מי רוצה להיות מושבע? האם שיטת המושבעים מתאימה לישראל?
משפט רומן זדורוב שהורשע ברצח תאיר ראדה, עורר ומעורר ספקות לגבי הכרעת בתי המשפט. למרות שבית המשפט הכריע שוב ושוב כי זדורוב הוא הרוצח, לפי סקר של פאנלס פוליטיקס, רק 21% מהישראלים חושבים שהוא אשם (דרוקר, הארץ, 2016). כך שאם הייתה בישראל מערכת של חבר מושבעים, כנראה שזדורוב היה היום אדם חופשי.

לאחרונה החלו בכנסת לעורר מחדש את הדיון בסוגייה של החלת  חבר מושבעים במערכת המשפט הישראלית. חבר הכנסת לביא אוחיון מבקש להחיות את הצעת חוק סדר הדין הפלילי (תיקון - חבר המושבעים), התשע"א, 2011 ולהעבירה בכנסת עוד במושב הקרוב.

לפי הצעת חוק זו, תוכנס שיטת המושבעים לספר החוקים הישראלי כמכשיר יעיל לביקורת על פעולות הרשות השופטת במשפטים פליליים שיש בהם כדי לפגוע אנושות בחופש הפרט ובכבודו.

שרת המשפטים פונה בבהילות למספר מומחים שמתבקשים לחוות דעתם, על מנת להקל עליה בגיבוש עמדתה בסוגייה.תסריט המשחק | תצוגה מקדימה
כיתות: י' - יב'
יוצר/י המשחק : אפרת לב

דרישות מוקדמות

רצוי (אך אין חובה) מבוא למשפט ישראלי (לימודי משפטים) או לימוד על הרשות השופטת בישראל במסגרת לימודי אזרחות. זו סוגייה חברתית-משפטית שלכל אדם יכולה להיות תרומה להתמודדות איתה. 


אפרת לב

הכירו את המשתתפים


 • מר ביל קלמר

  ביל הוא אזרח אמריקאי ממוצע, שגדל בטבעיות לתוך שיטת המושבעים. שיטת המושבעים מעוגנת בחוקה האמריקאית והיא חלק בלתי נפרד ממערכת המשפט האמריקאית מיום היווסדה.

  במסגרת חובותיו האזרחיות, כמו כל אזרח אמריקאי, ביל ביצע את חובתו לשמש כמושבע יותר מפעם אחת. הוא נתקל בטיפוסים שונים במסגרת זו ולא סבר שכולם ראויים להיות מושבעים במשפט.

 • ח"כ לביא אוחיון

  לביא אוחיון הוא חסר כנסת חדש מטעם מפלגת ש"ס. הוא גדל ברמלה וכל חייו הבוגרים עסק בנושאים חברתיים, סייע לבני נוער בשכונות מצוקה והיה יו"ר הסתדרות העובדים הצעירים בעיר ירוחם שבדרום.

  בשנים האחרונות היה לביא פעיל מרכזי במפלגת ש"ס. הוא מאמין בשוויון חברתי ובהעדפה מתקנת לבני עדות המזרח, על רקע ההפליה הממוסדת כלפיהם בעשרות השנים האחרונות.

  לאחרונה החליט להגיש מחדש את הצעת החוק להחלת חבר מושבעים בישראל, שכן הוא מאמין שהדבר יוביל לצדק חברתי ומשפטי.

 • דנה הברמן, עו"ד

  דנה היא עורכת דין מוכרת, בעלת ותק של 10 שנים ועוסקת בתחום הפלילי.

  דנה מייצגת נאשמים בעבירות צווארון לבן ושמה נקשר לכמה מראשי ארגוני הפשע בישראל. היא מרבה להופיע בטלוויזיה ובפורומים שונים כמומחית בתחום הפלילי.

 • השופטת נתנאלה כרמון

  נתנאלה הייתה השופטת הצעירה ביותר שמונתה בישראל והיא נחשבת לשופטת מבריקה שמנהלת את אולם המשפט שלה ביד רמה, אך באווירה נעימה.

  נתנאלה מאמינה במערכת המשפט הישראלית ובשופטים המקצועיים. היא סבורה שאחד העקרונות החשובים של שיטה זו היא אי תלותה של הרשות השופטת בכל רשות או גורם אחר. אי תלות זו מובילה לדעתה למשפט צדק  ולכך שאמון הציבור במערכת המשפט היא גבוהה.

 • ד"ר רות נבון

  ד"ר נבון היא סוציולוגית בכירה באוניברסיטת תל אביב.

  ד"ר נבון עוסקת במחקר של קבוצות ופירסמה בנושא מאמרים רבים ברחבי העולם. היא נחשבת אחת המומחיות העולמיות להתנהגות בקבוצה והיא מוזמנת מדי פעם לאולפני הטלוויזיה על מנת לתרום לדיון בנושאים קרובים.

  לפי מחקריה של ד"ר נבון, חברי קבוצה נוטים לנהוג כעדר ולהסכים עם הקבוצה, גם אם דעתם האישית שונה מעמדת הקבוצה.


מקורות מידעביקורות (0)


דירוג כולל למשחק

המשחק יצר דיון משמעותי

התוכן רלוונטי לחומר הנלמד

המשאבים טובים ומותאמים

התלמידים נהנו