דו קיום בוואדי ערה - תסריט המשחק האם אפשר לחיות יחד?


רקע

כוחות צה"ל נכנסו בסוף השבוע לטול כרם כדי לעצור מבוקש חמאס. המעצר הסתבך ובחילופי האש נהרג המבוקש. במהומות שפרצו בעיר אחרי המעצר נהרגו שלושה פלסטינים נוספים שיידו בקבוקי תבערה לעבר הכוחות ונורו. האירוע מעורר תגובות קשות בשטחים ובקרב ערביי ישראל. , מהומות פורצות בואדי ערה ומפגינים חוסמים את כביש 65 תוך יידוי אבנים לעבר המשטרה. במקביל, קוראים פוליטיקאים מהימין לשלול זכויות מערביי ישראל עד שאלו יוכיחו נאמנות למדינה.

יומיים אחר כך, שורפים אלמונים את מסגד חסן בק ביפו, זורקים פגר חזיר בכניסה ומרססים כתובות נאצה "ערבים החוצה" על הקירות. ערביי יפו מקיימים הפגנה מתוחה ומכריזים על שביתת מחאה. 

בואו לקחת חלק בדיון חשוב בנושא!

הדמויות

מיכל מעצבת גרפית

את יהודיה חילונית-שמאלנית, הסבורה שישראל צריכה לשאוף להיות דמוקרטיה מערבית ליברלית, תומכת בשוויון זכויות לכל אזרחי המדינה, הסכם שלום עם הפלסטינים שיכלול פינוי כל השטחים שנכבשו ב-1967 והקמת עיר בירה פלסטינית בירושלים. את רווקה ומתגוררת בתל אביב. 


העמדה שלך

את סבורה כי כוחות הביטחון נהגו בבריונות ואלימות וכי על ישראל לקיים שורה של צעדים להרגעת המצב ולפיצוי הקורבנות. עליך לקדם דו קיום בכל מחיר ולהתנגד לכל פעולה אלימה. 


משאבים

מערכה/דיון - 01

דני עורך דין, טייס מסוקים במיל'

דני הוא מצביע "עבודה" זה שנים. הוא חילוני, נשוי + שני ילדים ומתגורר בכפר סבא. הוא סבור כי ליהודים זכות להגדרה עצמית בארץ ישראל ויתמוך בהסכם שלום במידה ויוגדרו הסדרי ביטחון מספקים ותמיכת המדינות השכנות. לא יסכים לכינון עיר בירה פלסטינית בירושלים. הוא רואה בערבים ישראלים אזרחים שווים אך מתוסכל ממה שהוא רואה כ"חוסר נאמנות" למדינה מצדם. בזמן שירותו הצבאי בסדיר ובמילואים השתתף בגיחות תקיפה רבות ברצועת עזה ובלבנון, בחלקם נפגעו אזרחים.    


העמדה שלך

דני, עליך לקדם תהליך של הרגעת הרוחות תוך שמירה על האינטרסים הביטחוניים של ישראל. אתה מבין שיש צורך בתיקון אך סבור כי חלקם של הערבים בדרדור המצב הבטחוני משמעותי לא פחות מזה של היהודים. עליך לעודד את הערבים להשתתף בציבוריות הישראלית ולתמוך בקיום שוויון זכויות אך לא במחיר מה שאתה רואה כתמיכה באויב. 


משאבים

מערכה/דיון - 01

עזרא מהנדס תוכנה

עזרא הוא תומך "הבית היהודי", דתי לאומי בן 35. הוא סבור כי ארץ ישראל הובטחה לעם ישראל בידי אלוהים וכי ההתיישבות בה תקרב את ביאת המשיח. לא יתמוך במשא ומתן או בהסכם שיכלול פינוי שטחים ויישובים. הוא לא רואה בערביי ישראל אזרחים שווים ולא סבור כי מגיעות להם זכויות אזרח שוות. מוכן לקבלם כאזרחים רק בתנאי שיכירו ביהודים כשליטי הארץ החוקיים. מתגורר בבית אל, נשוי עם שישה ילדים.


העמדה שלך

אתה סבור כי על כוחות הביטחון להפעיל כוח רב יותר כדי להילחם בפורעים הערבים שלא יודעים את מקומם בחברה. תקדם שיח של שליטה ישראלית על גבי המיעוט הערבי ולא תתמוך בשום מהלך של הרגעת הרוחות עד להכנעה מוחלטת של הפורעים. 


משאבים

מערכה/דיון - 01

מירוואד רוקחת

מירוואד היא מצביעת חד"ש רווקה וחילונית. היא מתגוררת בטירה. מירוואד רואה עצמה כערבייה ישראלית, שמחה להתגורר בישראל ומקווה שהמתח באזור יירגע. שירתה בשירות לאומי מתוך ההבנה כי אלו חובותיה כאזרחית. לא מרוצה מהמצב הכלכלי והחברתי בישראל ובפרט מכל הקשור ליחס לערביי ישראל.  


העמדה שלך

עליך לקדם שיח של הרגעת הרוחות ושל זכויות שוות מול חובות שוות. תתמכי בכל מהלך של שיח ודו קיום ותתנגדי לאלימות, אבל לא במחיר של ויתור על הזהות הערבית או על הזכויות המגיעות לך כאזרחית שווה. 


משאבים

מערכה/דיון - 01

מרואן מהנדס אזרחי

מרואן הוא מוסלמי דתי בן 36. לא משתתף בבחירות, רואה עצמו כפלסטיני תחת כיבוש ישראלי והיה שמח אם ישראל היתה נעלמת מהמפה. הוא מסרב להשתתף בכל פעילות הקשורה במדינה ולא יתמוך בנורמליזציה מסוג כלשהו. מתגורר באום אל פאחם, נשוי + ארבעה ילדים. 


העמדה שלך

אתה מעונין בהחרפת העימות ועידוד ההפגנות מתוך ההבנה כי זו הדרך לעורר את התושבים הערבים ואת העולם למצוקות הפלסטינים. תתנגד לדו קיום ותתקוף בחריפות את התנהלות ישראל. 


משאבים

מערכה/דיון - 01

מערכה/דיון 1: פגישה בבית קפה1.

הודעה פומבית

ברוכים הבאים לבית הקפה "ביחד" בכניסה לוואדי ערה. כולכם הגעתם לכאן כדי לשתות קפה אך המהומות בהמשך הכביש גרמו לכך שאתם סגורים במקום לפחות בחצי השעה הקרובה. נסו לשוחח אחד עם השני על המצב ולהסכים על הדרך הטובה ביותר להתקדם.2.

הודעה פרטית (זמן מה אחרי הודעה קודמת)

מיכל:

נסי לשכנע את הנוכחים כי האלימות חסרת תוחלת וכי יש לדבוק בהידברות ודו קיום. היי שגרירת השלום והידידות בחדר.

דני:

אתה קול הביטחון וההגיון הישראלי-ציוני. אתה מתנגד להסלמה ולאלימות אך סבור כי אסור לשכוח מה הביא אותנו למצב הזה ומי אשם בכך. היה קול הממסד הישראלי-יהודי, הגן על מה שאתה רואה כאינטרס הציוני אך עודד את הדמוקרטיה והשוויון כאידאל. 

עזרא:

אין לך ספק מי אשם במצב שנוצר ומה צריך לקרות כדי שיפסיק. היה הקול היהודי בחדר, התנגד לכל שוויון ונורמליזציה עם הערבים ותקוף בחריפות גילויי אלימות מצד האזרחים הערבים. תסכים לשמוע על דיאלוג רק תוך הכרה ערבית בריבונות היהודית בארץ ישראל.

מירוואד:

נסי לשכנע את הנוכחים כי האלימות חסרת תוחלת וכי יש לדבוק בהידברות ודו קיום. היי שגרירת השלום והידידות בחדר. כולנו אזרחים באותה מדינה שרוצים בחיים משותפים.

מרואן:

אין לך ספק מי אחראי למצב שנוצר ומה צריך לקרות כדי שייפתר. הגן על האינטרס הפלסטיני והערבי, ותקוף את הדורסנות הישראלית. תסכים לדון בדיאלוג רק אחרי הכרה ישראלית בעוולות הכיבוש.3.

הודעה פומבית (זמן מה אחרי הודעה קודמת)

בזמן שאתם נמצאים בבית הקפה נודע לכם כי אלמונים הציתו את מסגד חסן בק ביפו וזרקו פגר חזיר בכניסה אליו. המתח בחדר גבר משמעותית. האם תצליחו לשכנע בעמדתכם? 4.

הודעה פרטית (זמן קצר אחרי הודעה הקודמת)

מיכל:

את מזועזעת לנוכח החדשות מיפו. המסגד נמצא ממש ליד החוף אליו את נוהגת ללכת. הזכירי לנוכחים כמה טוב לחיות במדינה דמוקרטית ליברלית ונסי לשכנעם שהעימות המזוין חסר כל פשר. השתמשי בקישורים מהרשת ובסרטונים רלוונטיים.

דני:

אתה כועס לשמע החדשות, אין הצדקה לפגיעה גסה כל כך בהקדש מוסלמי. עם זאת, אתה לא שוכח את התמונה הגדולה: הזכר לערבים בחדר מה היתרונות של החיים בישראל מבחינתם. נסה לעודד את היהודים לתמוך בעמדותיך. השתמש בקישורים מהרשת ובסרטונים רלוונטיים.

עזרא:

גנה את הפגיעה במבנה הקדוש אך הזכר לנוכחים מהי ארץ ישראל ומהי זכותנו עליה. נסה לשכנעם כי היהודים חיים כאן בזכות וכי מדינת ישראל מעודדת את בוא המשיח והגאולה. השתמש בקישורים מהרשת ובסרטונים רלוונטיים.

מירוואד:

את חוששת ממה שהאירוע ביפו יביא ונמאס לך כבר מכל האלימות ומהקורבנות המיותרים משני הצדדים. נסי להדגיש בפני הנוכחים עד כמה המצב נפיץ וכמה יכול להיות פה טוב אם נפעל יחד. השתמשי בקישורים מהרשת ובסרטונים רלוונטיים.

מרואן:

אתה זועם על ההתפתחויות החדשות. נסה להסביר את ההיגיון שהביא את ההמונים להפגין ואת העלבון העז שאתה חש לשמע הנזק שנגרם למסגד. השתמש בקישורים מהרשת ובסרטונים רלוונטיים.5.

הודעה פומבית (זמן קצר אחרי הודעה הקודמת)

עושה רושם שהמהומות נרגעו ואפשר לצאת החוצה. עד כמה משמעותי היה הדיאלוג בבית הקפה? הציגו בפני הנוכחים את טיעון הסיום שלכם. נסו להציע תוכנית להמשך.הצבעה

אחרי ששמעת את כל התיקונים, האם תתמוך/תתמכי בדיאלוג והידברות כדרך לחיזוק הדו קיום בישראל? הצבע/י בהתאם לעמדותיך במציאות.אפשרות 1
בוודאי שאתמוך
אפשרות 2
לצערי לא


ההודעה שתתקבל אם רוב המשתתפות.ים הצביעו בעד אפשרותאפשרות 1

בחרתם שלא להמשיך ולקיים דיאלוג בין יהודים וערבים. אין לדעת כיצד יראה העתיד במדינה.


אפשרות 2

בחרתם להמשיך ולקיים דיאלוג בתקווה לבנות עתיד טוב יותר לאזרחי ישראל. 
נקודות מעניינות לדיון

מה למדנו במשחק? 

האם מצאתי את הטיעונים ששמעתי משכנעים?

האם הטיעונים חידשו לי משהו?