מצעד הגאווה - בכל מקום? דיון מרתק על חופש הדת, חופש מדת, התנגשות בין זכויות וערכים, חופש הביטוי, פלורליזם ועוד
לאחר 5 שנות חברות, החליטו דניאל ואור להינשא. שניהם אזרחי ישראל, תושבי באר שבע. הם חלמו לקיים את טקס החתונה שלהם בבימה מאולתרת במצעד הגאווה בעיר הולדתם - באר שבע. בני הזוג, שהיו בין מתכנני המצעד, התאכזבו רבות כשגילו כי בג"צ הורה על ביטול קיומו של המצעד, מספר ימים לפני המועד המתוכנן. 

אור ודניאל החליטו שלא לשבת בחיבוק ידיים, וביקשו לכנס ישיבת חירום בהשתתפות בעלי עניין ודעה בנושא, זאת על מנת להבין לעומק את השיקולים שהובילו להחלטת בג"צ ומנגד ללמוד את הגישות המנוגדות לשיקולים אלו ושתומכות בקיומו של המצעד.

אתם מוזמנים להצטרף לישיבה מרתקת וחשובה שתתרחש בוועדה לענייני זכויות הלהט"בים בעיר באר שבע. תסריט המשחק | תצוגה מקדימה
כיתות: יא' - יב'
יוצר/י המשחק : מיכל בוטנרו

דרישות מוקדמות

לפני המשחק, המורה יעביר לכיתה רקע כללי על מושגים באזרחות הקשורים לנושא המשחק:

חופש הדת, חופש מדת, רגשות הדת, התנגשות בין זכויות וערכים, חופש הביטוי, פלורליזם, סובלנות, הסכמיות


מיכל בוטנרו

הכירו את המשתתפים


 • דניאל נוף

  דניאל נולד וגדל בבאר שבע, שירת בצבא ביחידת המסתערבים ולאחר השירות הצבאי החל את לימודיו באוניברסיטת באר שבע. 

  מגיל 18 גילה דניאל כי הוא נמשך לבני מינו, ומאז שיצא מהארון נהג לפקוד את מצעדי הגאווה שהתקיימו בתל אביב. 

  בגיל 28 הכיר את אור, בן זוגו, והשניים החליטו להינשא. השנה, לראשונה תוכנן מצעד גאווה בעיר הולדתו, ושניהם החליטו פה אחד כי את טקס החתונה ייערכו במצעד עצמו, כסגירת מעגל עבורם בעיר הולדתם. 

 • אור פז

  אור נולד וגדל בבאר שבע, שירת בצבא בחיל הרפואה ולאחר השירות הצבאי החל את לימודיו בטכניון בחיפה. מיד לאחר הלימודים חזר להתגורר בעיר הולדתו וכיום עובד כרופא מתמחה בבית החולים סורוקה בעיר. 

  מגיל 18 גילה דניאל כי הוא נמשך לבני מינו, אולם לא העז לצאת מהארון עד שפגש את דניאל, בן זוגו, לפני כ-5 שנים. החשש הגדול שלו היה מפני תגובת הקהילה בה גדל והתחנך. 

  אור ודניאל החליטו להינשא במצעד הגאווה בעיר הולדתם, כסגירת מעגל עבורם וכמסר עקרוני עבור קהילת להט"בים גדולה המתגוררת בעיר. 

 • הרב שלמה

  הרב שלמה נולד והתחנך בעיר באר שבע ושם נישא והקים משפחה. הרב נשוי לשולמית ואב ל8 ילדים. לפני 3 שנים התמנה לרבה הראשי של העיר באר שבע, לאחר שורת תפקידים שמילא במועצת הרבנות של העיר. 

  הרב שלמה הינו אדם דתי חרדי, המאמין במצוות התורה לפיהן משכב זכר אסור מכל וכל! בעיניו, תופעה זו של משיכה לבן זוג מאותו המין היא תופעה מדאיגה העלולה לפגוע קשות בעם היהודי, להרחיק את ביאת המשיח ולהטיל על העם גזירות רעות משמיים. 

  הרב שלמה סבור שאסור לאפשר את קיומו של מצעד הגאווה בעיר באר שבע, על מנת לא ליצור מהומה בעיר המונה אלפי תושבים דתיים, שעבורם מדובר במצעד טומאה ונמצא מעל לרף הסיבולת עבורם. 

 • ראשת העיר שמחה כץ

  שמחה כץ, ילידת הונגריה עלתה לארץ בגיל 5 ומאז התגוררה בתל אביב ובירושלים. לפני כ-20 שנה עברה להתגורר עם בעלה ושלושת ילדיה בעיר באר שבע. שמחה כיהנה במספר תפקידים בכירים בעיריית באר שבע, ביניהם- מחזיקת תיק החינוך, יושבת ראש הוועדה לענייני נשים, וכן בתפקידים נוספים בתחום זכויות נשים וילדים, מחוץ לעיריית באר שבע. 

  שמחה כץ מונה לראשות העיר לפני 5 שנים ומאז היא מכהנת תוך תמיכה של רוב מוחץ של תושבי העיר, בשל היותה קשובה לצורכיהן של האוכלוסיות השונות שבעיר. 

  שמחה כץ לא התנגדה באופן עקרוני לקיומו של מצעד הגאווה בערים אחרות, אולם התנגדה למצעד העתיד להתקיים בעירה. היא הודיעה בפומבי כי לא תוכל לקחת בו חלק, מפאת החשש מפגיעה בתושבי העיר הדתיים. 

 • רחלי זוהר

  רחלי זוהר, תושבת העיר באר שבע, דתייה- ציונית,  מתגוררת עם משפחתה בשכונת "אמונה" במרכז העיר באר שבע, שכונה דתית. 

  רחלי אדם מאמין, שומרת מצוות ומתנגדת לקיומו של מצעד הגאווה בעיר באר שבע. היא סבורה שמצעדים כאלה לא צריכים להתקיים בגלל היותם מנוגדים למצוות הדת, ובמיוחד כי מדובר במצעדים פרובוקטיביים העלולים לפגוע קשות ברגשות הדתיים של הציבור ואף לבלבל נערים שאינם בטוחים לגבי הזהות המינית שלהם. 

  רחלי מוכנה להבין שמצעדים כאלה יתקיימו באיזורים מוגדרים כמו העיר תל אביב, הרחק משכונות בהן מתגורר ציבור דתי, אך בוודאי שלא בעיר באר שבע בה קיים סטטוס קוו ברור ושפוי בין הציבור החילוני לדתי, ובמיוחד לאור העובדה ששכונת "אמונה" ממוקמת בדיוק במסלול בו עתיד לעבור המצעד. 


מקורות מידעביקורות (0)


דירוג כולל למשחק

המשחק יצר דיון משמעותי

התוכן רלוונטי לחומר הנלמד

המשאבים טובים ומותאמים

התלמידים נהנו


זכויות יוצרים לתמונות