שמיכה קצרה - תסריט המשחק


רקע

ישיבת הממשלה עמדה על סף פיצוץ ואיימה לסכן את קיומה של הקואליציה:

  • שר הרווחה דרש תקציב נוסף כדי להעלות את קצבאות הזקנה וקצבאות הנכים לשכר המינימום ובכך לתת מענה למחאה מתמשכת ובהחלט מוצדקת לדעתו של אוכלוסיות אלה.
  • שר החינוך תבע תקציב נוסף לחיזוק מערכת החינוך בעיקר בלימודי מדעים מכיוון שהשגיה במבחנים בינלאומיים הולכים ומדרדרים.
  • שר הביטחון חזר וציין את המצב הרעוע באזור המחייב הגדלת ההשקעות בתקציב הביטחון.
  • שר הכלכלה טען שאם לא יורדו באופן משמעותי מיסי החברות, חברות גדולות יברחו מהארץ, דבר שכבר לצערו הרב מתרחש.  

מיותר לציין שהיו גם דרישות נוספות של החברות בקואליציה והיה ברור שהתקציב אינו מאפשר להיענות לכל הדרישות. 

הדבר האחרון שראש הממשלה צריך עתה זה בחירות ולכן, הוצע שתוקם ועדת מומחים אשר תשוב עם ההצעה הטובה ביותר כיצד לחלק את התקציב בצורה  נכונה וצודקת.

הדמויות

פרופ׳ חיה חיות כלכלנית

חיה חיות הינה כלכלנית בכירה בעלת שם עולמי אשר שימשה בעבר בתפקיד בכיר בקרן המטבע הבינלאומי והייתה ממונה על הכנסות המדינה. היא מכירה את תקציב המדינה היטב וידועה כמי שמתנגדת מאד להגדלת הגרעון - כלומר דורשת מהמדינה להצמד למסגרת התקציב שלה ולא לחרוג ממנה. 


העמדה שלך

את אשת מחקר בעל מוניטין בינלאומי. את לא מאמינה גדולה בהתערבות ממשלתית, ולעומת זאת חשובה בעינייך מאד שמירה על מסגרת התקציב, כלומר שצריך להימנע ממצב בו המדינה תוציא יותר כסף ממה שיש לה. בוועדה, עליך לייעץ לממשלה על חלוקה נכונה בענייך של התקציב לפי ההתרשמות שלך מההמלצות של הדוברים השונים.  


משאבים

מערכה/דיון - 01

עו״ס נחי נכון יו״ר איגוד העובדים הסוציאלים

נחי נכון הוא דמות ידועה, עובד סוציאלי אשר ניהל שנים רבות את שירותי הרווחה בירושלים. כמו כן הוא יזם והקים עמותות רבות לקידום זכויותיהם של נזקקים (בעיקר קשישים ונכים). הוא ידוע כמי שתפיסת עולמו היא סוציאל-דמוקרטית.


העמדה שלך

אתה עובד סוציאלי ותיק ומנוסה ובחמש השנים האחרונות אתה עומד בראש איגוד העובדים הסוציאלים בישראל. במהלך השנים אתה מתריע על השינוי שחל במדינת ישראל: היא הופכת בעיניך ממדינה סוציאליסטית שדואגת לשכבות החלשות למדינה שבה התפיסות הליבראליות-קפטיליסטיות דוחקות הצידה את ערך השוויון לטובת החירות. מיותר לציין שהנפגעים העיקריים הם מיעוטי היכולת וחסרי הישע שאתה רואה את עצמך דוברם ונציגם. 


משאבים

מערכה/דיון - 01

מר אודי טייקוני יו״ר האיגוד הישראלי לתעשייות מתקדמות ITAI

איש הייטק מוכר ומצליח העומד בראש אחת החברות המצליחות ביותר שקמו בישראל בעשור האחרון. שלא כמו חברות רבות אחרות בתחומו, בחר להשאיר את המפעל הייצור  בישראל ובכך לייצר  מקומות עבודה רבים גם לאנשי הייטק וגם לבעלי מקצוע נוספים. כאחד האנשים העשירים במשק הוא ידוע כנדבן מוכר העומד מאחרי מפעלי חינוך רבים מתוך מחשבה שהון אנושי הוא המשאב החשוב יותר שיש למדינת ישראל.


העמדה שלך

כאיש הייטק, חשוב לך שמדינת ישראל תיצור את התנאים לכך שכמה שיותר חברות הייטק ישארו בישראל, כי בענייך החברות האלה הן המפתח לפיתוח הכלכלי הישראלי. אתה מודאג מאד מתופעת "בריחת המוחות" שגורמת לטובי המומחים לעזוב את הארץ לחו"ל. אתה מאמין שראוי שהמדינה תתערב בכלכלה מעט ככל שאפשר, ומאמין יותר בחברה האזרחית - כלומר בהירתמות של אזרחים ואירגונים לא-ממשלתיים. אתה מאמין שלבעלי הון (אנשי עסקים) יש מחוייבות כלפי החברה והם צריכים לתרום לה. בעיינך, השקעה בחינוך היא ההשקעה הנכונה ביותר אשר נושאת תשואה משמעותית הן ברמת הפרט והן ברמת החברה. 


משאבים

מערכה/דיון - 01

פרופ׳ לירון ליברון ראש החוג לכלכלה באוניברסיטה

פרופ׳ ליברון ידוע כתומך נלהב בשוק חופשי. תפיסתו הכלכלית היא ליברלית. הוא מאמין בחירות הפרט ובזכותו לבעלות על הקניין הפרטי שלו, כמו כן הוא תומך נלהב בצמצום התערבותה של המדינה. לדעתו, אם כל האנשים יפעלו למען הטובה האישית שלהם - כל החברה תרוויח מכך - כך כל אזרחי המדינה יגיעו למינימום עוני ולמקסימום עושר ורווחה. 


העמדה שלך

אתה איש ימין כלכלי שחושב שהתערבות מדינות תמיד תגרום לנזק כלכלי. לדעתך, אם כל האנשים יפעלו למען הטובה האישית שלהם - החברה כולה תרוויח מכך - כך כל אזרחי המדינה יגיעו למינימום עוני ולמקסימום עושר ורווחה. ברור לך שיש דברים שבהם אין ברירה והמדינה צריכה לממן (למשל מערכת הביטחון) - אבל באופן כללי היית רוצה לראות יותר בתי ספר פרטיים, בתי חולים פרטיים וכדומה. ראש הממשלה הוא חבר שלך ויש לך השפעה רבה עליו ועל תפיסת עולמו.


משאבים

מערכה/דיון - 01

ישראלה ציבורי נציגת ציבור

פעילה ציבורית. נשואה ואם לשניים אחד מהם נכה המורתק לכסא גלגלים. מטפלת בהוריה הקשישים שהם יוצאי שואה. נשואה לאיש צבא קבע. עמדה בראש מחאה ציבורית רחבה אשר קראה לממשלה להעלות את קצבאות הנכים והקשישים לשכר מינמום על מנת להבטיח להם קיום מינמלי אפשרי. הפכה להיות דמות מוכרת המראוינת בכל ערוצי התקשורת. מפעילה בלוג פרטי  שיש לו עוקבים רבים. 


העמדה שלך

לא התכוונת להיות פעילה ציבורית. רצית בכלל להיות גרפיקאית אבל בעלך נעדר רבות מאחר והוא איש צבא-קבע, ובלית ברירה, בין הטיפול בבנך הנכה להוריך הקשישים מצאת את עצמך מתמודדת עם קשיים יומיומיים פיזיים וכלכליים שגרמו לך להבין שהמצב חייב להשתנות. אין לך כוונה  לוותר עד אשר יובטח להם קיום מינמלי מכובד. בעינייך, זו הזכות הבסיסית שלהם, והיא גם תאפשר לך את החירות שלך. 


משאבים

מערכה/דיון - 01

מערכה/דיון 1: עמדות פתיחה1.

הודעה פומבית

חברים וחברות יקרים, 

ישיבת הועדה המייעצת לממשלה בנושא תקציב המדינה לשנה הקרובה מתחילה את דיוניה. לפנינו מטרה חשובה: אנחנו צריכים להעביר המלצה לראש הממשלה ושר האוצר לגבי הדרך בה עליהם לחלק את תקציב המדינה. באופן ספציפי,  עלינו להמליץ לממשלה אם להגדיל את תקציב השירותים החברתיים (חינוך ורווחה) על חשבון תקציב הביטחון או להיפך, וכן האם להגדיל את המיסים שמשלמים האזרחים והחברות, או להפחית אותם. 

המשימה, רצינית רבותי: היא יכולה להשפיע על חייהם של מאות אלפי אזרחים בישראל ולעצב את אופיה של המדינה לשנים הבאות: האם היא תאמץ מדיניות כלכלית ימנית או שמאלנית. בואו ננהל דיון מעמיק, לטובת החברה הישראלית כולה!2.

הודעה פרטית (זמן קצר אחרי הודעה הקודמת)

פרופ׳ חיה חיות:

עלייך לשכנע את המשתתפים בדיון שאסור בשום אופן לחרוג ממסגרת התקציב - כלומר שאם הם רוצים להעלות תקציב לדבר מסויים - עליהם לעשות את זה תוך הורדת תקציב אחר. אם ברצונם להפחית מיסים צריך להגדיר מאיפה ירד התקציב. 

עו״ס נחי נכון:

המשימה שלך היא לגרום לכך שתקציב הרווחה (המטפל באוכלוסיית הקשישים והנכים בין היתר) יגדל ככל שאפשר. אתה דואג לחלשים ביותר בחברה!

מר אודי טייקוני:

המשימה שלך היא לגרום לכך שאזרחי ישראל והחברות בישראל ישלמו כמה שפחות מיסים, כי בעינייך אי אפשר לסמוך על הממשלה לחלק נכון את התקציב. כאיש עשיר אתה יכול לסמוך על העשירים במדינה שיתגייסו לחזק את החינוך במדינה מכסם. 

פרופ׳ לירון ליברון :

המשימה שלך היא שהתקציב הממשלתי יהיה רזה ככל שאפשר - שירדו מס החברות ומס ההכנסה, ושהמדינה תפחית את הוצאותיה בכל התחומים. 

ישראלה ציבורי:

המשימה שלך היא שהמדינה תגדיל את גביית המיסים שלה כדי שתוכל לממן את החינוך, הרווחה והביטחון.3.

הודעה פומבית (זמן קצר אחרי הודעה הקודמת)

משרד הביטחון פירסם בשעה זו דו"ח מודעיני שהיה סודי עד כה, ובו מתוארים בהרחבה התחזקותם של חמאס וחיזבאללה. איום המנהרות על ישובי עוטף עזה התחזק בצורה משמעותית במהלך השנה החולפת, ואילו אירגון חיזבאללה רכש עשרות טילים חדשים שמאיימים על כל שטח מדינת ישראל.  4.

הודעה פומבית (זמן מה אחרי הודעה קודמת)

בעוד הדיונים שלכם מתקדמים, הגיעה ידיעה כי פעיל חברתי מוכר בשם משה סילמן הצית את עצמו. במכתב שהשאיר הוא הסביר שהמדינה מפקירה את האוכלוסיות החלשות - ובמדינה כזו לא אפשרי להתקיים בכבוד. 5.

הודעה פרטית (זמן קצר אחרי הודעה הקודמת)

פרופ׳ חיה חיות:

התקבלה הודעת ווצאפ חדשה:

היי חיה'לה. אתם בטח לא יודעים על זה, אבל שמעתי עכשיו ברדיו פרשן שאומר שבועדה שלכם לא מצליחים להגיע לסיכומים ומה שיקרה בסוף זה שתגדילו את ההוצאות ותגדילו את הגרעון. סומך עליך שלא תתני לזה לקרות, אה?

דני

עו״ס נחי נכון:

התקבלה הודעת ווצאפ חדשה:

נחצ'ה היקר, אתה בטח מזועזע כמוני מהמעשה של משה סילמן. לא יאמן... מה היאוש עושה  לאנשים... אני לא רוצה להתערב לך בעיניינים, אבל אני ממש מקווה שתשתמש בזה בועדה שלכם. רק ככה האנשים האלה יבינו כמה חמור המצב...

אנחנו סומכים עליך! 

ציפי

מר אודי טייקוני:

התקבלה הודעת ווצאפ חדשה:

אודי, יצאה עכשיו ידיעה ברדיו על הועדה שאתה משתתף בה. נשמע לא פשוט, בטח עם הסיפור של המובטל ההוא שהצית את עצמו. אני בטוח שאני לא צריך להזכיר לך - אבל זה מה שקורה כשאנשים רגילים לקבל מהמדינה במקום לדאוג לעצמם... על הפנים. 

מאחל לך הצלחה שם!

ירון

פרופ׳ לירון ליברון :

התקבלה הודעת ווצאפ חדשה:

לירון ידידי שלום. מגיעים לאוזני דיווחים על המתרחש בועדה ואני מבקש ממך לעמוד בתוקף על העקרונות שלך כדי שההמלצה שתגיע אלינו לא תהיה סוציאליסטית מדי - אחרת פשוט לא תהיה משמעות להמלצות של הועדה.

סומך עליך,

ביבי.

ישראלה ציבורי:

התקבלה הודעת ווצאפ חדשה:

מאמי, אני יודע שאת עמוסה, אבל אני כותב כדי להגיד לך שהתקשרה שכנה של אמא שלך להגיד שהיא לא מרגישה טוב- היא יצאה מהבית בלי להגיד לה וכשהיא הייתה ברחוב היא שכחה איך לחזור. מזל שהשכנים מצאו אותה ועוד יותר מזל שדאגת לזה שיהיה לה צמיד עם שם על היד כי בגלל זה הם התקשרו אלי מהר. מסכנה היא הייתה ממש נבוכה ומבולבלת.

יש לה מזל שיש לה בת כזו, והלוואי ובוועדה שלכם תצליחי לגרום לזה שהאנשים האלה יקבלו טיפול טוב יותר. 

אני נשאר היום בבסיס עד מאוחר בגלל שיש את הדבר ההוא שסיפרתי לך. מקווה שלא יהיה קשה מדי עם הבנים. 

אוהב!6.

הודעה פומבית (זמן קצר אחרי הודעה הקודמת)

תוצאות עגומות לישראל: מדד החינוך התפרסם בשעה זו, ובו רואים שמצב החינוך בישראל ממשיך להתדרדר, שנה שישית ברציפות. הישגי התלמידים נמוכים בהשוואה למקביליהם בעולם גם במתמטיקה וגם במדעים ומשכורות המורים עדיין נמוכות מאד. הצבעה

לאחר שהוצגו עמדות הפתיחה, אתה מתבקש להציג את עמדתך האישית (לא עמדת הדמות אותה שיחקת)  ולבחור באחת האפשרויות הבאות:אפשרות 1
תקציב החינוך והרווחה (קשישים ונכים) יוגדל ב 15% על חשבון תקציב הביטחון
אפשרות 2
תקציב החינוך והרווחה יוגדל ב 20% על ידי הגדלת מס החברות
אפשרות 3
תקציב הביטחון והרווחה יגדל ב 5% כל אחד על חשבון תקציב החינוך
אפשרות 4
מס החברות יופחת וגם מס ההכנסה. יהיה קיצוץ בכל המשרדים מלבד הביטחון.
אפשרות 5
יוגדלו כל התקציבים, תוך פריצת מסגרת התקציב והגדלת הגרעון הממשלתי
אפשרות 6
לא יודע / תשובה אחרת


ההודעה שתתקבל אם רוב המשתתפות.ים הצביעו בעד אפשרותאפשרות 1

לסיום ענו על השאלון הבא 


אפשרות 2

לסיום ענו על השאלון הבא 


אפשרות 3

לסיום ענו על השאלון הבא 


אפשרות 4

לסיום ענו על השאלון הבא 


אפשרות 5

לסיום ענו על השאלון הבא 


אפשרות 6

לסיום ענו על השאלון הבא 
נקודות מעניינות לדיון