ישראל 2017: עבדות מודרנית או עבודה הוגנת? - תסריט המשחק האם צריך לשפר את שכרם ואת תנאי עבודתם של עובדי הקבלן בארץ?


רקע

ערב אחד, דקה לפני שהתכוון ללכת הבייתה נתקל ראש העירייה בעיר רמת גונן שבדרום הארץ באימייל יוצא דופן. האימייל נשלח על ידי תלמידת כיתה ח', שלומדת באחד מבתי הספר בעירו,  וזה מה שהיה כתוב בו:

לכבוד כבוד ראש העיר.

אני נשארת שלושה ימים בשבוע לאחר הלימודים בכיתה כיון שיש לי חוגים, ובשלושת הימים הללו אני פוגשת את המנקה מרינה שמגיעה לנקות את הכיתה.

בהתחלה לא דיברתי איתה בכלל, אבל אחרי שהיכרתי אותה התחלנו לדבר והיא סיפרה לי שהיא עובדת בניקיון בית הספר כבר 23 שנים, כל יום מהצהריים עד לערב ומקבלת 27 שקלים לשעה מהחברה שמעסיקה אותה. בעלה חולה, ולא יכול לעבוד. לפעמים היא צריכה ללוות אותו לבית חולים בגלל נכותו, ועל הימים שהפסידה אינה מקבלת שכר כלל. 

מרינה נראית עייפה מאד, והשכר שהיא מרוויחה אינו מספיק לפרנסתה אבל היא ממשיכה לעבוד וחוששת להתלונן כי זו העבודה היחידה שיש לה. היא צריכה להמשיך לפרנס את שני ילדיה ואת בעלה, ואם תתלונן עלולים לפטר אותה.

אדוני ראש העיר, האם אתה יכול לעזור למרינה? 

תודה רבה, רחלי כהן.

ראש העיר קרא את האימייל,  ועשה משהו מאד לא רגיל. הוא התקשר למזכיר המועצה וביקש לכנס למחרת בבקר דיון של מועצת העיר במצב עובדות הקבלן שעוסקות בניקיון בתי הספר בעיר. הנושא שיעלה לדיון בישיבה הוא האם צריך להמשיך ולהעסיק אותן דרך חברת ניקיון שמשלמת להם כל כך מעט, או שצריך להפוך אותן לעובדות עירייה, להעלות את שכרן ולשלם להן שכר חודשי קבוע כל חודשי השנה. 

הדמויות

מרינה אברמוביץ עובדת ניקיון בבית ספר

מרינה בת 53. היא נולדה באוקראינה ועלתה לארץ עם בעלה ושני ילדיה לפני 26 שנים. באוקראינה עבדה כמהנדסת במפעל אבל בארץ למרות כל נסיונותיה לא הצליחה למצוא עבודה כמהנדסת ובסופו של דבר נאלצה לעבוד בעבודות ניקיון. 

בעלה של מרינה חלה זמן קצר לאחר עלייתם לארץ במחלת לב ואינו יכול לעבוד, והיא מפרנסת לבד את כל משפחתה. המשפחה חיה בעוני רב אבל מרינה מנסה לדאוג לכך שילדיה יסיימו את לימודיהם באוניברסיטה ולא ייאלצו לעבוד כמוה בעבודות ניקיון. 

למרות שמרינה עובדת בניקיון הכיתות באחד מבתי הספר העירוניים בעיר רמת גונן, היא לא נחשבת עובדת עירייה. היא עובדת בחברת ניקיון ומקבלת ממנה משכורת על פי השעות שהיא עובדת, תמורת כל שעה היא מקבלת 27 שקלים. בדרך כלל היא עובדת ששה ימים בשבוע מהצהריים ועד לערב, אבל בחגים או בחופשת הקיץ אינה עובדת ואינה מקבלת משכורת כלל. גם כשהיא חולה, או מלווה את בעלה החולה לבית החולים היא מפסידה יום עבודה ומפסידה את השכר עבור אותו יום, ולכן גם כשאינה מרגישה טוב היא הולכת לעבוד.

 


העמדה שלך

מרינה

הציגי את עצמך בדיון, תארי את מצבך הכלכלי הקשה, תארי את מצב משפחתך, והסבירי מדוע 33 שקלים לשעה אינם מספיקים לפרנסת המשפחה. 

ספרי שבבית הספר בו את עובדת כשמורה מפסידה יום בגלל מחלה, או שכשהיא בחופשה, היא מקבלת שכר מלא, ואת לעומת זאת אינך מקבלת שכר כלל על ימים שלא עבדת. 

ספרי שאינך מעיזה לפנות לבעל החברה ולדרוש שכר הוגן כי את מפחדת שיפטר אותך ותישארי בלי עבודה. 

 


משאבים

מערכה/דיון - 01

יעקב לוי מנהל חברת ניקיון

יעקב מנהל כבר חמש שנים חברת ניקיון שמעסיקה 22 עובדות. פועלות הניקיון שלו עובדות בשני בתי ספר בעיר רמת גונן. הן מגיעות לעבודה בשעה אחת בצהריים ומסיימות את העבודה בערב. רובן עובדות ששה ימים בשבוע. 

יעקב משלם לעובדות שכר של 27 שקלים לשעה, שהוא השכר הנמוך ביותר שמותר לשלם על פי החוק. כמו כן הוא נותן להן שי צנוע של 50 שקלים לחג פסח, ולדעתו הוא  מעסיק הוגן מאד שעוזר לפועלות להתקיים ומקיים את החוק תמיד. 

גם אם היה רוצה יעקב לא יכול להעלות לעובדות את השכר או לשלם להן בימים בהן אינן עובדות כי אז לא יהיו רווחים לחברה והוא ייאלץ לסגור אותה. יש לו עוד הוצאות רבות על ביטוח לפועלות, על חמרי ניקוי וכלי ניקוי, על הסעת הפועלות לעבודה ועל מיסים ודמי ביטוח לאומי שהוא צריך לשלם עבור הפועלות.

הוא עצמו מרוויח משכורת של כ 12,000 שקלים לחודש שמספיקה לפרנסתו אבל אינה משכורת גבוהה כלל. 

בדרך כלל הפועלות שלו ביחסים טובים איתו אבל לפני כשנה כשאחת מהן פנתה לעיתונות והתלוננה נגדו על כך שאינו משלם מספיק, הוא פיטר אותה. הוא לא רוצה בעיות בעבודה, ולא רוצה שכל פועלות הניקיון שלו יעשו לו צרות. 

 


העמדה שלך

יעקב

הסבר שאתה עובד ומשלם בדיוק על פי החוק, ואינך מתאכזר לפועלות הניקיון אלא בדיוק ההפך. אתה דואג להן לעבודה, והודות לך הן מפרנסות את משפחתן. תאר את המשכורת שלך והראה שגם אתה אינך מתעשר על חשבון הפועלות. 

הצג את ההוצאות הנוספות שיש לך והראה שאם יאלצו אותך לשלם יותר לפועלות לא תוכל יותר לקיים את החברה ואז גם אתה וגם כל הפועלות שמתפרנסות הודות לך תהפכו לחסרי עבודה וחסרי משכורת.


משאבים

מערכה/דיון - 01

תמר אסרף ועידן ירדן עורכי דין בארגון סיוע לעובדי קבלן שאין ביכולתם לשלם עבור ייעוץ משפטי

תמר ועידן למדו עריכת דין באוניברסיטת תל אביב, וסיימו בהצטיינות. הם עובדים כיום בחברת עורכי דין נחשבת מאד, אבל פעם בשבוע עובדים בהתנדבות בארגון שעוזר לעובדים עניים שאין באפשרותם לשלם עבור ייעוץ משפטי. 

לאחרונה מנהלים תמר ועידן מאבק כנגד תופעת עובדי הקבלן. הם מנסים לגייס את החוק כדי להוכיח שבמדינה ששומרת על זכויות אזרחיה כמו ישראל אסור להעסיק עובדים בתנאים כאלה. לטענתם על המעסיקים לשלם לעובדים משכורת חודשית ולזכות אותם בשכר מלא גם עבור ימי חופשה, חגים וימי מחלה.


העמדה שלך

תמר ועידן

תארו את מצבה הקשה של מרינה ושל פועלות הניקיון הנוספות. הסבירו מדוע במדינה כמו שלנו חייבים לשלם לעובדים גם כשהם חולים או בימי חג וחופשה. 

דירשו להעלות את השכר של עובדות הניקיון לפחות ל 7000 שקלים בחודש.


משאבים

מערכה/דיון - 01

אלי יעלון גזבר עיריית רמת גונן

אלי יעלון מונה לגזבר עיריית רמת גונן עם בחירתו של ראש העיר הנוכחי. בתפקידו הצליח להזרים כספים לנושאים רבים כמו חינוך, טיפול בקשישים, תרבות וגינון ציבורי, והוא נחשב לגזבר טוב וישר, ששומר היטב על הכספים הציבוריים ודואג לכך שהמיסים שמשלמים תושבי העיר לא יהיו גבוהים מדי.

לדעתו של אלי אם יעלו את השכר של עובדות הניקיון יהיה צורך בערך בעוד חמישה מיליון שקלים לשנה, ולצורך כך העירייה תצטרך להעלות את המיסים לכל תושבי העיר. 

אלי עצמו מרויח משכורת יפה של כ 30,000 שקלים לחודש, אבל לדעתו היא מגיעה לו על העבודה המסורה ועל התרומה הרבה שהוא תורם לתושבי העיר. 


העמדה שלך

אלי

תאר את התקציב העירוני, את ההוצאות העיקריות שבו ואת הצורה שבה אתה שומר על כך שהמיסים לא יעלו. תאר מה יקרה אם כל עובדות הניקיון בעיר יהפכו לעובדות עירייה שמקבלות משכורת חודשית, ואת התוצאות של מהלך כזה. הסבר מדוע לדעתך אסור לבצע את השינוי הזה במצב הפועלות.


משאבים

מערכה/דיון - 01

מירי בן שושן תושבת העיר ועיתונאית בעיתון המקומי

מירי נולדה ברמת גונן וחיה בה כל חייה. היא למדה תקשורת במכללת ספיר בשדרות, וכיום היא נמנית על צוות הכותבים בעיתון המקומי "חדשות גונן"

מירי מוכרת מאד בעיר למרות גילה הצעיר, ויחסה הנעים לאנשים מביא לכך שרבים מוכנים לשפוך בפניה את ליבם. הכתבות שהיא מפרסמת עוסקות בדרך כלל במצבם ובעיותייהם של האנשים בעיר. 

מירי נחשפה לנושא עובדות הקבלן בעיר לאחר שראש העירייה פנה אליה והציע לה להצטרף לפגישה שיקיים בנושא זה, ולסקר את הפגישה בעיתון. היא למדה את הנושא לפני הפגישה וניסתה לגבש דעה.

מצד אחד מצבן של עובדות הקבלן נוגע לליבה. היא חושבת שאסור שאדם שעובד ירעב ללחם.

מצד שני היא מבינה כדי לשפר את משכורתן של עובדות הקבלן העירייה תצטרך כסף רב ולשם כך יהיה צורך לקצץ בהוצאות חשובות אחרות בעיר, כמו טיפול בקשישים, או גינון ציבורי. פיתרון כזה יועיל מאד לעובדות הניקיון אבל יפגע קשה בכל תושבי רמת גונן. אפשרות אחרת היא לגבות יותר מיסים מכל תושבי העיר כדי לממן את המשכורת המוגדלת לעובדות הניקיון, וגם אפשרות זו לא נראית למירי כפיתרון טוב. 

לדעתה צריך להגיע לפשרה. צריך לשפר במקצת את משכורתן ותנאי עבודתן של עובדות הניקיון אבל להמשיך ולהעסיק אותן כעובדות קבלן ולא להעלות את משכורתן בצורה שתדרוש העלאת מיסים או שתפגע בהוצאות אחרות בעיר. 


העמדה שלך

מירי

הציגי את דעתך והציעי פשרה שתתן לעובדות הניקיון קצת יותר אבל לא תפגע בתושבי העיר. הסבירי לכולם מדוע הפיכת עובדות הניקיון לעובדות עירייה בשכר חודשי קבוע, תדרוש עלייה במיסים שמשלמים כל תושבי העיר או פגיעה בהוצאות אחרות של העירייה. תארי בצורה ברורה אילו נושאים אחרים עלולים להפגע בעיר כתוצאה משינוי כזה, והסבירי מדוע את נגד שינוי רציני במצבן.


משאבים

מערכה/דיון - 01

מערכה/דיון 1: דיון בחדרו של ראש העיר1.

הודעה פומבית

ביום ראשון בבקר בשעה 9:00 את/ה מוזמנ/ת לישיבה חשובה במשרדו של ראש העיר, לדיון במצבן של עובדות הניקיון בעירנו. בישיבה נדון בשכרן של העובדות ובמעמדן.

בסיום הישיבה נחליט האם להמשיך להעסיק אותן כעובדות קבלן שמקבלות שכר על כל שעת עבודה שהן עובדות, ללא חופשות או ימי מחלה, או לשנות את תנאי העסקתן, להעסיק אותן כעובדות עירייה שיקבלו שכר חודשי קבוע, כל ימות השנה, שכר שיהיה גבוה בהרבה משכרן כיום. 2.

הודעה פרטית (זמן מה אחרי הודעה קודמת)

מרינה אברמוביץ:

מרינה

ראש העיר הזמין אותך לדיון כיון שהוא רוצה ללמוד על מצבך הכלכלי ולהבין האם אפשר לשפרו. אין לך מה לחשוש, ספרי את כל מה שעל ליבך, שתפי את המשתתפים במצבך, ואולי תצליחי לא רק לשפר את מצבך אלא לשפר את מצבן של כל חברותייך עובדות הניקיון בעיר. 

יעקב לוי:

יעקב

אם יוחלט לשנות את מעמדן של עובדות הקבלן ולהפוך אותן לעובדות עירייה החברה שבנית בעמל רב תפסיק להתקיים. מטרתך להוכיח לכולם שאתה פועל ביושר ועל פי החוק, ולא מקפח את העובדות בחברה שלך. שאם יעלו את שכרן לא תוכל לשלמו ותיאלץ לסגור את החברה. במקרה כזה לא רק אתה תיפגע אלא גם העובדות בחברה שיישארו ללא עבודה. 

תמר אסרף ועידן ירדן:

תמר ועידן

עובדות הניקיון לא יודעות כיצד להביע את עצמן מול כל האנשים החשובים שיהיו באסיפה. תפקידכם לשמש להן פה, להגן על זכויותיהן, ולדרוש עבורן תנאי עבודה הוגנים ושכר שאפשר להתקיים ממנו. עשו זאת

אלי יעלון:

אלי

כמי שאחראי על תקציב העירייה ועושה זאת בהצלחה כבר כמה שנים תפקידך להמשיך ולשמור שלא תאושר הוצאה כבדה של עוד 5 מיליון שקלים. כיון שאתה אדם מתחשב, אתה מוכן לאשר תוספות שכר קטנות לעובדות הניקיון אבל בשום אופן אינך מוכן לאשר תוספת שתאפשר להן להפוך לעובדות עירייה. \

אם בכל זאת תראה שמאלצים אותך להסכים לתוספת כזו, תדרוש להעלות את המיסים לכל תושבי העיר, או לקצץ בהוצאות שמוציאה העירייה על גינון ציבורי ועל טיפול בקשישים בעיר.

מירי בן שושן:

מירי

כעיתונאית חוקרת ותושבת העיר עובדות הנידיון חשובות לך, אבל חשוב לך לא פחות שתושבי העיר יקבלו שירותים מלאים מהמועצה ולא ישלמו מיסים כבדים. גם בעיר יש אנשים עניים רבים, הם זקוקים לעזרת העירייה, ולא יכולים להוציא יותר כסף מכיסם כדי שעובדות הניקיון שחלקן לא גרות כלל בעיר יקבלו שכר גבוה יותר.3.

הודעה פומבית (זמן מה אחרי הודעה קודמת)

ראש העיר שמע את כולם ולפני שתתקבל החלטה הוא מבקש שכל אחד מהמשתתפים יעלה טיעון אחד משכנע בעד או נגד הטבת התנאים והשכר לעובדות הניקיון. 

כמו כן הוא מבקש שכל אחד מהמשתתפים יעיין במה שאמרו מתנגדיו ויוכיח שהם טועים. 4.

הודעה פומבית (זמן מה אחרי הודעה קודמת)

בזמן שהישיבה מתקיימת נכנס מזכיר המועצה לחדר והודיע שההסתדרות החליטה להאבק למען עובדות הניקיון ואם לא יקבלו תוספת שכר רצינית היא תשבית אותן החל ממחר בצהריים, ולא יהיה מי שינקה את בתי הספר. 

כל אחד מהם מתבקש להגיב לידיעה החדשה הזו. האם שיניתם את דעתכם או שאתם רק מתחזקים בדעתכם? הצבעה

לאחר ששמענו את הדעות השונות אני ראש העיר מעלה להצבעה את ההצעה לשנות את שכרן ואת תנאי עבודתן של פועלות הניקיון בבתי הספר.אפשרות 1
פועלות הניקיון ימשיכו לעבוד כעובדות קבלן ולהרוויח שכר דומה למה שהרוויחו עד עכשיו.
אפשרות 2
פועלות הניקיון יעברו להיות עובדות עירייה, ושכרן יעלה בערך ב 40%


ההודעה שתתקבל אם רוב המשתתפות.ים הצביעו בעד אפשרותאפשרות 1

לאחר הצבעה הוחלט שלא יחול שינוי במצבן של פועלות הניקיון, והן ימשיכו לעבוד כעובדות קבלן.


אפשרות 2

לאחר הצבעה הוחלט שפועלות הניקיון יהפכו להיות עובדות עירייה, יקבלו תנאים זהים לתנאי כל עובדים העירייה, כולל שכר בחגים, בחופשות ובימים בהם הן נעדרות בגלל מחלה. כמו כן שכרן יעלה ב 40%. 
נקודות מעניינות לדיון

ועכשיו כשהסתיים המשחק, מה אתם באמת חושבים על נושא זה?  את התשובה לכך תענו במשימה הבאה.