיכך הוא אדם משכיל ובקיא בענייני המשפט, אך מצד שני, אין לו זכויות פוליטיות בהיותו בן למעמד השלישי. אסור לו לבחור ולהיבחר ומוטלים עליו מסים גבוהים. עם זאת כבורגני, את ז'אק פחות מענינות הזכויות הפוליטיות ובעיקר מטרידות חירויותיו הכלכליות. עיקר המחאה שלו היא על המסים הגבוהים והעלאת המחירים. בנוסף כבורגני, את ז'אק לא מעניינים שאר בני המעמד השלישי הלא המשכילים והאיכרים. המחאה שלו היא מחאה צרה שנועדה להיטיב אך ורק עם הבורגנים נטולי הזכויות המשתייכים למעמד השלישי. 


העמדה שלך

העמדה שלך: אותך פחות מענינות הזכויות הפוליטיות ובעיקר מטרידות חירויותיך הכלכליות. עיקר המחאה שלו היא על המסים הגבוהים והעלאת המחירים.בנוסף, אותך לא מעניינים שאר בני המעמד השלישי הלא המשכילים והאיכרים. מחאתך היא מחאה צרה שנועדה להיטיב אך ורק עם הבורגנים נטולי הזכויות המשתייכים למעמד השלישי. 


משאבים

מערכה/דיון - 01

ז'אן קלוד ה-7 דוכס

ז'אן קלוד, בנו של הדוכס ז'אן קלוד ה-6, מגיע ממשפחה במעמד האצולה אשר דוגלת באי שוויון בין המעמדות, אך בניגוד אליהם הוא דוגל בחופש ודמוקרטיה. הוא אומר כי מאמין בדמוקרטיה ורוצה להקל רבות על המסים, אך הוא לא יכול לעשות זאת לבדו. הוא מסתיר זאת ממשפחתו עקב חששות לכעס רב ונקמנות מצד בני משפחתו. לכן, הוא מדבר דברי שקר על אי שוויון על מנת לרצות את משפחתו. ז'אן קלוד התאהב בג'ולייטה, עלמה מהמעמד השלישי, הם נפגשו במקרה כאשר נסע בכרכרתו בכיכר העיר פריז, באותו הרגע ידעו כי זהו מקרה של אהבה ממבט ראשון, אך משפחתו לא יודעת שהתאהב בעלמה מן המעמד השלישי. דעותיו של ז'אן קלוד החריפו כאשר בילה איתה זמן רב יותר, ולבסוף החליט לא להסתיר יותר את דעותיו האמיתיות, ומחליט ללכת לאספה ולספר את הסיפור האמיתי על דעותיו ועל מחשבותיו. לאחר זמן מה, התכנסה אספת המעמדות וזהו היה רגע האמת של הדוכס הצעיר להפוך את השלטונות בצרפת. ז'אן קלוד מגיע לאספת המעמדות ולבסוף מספר את דעתו האמיתית בנוגע לשוויון בין המעמדות, ומספר להם מדוע פתאום החליט לדבר לטובת המעמד השלישי. מטרתו של ז'אן קלוד בנאומו הוא לשכנע את בני המעמד השלישי כי הוא אדם טוב ומשכיל שמעודד שוויון. לאחר תום האספה, הוא מבקש את עזרתם של בני המעמד השלישי, אך הוא צריך עזרה על מנת להקל את המסים. עזרו לז'אן קלוד לשכנע את בני המעמד השלישי לעזור להקלת המסים.

 
  

העמדה שלך

העמדה שלך: אתה דוגל בחופש ודמוקרטיה, אתה רוצה להקל רבות על המסים, אך אינך יכול לעשות זאת לבדך.מטרתך בנאומך היא לשכנע את בני המעמד השלישי כי אתה אדם טוב ומשכיל שמעודד שוויון.


משאבים

מערכה/דיון - 01

אן מארי עלמה ממעמד האצולה

הדמות המלכותית אן מארי ממעמד האצולה היא אישה יפת מראה שמהפנטת את כל הסובבים אותה. היא חיה בארמון האליזה כאשר מסביבה עשרות משרתים וכל סביבתה מלאה בפאר והדר. מארי גדלה עם כפית של זהב בפה במלוא מובן המילה. היא ידועה בחוש האופנה החדשני ובסגנונה הייחודי והמקורי. היא מאמינה שבעזרת הבגד ניתן לשדר מסרים ללא מילים. מארי אוהבת במיוחד את צבע האינדיגו (כחול סגול) שלא היה מקובל בתקופה בביגוד נשי. החייטים מפיקים במיוחד לשמלותיה את סוג הגוון הנדיר מצמח האינדיגו. גם בעת מחסור היא התעקשה על שימוש בגוון הזה ששידר את המקוריות והחדשנות שלה. היא נצר לדור עשירי של משפחת ז'אן ז'ורק וביתם של המלך פיליפ ה-14 ואמה מאדאם תרז והתגוררו בארמון האליזה המפואר. לאן מארי אחיות תאומות בוגרות ממנה והיא בת הזקונים.

כשאן מארי הייתה בת 13 אביה נפטר ממחלת השחפת והותיר אחריו את רעייתו ושלושת בנותיו לבדן. מיד לאחר מכן החל סכסוך בין האם לתאומות על ירושת כס השלטון והממלכה היתה בסכנה כיוון שנותרה ללא מנהיג. המלכה האם החליטה להוריש את המלוכה לבתה הצעירה אן מארי שהתאפיינה בכריזמה ויכולות הנהגה בולטות. מרגע שאן מארי התיישבה על כס המלכות מנעה מעצמה את רחשי העם ונהייתה יהירה ומרוכזת בעצמה ובתועלתה האישית.

אן מארי מאמינה שהיררכיה הכרחית לכוחו של שלטון והיא פועלת לחוקק שורת חוקים שמדגישים את הפער בין המעמדות, לדוגמה חוק הרבייה: לפיו פשוטי העם (בני המעמד השלישי הלא משכילים) לא היו יכולים להביא יותר מילד אחד ללא אישור מיוחד מהמלך/ מלכה זאת על מנת למנוע התרבות יתר של ההמון ושמירה על מעמד המלוכה.

עזרו לאן מארי לחזק את מעמדו של המשטר המלוכני ( ולמנוע הפיכת השלטון על ידי פשוטי העם). זכרו כי אן מארי היא אישה המתמודדת כמלכה בכס של מלכים גברים ורבים מנסים לשים לה רגלים.


העמדה שלך

העמדה שלך: את מאמינה שהיררכיה הכרחית לכוחו של שלטון והיא פועלת לחוקק שורת חוקים שמדגישים את הפער בין המעמדות.את רוצה לחזק את מעמדו של המשטר המלוכני ( ולמנוע הפיכת השלטון על ידי פשוטי העם).


משאבים

מערכה/דיון - 01

ג'ולייטה קלמנט עובדת בשוק במכירות בגדי יד שנייה

ג'ולייטה קלמנט הינה עלמה צעירה מן המעמד השלישי אשר עובדת בשוק במכירות בגדי יד שנייה. ג'ולייטה אחות בכורה בביתה, הוריה היו מבוגרים מאוד ומתמיד לא היו מעורבים בחייהם של ג'ולייטה ואחיה הקטנים. למעשה, ניתן להגיד שהיא זאת שדאגה לממן אותם ולדאוג להם עד שגדלו. ג'ולייטה משכילה מאוד ורבת כישורים היא, אך אין לה אפשרות להתפתח עקב העובדה שהיא שייכת למעמד השלישי. היא דוגלת בשוויון ובעיקר בחופש הביטוי שלה ושלכולם מגיעים את אותן הזכויות. בעקבות כך, מחליטה למרוד בשלטון המלוכני ולנסות לחולל מהפכה.

ג'ולייטה התאהבה בז'אן קלוד, דוכס מן מעמד האצולה. הם נפגשו במקרה כאשר הוא נסע בכרכרה שלו בכיכר העיר פריז והצטלבו מבטיהם, באותו הרגע ידעו שזו היא אהבה ממבט ראשון. כאשר ז'אן קלוד וג'ולייטה החלו לבלות יותר זמן יחד, דעותיהם של שני הצדדים החלו להחריף משני ההיבטים- אך למזלה של ג'ולייטה, ז'אן קלוד גם הוא בעד שוויון זכויות.

לאחר זמן מה, מגיעה ג'ולייטה לאספת המעמדות כאשר היא תומכת בצד המרדני והזועם יותר אשר מנסה להילחם באי השוויון מצד המעמדות הגבוהים ורוצה ליצור מהפכה בצרפת. עזרו לג'ולייטה לחולל מהפכה וליצור שינוי גדול ומשמעותי בצרפת שישפיע על כולם!


העמדה שלך

הדעה שלך: את דוגלת בשוויון ובעיקר בחופש הביטוי שלך ושלכולם מגיעים את אותן הזכויות. בעקבות כך, את מחליטה למרוד בשלטון המלוכני ולנסות לחולל מהפכה.


משאבים

מערכה/דיון - 01

מערכה/דיון 1: אספת המעמדות1.

הודעה פומבית

הגעת לאסיפת המעמדות, ואת\ה רואה נציגים שונים ממעמדות שונים שתועקים בקולי קולות את דעתם בשאלת המהפכה הקריבה. עליכם להשמיע את קולכם ולייצג את המעמד אליו אתם משתייכים או את דעתכם האישית. צאו לדרך!2.

הודעה פומבית (זמן מה אחרי הודעה קודמת)

נציג של המלך מתפרץ לוועדה ובפיו צו חדש מאת המלך: מלך צרפת שמע על  המס שהוטל לא מזמן ביבשת אמריקה מס על ממוצרי הזכוכית הנייר והחרסינה ועל הובלתם. המלך מאמץ את המס ומטיל אותו על בני המעמד השלישי.  3.

הודעה פומבית (זמן מה אחרי הודעה קודמת)

נציג נוסף של המלך מתפרץ לוועדה לאחר זמן מה ובידו גם צו נוסף מן המלך וגם ידיעה חדשה ומסעירה. נשמע באוזן המלך כי מתרחשות מערכות יחסים בין המעמדות השונים וגם בין שני נציגים ממעמדות שונים ממש כאן באספת המעמדות. על מנת למנוע ניעות חברתי (לאחר חתונות), בלבול ושינוי בדעות ופגיעה בשיטת המעמדות והפערים ביניהם המלך אוסר קשרים רומנטיים בין המעמדות.הצבעה

אתה צריך לבחור בין שיוויון זכויות מה שמחייב המשך המהפכה או להמשיך את המצב הקיים שזה אומר שלטו מלוכניאפשרות 1
מאבק לשויון זכויות
אפשרות 2
המשך המצב הקיים
אפשרות 3ההודעה שתתקבל אם רוב המשתתפות.ים הצביעו בעד אפשרותאפשרות 1

בחרת להאבק על שיוויון זכויות כל הכבוד! 

שאלון משוב


אפשרות 2

בחרת להמשיך במצב הקיים על כל ההשלכות שלו

שאלון משוב


אפשרות 3נקודות מעניינות לדיון