כור גרעיני, למי זה טוב? היכרות עם מושגי יסוד ברדיואקטיביות
רדיואקטיביות, פליטה ספונטנית של חלקיקים מגרעין אטום (איזוטופ). הגורמת לגרעין בלתי יציב להיות יציב יותר.

אנרגיה גרעינית להפקת חשמל מיוצרת כיום בתהליך ביקוע גרעיני מבוקר, המבוסס על התכונות הרדיואקטיביות של גרעיני איזוטופים לא יציבים, . בתהליך  זה גרעין אטום מתפצל לגרעינים קטנים יותר ומשתחררת אנרגיה רבה (כאנרגיה קינטית שבה החלקיקים נעים מהר מאוד וקרינת גמא).

 באמצעות האנרגיה שמשתחררת מחממים זורם (למשל מים לקיטור) המסובב טורבינות ליצירת חשמל או דחף בכורים גרעיניים.

בוקר אחד, ראש הממשלה מזמן בבהילות ועדה סודית. הועדה מורכבת מכימאי גרעין, פעיל איכות סביבה, היסטוריון בנושאי גרעין, פקח מהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית ונציג הציבור.

על הפרק, דילמות בוערות וחשאיות בנוגע לשימוש באנרגיה גרעינית. לאן ינשבו הרוחות? מי בעד ומי נגד? יש סיבה לפחד?תסריט המשחק | תצוגה מקדימה
כיתות: י' - יא'
יוצר/י המשחק : שרית שמאי

דרישות מוקדמות

פרק לימוד בנושא רדיואקטיביות.


שרית שמאי

הכירו את המשתתפים


 • פרופסור גרעינאי

  פרופסור גרעינאי הוא כימאי המתמחה בתהליכי ביקוע גריעיניים, חקר גרעין האטום ותהליכי הגומלין המתרחשים בו. מחקריו הרבים בנושא "רדיואקטיביות", הם שעשו אותו למרצה מוערך ולחוקר מפורסם בעל שם עולמי. מרבה להופיע בתקשורת את ועמדותיו נחרצות: בעד שימוש באנרגיית הגרעין.

  פרט טריוויה – חבריו מכנים אותו "איש שמן" - על שמה של הפצצה הגרעינית שהוטלה ב-1945 על העיר היפנית נגסקי. כינויה של פצצת הפלוטוניום הייתה: "איש שמן"

 • ירקרקית

  בהשכלתה עורכת דין ובעלת תואר שני בקיימות וחינוך סביבתי. שמה כפעילה סביבתית הולך לפניה. מאבקיה הרבים משכו במשך 20 השנה האחרונות את תשומת לב הציבור וההנהגה, די רק להזכיר כאן את מניעת הבנייה לאורך חופי הארץ, פרויקט שיקום יערות הכרמל שנשרפו, הקמפיין להעברת תחנות הכח רידינג ועוד. בראיונות רבים בתקשורת היא מזכירה את האחריות הרבה שהיא נושאת עבור 3 ילדיה הקטנים. (שלושתם אסמטיים כנראה בגלל שהם גרים ליד הארובות של חדרה) לא בכדי זכתה לכינוי "ירקרקית"...

 • פרופסור כורית

  היסטוריונית בעלת שם עולמי בתחום הגרעין. מכירה את כל אירועי הביקוע הגרעיניים מאז החלה האנושות להשתמש באנרגיה זו. מחקרה הנודע ביותר "קטסטרופות גרעיניות – בעבר, בהווה ובעתיד" היכה גלים בכל העולם ומצוטט מדי יום ע"י מתנגדיה של צורת אנרגיה זו.

  על אף התנגדותה לבניית כורים גרעיניים, אהבתה הרבה לנושא רק מתעצמת – בשל כך אי אפשר לעצור אותה כשהיא מתחילה לדבר על כורים, ביקועים, תגובות שרשרת וקטסטרופות.

 • פרופסור סבאא

  פקח מטעם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית - סבא"א (באנגלית: International Atomic Energy Agency ‏- IAEA) - סוכנות בינלאומית שהוקמה ב-29 ביולי 1957, ביוזמת האומות המאוחדות וארצות הברית, במטרה לקדם את השימוש באנרגיה אטומית לצרכים אזרחיים, ולמנוע את השימוש בה לצרכים צבאיים. מאחוריו ותק של עשרות שנים כמפקח בנושאי גרעין החל במדינות מערביות וכלה בדיקטטורות קטנות ועלומות שם. נושאים כמו זיהום, צדק בין דורי, אמנות בינלאומיות והפרדות בין שימושים אזרחיים וצבאיים אינם זרים לו. במילים אחרות, אי אפשר לעבוד עליו!

 • האזרח הקטן

  נציג הציבור המכונה "האזרח הקטן" נבחר לייצג בפאנל זה את דעת האזרח הקטן. זאת בשל היותו פעיל אזרחית ידוע מזה שנים.

  פרט נוסף אודותיו הוא שברשותו מכון סקרים מוערך כך שביכולתו לבטא את הלכי הרוח בציבור


מקורות מידעביקורות (0)


דירוג כולל למשחק

המשחק יצר דיון משמעותי

התוכן רלוונטי לחומר הנלמד

המשאבים טובים ומותאמים

התלמידים נהנו