זכור מעשיך הראשונים? - תסריט המשחק אונאת דברים


רקע

למי מאיתנו לא יצא לחפש בגוגל את השם שלו לפחות פעם אחת, או את שמו של החבר\ה שזה עתה הכרתם, או שמו של המועמד לעבודה?

בימינו, כאשר מנועי חיפוש כמו גוגל "שולטים" בכל המידע שנכתב ברשת, כל פעולה מביכה, או רישום פלילי מעברכם עשויה לככב בתוצאות החיפוש. במילים אחרות, המרשתת זוכרת לנצח. כיצד משפיעה עובדה זו על בעלי תשובה המבקשים לתקן מעשיהם הראשונים. האם הם נדונו לגינוי נצחי?

הדמויות

רחמים לקיש אזרח הגון בהווה ועבריין מין בעברו הרחוק

אני רחמים לקיש. נולדתי בעיירת העולים דמיונה. בגיל 13 נשרתי ממערכת החינוך והסתובבתי ברחובות חסר מעש. הוריי הטרודים בקשיי פרנסה לא יכלו לטפל בי ובעשרת אחיי כראוי. בגיל 14 נכנסתי לראשונה למוסד לעבריינים צעירים בגין גניבה מחנות מכולת. לאחר צאתי חברתי לכנופייה של עבריינים בשכונה. בגיל 17 באחת ממסיבות הסמים אנסתי נערה. על כך נשפטתי ונגזרו עליי 5 שנות מאסר. בבית הכלא עברתי תכנית שיקום והשלמתי את תעודת הבגרות. מאוחר נרשמתי ללימודים אקדמיים. במשך שנים ניהלתי עסק קטן והקמתי עמותה לסיוע לנזקקים. השנה החלטתי לעסוק בהוראה משום שאני מרגיש שזה יעודי. הרישום הפלילי נמחק ממחשבי המשטרה כחוק.


העמדה שלך

אתה הגשת לאחרונה בקשה להתקבל למשרת הוראה בבית הספר "תקנת השבים". לבקשה צירפת תעודת יושר מן המשטרה ותעודות מן האוניברסיטה. מבחינה חוקית אתה עומד בכל הדרישות. בקשתך נדחתה מפאת עברך הפלילי, שרישום שלו קיים באינטרנט, אך נמחק ממחשבי המשטרה כחוק. לכן, הגשת תביעה כנגד חברת גוגל ומנהלת ביה"ס "תקנת השבים".


משאבים


צפרירה בליזובסקי רקיע מנהלת תיכון "תקנת השבים"

אני צפרירה בליזובסקי ילידת קיבוץ "המיית העמק". למדתי בבית החינוך ע"ש "אלכס צדיקוביץ" שבעמק. לאחר שירות בחיל האוויר נישאתי לטייס המהולל זוהר רקיע. לאחר סיום לימודיי באוניברסיטה החילותי לעבוד כמורה מחנכת בבית הספר "תקנת השבים", כיום אני מנהלת אותו.


העמדה שלך

לאחרונה ניסה להתקבל לבית ספרך כמורה מר רחמים לקיש. הוא הביא כנדרש תעודת יושר מן המשטרה. דמותו הצבעונית של רחמים עוררה אותך לערוך תחקיר קצר בגוגל. תחקיר זה העלה כי בעברו הרחוק היה עבריין מין. את אינך מוכנה שאדם כזה יסתובב במסדרונות בית ספרך ודחית את בקשתו על הסף.


משאבים


מרק מגה-דאטה מנהל דאטה בגוגל

אני יליד ארה"ב חובב מחשבים מנעוריי. לאחר לימודים אקדמיים הצטרפתי לחברת גוגל שהייתה בחיתוליה. כיום אני מנהל יח"צ בחברה.


העמדה שלך

פנה אליך עורך דינו של רחמים לקיש בתביעה שתסיר את שם לקוחו מרישומי גוגל, אחרת יפנה לבית המשפט. ענית שאינך אחראי לרישומים אלו, משום שגוגל היא מנוע חיפוש המחפש באתרים ומפנה לתוצאות. לכן, עליו לפנות לבעלי האתרים שיסירו את השם. למעשה, אתה סבור שמשימה זו היא בלתי אפשרית.


משאבים


ד"ר ניצה חסון- ולז'אן ראש ועד הורים בביה"ס "תקנת השבים"

נולדתי בישראל להורים יוצאי טריפולי. לאחר שירותי הצבאי נישאתי לדן ולז'אן. כיום מרצה לחשבונאות באוניברסיטת תל-אביב. שלושת בנותיי נועה , כרמל וכנרת לומדות בביה"ס "תקנת השבים". אני משמשת כראש ועד ההורים הבית ספרי.


העמדה שלך

את קיבלת הודעה ממנהלת בית הספר, בו את משמשת כראש ועד הורים, אודות התביעה של רחמים לקיש. את חושבת שמנהלת בית הספר צודקת. בכל אין זה ראוי שאדם עם עבר כזה יתקרב לבנותייך. אינך מאמינה שאדם כזה יכול לחזור לחיים מהוגנים.


משאבים


מערכה/דיון 1:1.

הודעה פומבית2.

הודעה פומבית (זמן קצר אחרי הודעה הקודמת)3.

הודעה פומבית (זמן מה אחרי הודעה קודמת)הצבעהאפשרות 1

אפשרות 2ההודעה שתתקבל אם רוב המשתתפות.ים הצביעו בעד אפשרותאפשרות 1

אפשרות 2נקודות מעניינות לדיון