קנביס רפואי- להשתמש או לא? - תסריט המשחק האם להתיר לשימוש קנביס רפואי?


רקע

השימוש בקנביס כתרופה הופך להיות מוכר, מקובל ונפוץ בשנים האחרונות ונאספות יותר ויותר עדויות על יעילותו וההשפעות המטיבות שלו. 

למרות זאת, הקנביס אינו ניתן לחולים בקלות מכיון ש יש לו גם השפעות שליליות. זאת ועוד, הסחר והעישון של הקנביס אינו חוקי.

בפעילות זו נכיר את הקנביס הרפואי ונדון בשאלה האם כדאי ונכון להשתמש בו כתרופה.

הדמויות

פולי דובר המשטרה

נציג משטרת ישראל שתפקידו להציג את מדיניות המשטרה, עמדותיה ופעולותיה בתחום זה כל זאת על  מנת לחזק את אמון הציבור במשטרה ומקביל ליצור גאוות יחידה בקרב השוטרים.


המשימה שלך

עלייך להציג את עמדת המשטרה בהקשר של השימוש בקנביס בכלל וקנביס רפואי בכלל זה. דאג להציג את דעתכם ולהביא נימוקים התומכים בטענות מדוע הסחר והשימוש בקנביס מסוכנים.


משאבים

מערכה - 01

שרלוט הורה לילד חולה אפילפסיה

שרלוט היא אמא של תמר אשר סובלת מאפילפסיה. שרלוט מייצגת הורים של ילדים רבים בארץ שרואים בסבלם של ילדיהם ומבקשים באופן נואש להתיר את השימוש בקנביס הרפואי כדי להקל על ילדיהם.

בתה של שרלוט, תמר בת ה-8 סובלת מכמה עשרות התקפי אפילפסיה ביום ורק הקנביס הרפואי (אותו היא מקבלת כטיפות) מקל עליה. את הקנביס שרלוט מבריחה מחו"ל באופן לא חוקי היות והרופאים מסרבים לתת אותו לתמר הקטנה.


המשימה שלך

עלייך להציג את עמדותיך כאמא לקטינה בעלת מחלה לא פשוטה ובהחלט בעלת השלכות מסוכנות. הציגי את הפתרון שמצאת כדי לסייע לבתהך ונמקי אותו.  זכרי, את מדברת לא רק כאמא של תמר אלא גם כנציגה של הורים רבים הנמצאים במצב דומה (הורים לחולי אפילפסיה, הורים לילדים אוטסטים וכו׳).


משאבים

מערכה - 01

דר' לוין רופא המתנגד לשימוש בקנביס כתרופה

דר' לוין הוא ראש מחלקת מרפאת כאב בבית חולים ידוע בארץ. הוא ידוע בהתנגדותו הנחרצת בשימוש בקנביס כתרופה בכלל וכתרופה לחולי אפילספיה קטינים במיוחד.


המשימה שלך

אתה שייך לרופאים המתנגדים לשימוש בקנביס כתרופה ומעדיפים לעבוד עם התרופות הקונבנציונאליות. עליך להציג את טענותיו ונימוקיך להתנגדות זו  במהלך הדיון


משאבים

מערכה - 01

דר' שכטר רופאה נוירולוגית

דר' שכטר היא מומחית בתחום הנוירולוגיה בילדים ופועלת להעלאת המודעות ליתרונות של השימוש בקנביס רפואי כתרופה בישראל בכלל וכתרופה עבור ילדים בכלל זה


המשימה שלך

יש לך, כרופאה נורולוגית דר' היתר ממשרד הבריאות למתן מרשמי קנביס רפואי לילדים. נתקלת במהלך עבודתך עם ילדים במגבלות הסיוע התרופתי הקונבנציונלי וביתרונות של הקנביס הרפואי במקרים אלה. אנא הציגי את הסיבות לתמוך במתן קנביס רפואי לילדים חולי אפילפסיה. 


משאבים

מערכה - 01

מר גל זהבי דובר הרשות הלאומית ללוחמה בסמים ואלכוהול

הרשות עוסקת בגיבוש מדיניות לאומית והובלת המאבק בנגע הסמים ובשימוש לרעה באלכוהול


המשימה שלך

אתה ראש הרשות הלאומית לוחמה בסמים ואלכוהול, ראית במהלך חייך את ההשפעה שיש לסמים ואלכוהול על נערים ובוגרים ואתה נלחם נגד השימוש בכל סוג של קנביס כולל קנביס רפואי


משאבים

מערכה - 01

מערכה 1: קנביס רפואי- להשתמש או לא?1.

הודעה פומבית

שלום,

תודה שהגעתם לדיון בו תתבקשו להמליץ על נושא בעל חשיבות גדולה - האם להתיר שימוש בקנביס רפואי לטיפול במחלות קשות כולל מחלות בקרב ילדים ובמיוחד לילדים חולי אפילפסיה. 

אתם מתבקשים להעלות את העמדות והטיעונים של הדמות שאתם מייצגים במהלך הדיון, חומר הרקע ישמש אתכם לבסס את טיעוניכם. בסוף הדיון, תתבקשו להצביע כפי שאתם חושבים באופן אישי. 2.

הודעה פרטית (זמן מה אחרי הודעה קודמת)

פולי:

פולי, המשימה שלך היא לשכנע את המשתתפים כי ההשלכות שבשימוש במריחואנה רפואית לכל דורש  ובעיקר לילדים תשפיע על היכולת של המשטרה לאכוף את החוק האוסר על סחר ושימוש במריחואנה.

שרלוט:

שרלוט, עלייך לשכנע את המשתתפים בחשיבות מתן היתר לשימוש במריחואנה רפואית לילדים כדי לסייע לבתך ולילדים החולים האחרים אותם את מייצגת

דר' לוין:

דר' לוין, עלייך לשכנע את המשתתפים בעמדותייך המתנגדות בתוקף לשימוש בקנביס כתרופה בכלל ותרופה עבור ילדים בפרט. עליך  להביא הוכחות ממחקרים כדי להתמודד עם השמועות הרבות המסתובבות בקרב הציבור.

דר' שכטר:

דר' שכטר, עלייך לשכנע את המשתתפים בעמדותייך התומכות המתן קנביס רפואי לילדים חולי אפילפסיה. עליך להביא הוכחות ממחקרים כדי להתמודד עם ההתנגדות הקיימת בציבור.

מר גל זהבי:

מר זהבי, כל חייך עסקת בהסברה וליווי אנשים שנפגעו כתוצאה מצריכה של אלכוהול וסמים. עלייך לשכנע את המשתתפים בהשפעה המסוכנת של ההיתר שימוש במריחואנה רפואית בכלל ולילדים בפרט.3.

הודעה פומבית (זמן מה אחרי הודעה קודמת)

עדכון חדשות,

הותר לפרסום כי הבוקר נאסר גבר בן 50 שנתפס מבריח במזוודתו בקבוקון המכיל שמן הקנאביס. 

האב סיפר כי עשה זאת כדי להקל על בנו בן ה-8 שסובל מהתקפי אפילפסיה מרובים בכל יום והתרופות המקובלות במדינה המאושרות על ידי משרד הבריאות אינן מסייעות לו בהקלה על התסמינים. 4.

הודעה פומבית (זמן קצר אחרי הודעה הקודמת)

עדכון חדשות,

אתמול דייחנו על אישפוזו בכפייה של צעיר כבן 20 שאובחן כסובל מסכיזופרניה בעקבות פציעה קשה של אחותו בת ה-10. מבית החולים דווח כי עולה שהצעיר משתמש במריחואנה באופן קבוע כבר מספר שנים וייתכן כי השימוש במריחואנה הוביל להתפרצות.

הצעיר נשאר במחלקה הפסיכיאטרית להמשך בדיקה.הצבעה

הצביעו כעת לפי דעתכם האישית (ולא עפ"י הדמות שגלמתם)-

האם יש להתיר שימוש במריחואנה רפואית לכל מי שמבקש בכל גיל ובכל מצב רפואי?אפשרות 1
בוודאי, צריך לבטל את הנהלים הקבועים היום ולאפשר שימוש חופשי בקנביס רפואי כתרופה
אפשרות 2
צריך להמשיך ולאסור את השימוש בקנביס רפואי לילדים
אפשרות 3
נכון להמשיך ולשקול כל מקרה לגופו


הודעת תוצאה למקרה שרוב חברי הקבוצה הצביעו אפשרותאפשרות 1

בחרתם לאשר שימוש בקנביס רפואי לכל מי שמבקש


אפשרות 2

בחרתם להמשיך ולאסור שימוש בקנביס רפואי לילדים


אפשרות 3

בחרתם לשנות את הנהלים הקיימים כיום ולאפשר לרופא להחליט לגבי כל מקרה לגופו
נקודות מעניינות לדיון

האם דעתכם דומה לדעת הדמות אותה ייצגתם?

הם שיניתם את דעתכם בעקבות נקודות שעלו בדיון?