בחירות לנשיאות ארה"ב 2016 היכרות עם מערכת הממשל הנשיאותית ועם שיטות הבחירה בארה"ב
במשחק זה התלמידים יתנסו להיכנס לנעליהם של המתמודדים לנשיאות ארה"ב . להכיר את המועמדים ולבחון חלק מהסוגיות העומדות על הפרק במערכת הבחירות הנוכחית. תסריט המשחק | תצוגה מקדימה
כיתות: יא' - יב'
יוצר/י המשחק : Edward Brodsky

דרישות מוקדמות

מומלצת היכרות עם מערכת הממשל הנשיאותית ועם שיטות בחירה. בנוסף כדאי להכיר את הגישות החברתיות כלכליות כמו הגישה הליברלית, הסוציאל דמוקרטית ואת משמעותו של המושג מדינת רווחה. 

בנוסף, (משאבי הידע) קטעי הוידאו המצורפים הם באנגלית ולכן מומלצת ידיעת השפה האנגלית ברמה תיכונית.


Edward Brodsky

הכירו את המשתתפים


 • הילרי דיאן רודהם קלינטון

  נולדה ב-26 באוקטובר 1947. היא פוליטיקאית אמריקאית והמועמדת הדמוקרטית לבחירות לנשיאות ארצות הברית ב-2016. היא כיהנה כמזכירת המדינה של ארצות הברית ה-67 בממשלו של הנשיא ברק אובמה, כשמונתה לאחר התמודדות נגד אובמה בבחירות המקדימות של המפלגה הדמוקרטית לבחירות לנשיאות 2008. קודם לכן כיהנה כסנאטורית מטעם מדינת ניו יורק בשנים 2001–2009 , וגם הייתה הגברת הראשונה של ארצות הברית בעת נשיאותו של ביל קלינטון בשנים 1993–2001, וכגברת הראשונה של מדינת ארקנסו בעת כהונת בעלה כמושל בשנים1979–1981 ומ-1983–1992.

  באפריל 2015 הודיעה על התמודדותה בבחירות המקדימות של המפלגה הדמוקרטית לקראת הבחירות לנשיאות ארצות הברית 2016. וביולי 2016, לאחר שזכתה בפריימריז, הייתה לאישה הראשונה המועמדת לנשיאות מטעם אחת המפלגות הגדולות

 • דונלד ג'ון טראמפ

  טראמפ מכהן כיושב ראש והמנכ"ל של התאגיד "The Trump Organization", והמייסד של חברת "Trump Entertainment Resorts", העוסקת בבנייה ובהפעלת בניינים, בתי קזינו, מתקני תרבות ובתי מלון רבים ברחבי העולם. אורח חייו הראוותני והגלוי הפך אותו לסלבריטאי בעשורים האחרונים של המאה ה-20. בראשית המאה ה-21 היה גם לאישיות טלוויזיונית מפורסמת ברחבי העולם בזכות תוכנית מציאות פופולרית שהפיק והנחה בשנים 2003–2015, בשם "המתמחה", שבה מתמודדת קבוצת אנשים על הזכות לעבוד כמתמחה בתאגיד שבבעלותו. מחליפו בהנחיית התוכנית הוא מושל קליפורניה לשעבר, ארנולד שוורצנגר.

   טראמפ זכה לפרסום רב בשל הקמת גורדי שחקים רבים ברחבי ארצות הברית ובעיר ניו יורק בפרט. בניינים אלו נושאים את שמו, שהפך למותג עולמי. המפורסמים בהם, "מגדל טראמפ" ו"מגדל טראמפ העולמי", ממוקמים במרכז מנהטן.

   

  טראמפ הוא מועמד המפלגה הרפובליקנית לבחירות לנשיאות ארצות הברית 2016, עם הכרזתו באופן רשמי כמועמד לנשיאות בכינוס המפלגה הרפובליקנית בקליבלנד ביולי 2016

 • גארי ארל ג'ונסון

  כיהן כמושל ניו מקסיקו מטעם המפלגה הרפובליקנית בשנים 1995–2003, אך עזב את המפלגה ב-2011 והצטרף למפלגה הליברטריאנית. היה מועמד המפלגה בבחירות לנשיאות 2012, והוא מועמדה גם בבחירות לנשיאות 2016, כשהמועמד לסגנו הוא מושל מסצ'וסטס לשעבר ביל ולד, שגם הוא רפובליקני לשעבר.

  ג'ונסון נולד בעיירה מנוט שבצפון דקוטה לאם שעבדה במשרד לעניינים אינדיאניים, אגף של מחלקת הפנים של ארצות הברית, ולאב שהיה מורה בבתי ספר ציבוריים. מוצא אביו היה חצי דני וחצי נורווגי, ואמו הייתה ממוצא אוקראיני. הוא גדל באלבקרקי וסיים שם תיכון ב-1971. ב-1975 סיים תואר ראשון במדע המדינה באוניברסיטת ניו מקסיקו.

  בעת לימודיו בקולג' עבד לפרנסתו כשיפוצניק מדלת לדלת. הצלחתו במקצוע עודדה אותו להקים עסק עצמאי. ב-1976 הקים את החברה "Big J. Enterprises". בתחילת דרכה היה לחברה רק עובד אחד, אך היא גדלה והפכה לאחת מחברות הבנייה הגדולות והמצליחות בניו מקסיקו, עם כ-1,000 עובדים ושווי של מיליוני דולרים. ג'ונסון מכר את החברה ב-1999.

  בשנת 1994 התמודד למשרת מושל ניו מקסיקו כרפובליקני עם מצע של שמרנות פיסקלית, הפחתת מסים והקטנת הפשיעה. הוא הביס את המושל הדמוקרטי המכהן ברוס קינג עם רוב של 49.81% מול 39.92% ליריבו. הוא נבחר לכהונה שנייה ב-1998 ברוב של 54.53%. בעת כהונתו קבע שיא לאומי בהטלת וטו כמושל על חוקים והקצבות שעברו בבית המחוקקים. הוא קרא ללגליזציה של מריחואנה ולהפסקת "המלחמה בסמים".

  בבחירות לנשיאות ב-2012 כמועמד למפלגה הליברטריאנית קיבל כ-0.99% מהקולות ולא זכה באלקטורים ממדינה כלשהי. כמועמד המפלגה הליברטריאנית מחזיק ג'ונסון בעמדות של שמרנות פיסקלית, ליברליזם חברתי וכן הפחתת מעורבותה הצבאית של ארצות הברית בעולם, ובין היתר הפסקת השימוש במל"טים.

  ג'ונסון היה נשוי בשנים 1977–2005 לדי סימס, אותה הכיר בלימודיו האקדמיים, ולזוג נולדו שני ילדים. ב-2009 התארס לקייט פרוסאק. הוא מתגורר בעיירה טאוס שבניו מקסיקו.

 • ג'יל אלן שטיין

  שטיין מתמודדת כמועמדת בבחירות לנשיאות ארצות הברית 2016 מטעם המפלגה הירוקה. שטיין התמודדה בעבר כמועמדת לנשיאות ארצות הברית (2012), ולמשרת מושלת מסצ'וסטס (ב-2002 וב-2010).

   נולדה באילינוי, למשפחה יהודית-רפורמית להורים ממוצא רוסי. בשנת 1973, שטיין סיימה בהצטיינות לימודי פסיכולוגיה, סוציולוגיה, ואנתרופולוגיה באוניברסיטת הרווארד. נשואה לרופא וחיה כיום במסצ'וסטס. היא מגדירה את עצמה כאגנוסטית. לאחר מכן המשיכה באוניברסיטה זו לימודי רפואה ולאחר שסיימה את לימודיה, שטיין עסקה ברפואה פנימית במשך 25 שנה. היא פרשה מהעיסוק בשנת 2006. בשנת 1998 החלה באקטיביזם הקשור לקיימות, ואף פירסמה מחקרים רפואיים בנושא.

 • אזרח אמריקאי

  בדיוק סיימת את האוניברסיטה ואתה מתקשה למצוא עבודה מכניסה בתחום ההתמחות שלך, חפירות ארכיאולוגיות של דינוזאוריים אמפיביים. 


מקורות מידעביקורות (0)


דירוג כולל למשחק

המשחק יצר דיון משמעותי

התוכן רלוונטי לחומר הנלמד

המשאבים טובים ומותאמים

התלמידים נהנו