מחתרת גטו וילנה דיון על העמדות השונות שהיו בגטו
משחק תפקידים זה עוסק במחתרת של גטו וילנה בתקופת השואה.

כל אחד מהשחקנים מייצג עמדה שונה המתייחסת למחתרת, ליודנראט (מועצת היהודים הממונה) ולחיים בגטו. איש מחתרת, נערה שרוצה לברוח מהגטו, חבר ביודנראט, אישה בעלת משפחה ואדם מבוגר, כולם תושבי גטו וילנה, ועליהם לקבל החלטות שעלולות להשפיע על חייהם וחיי קרוביהם ואהוביהם.

אנחנו, מכאן, לא יכולים לשפוט את השיקולים וההחלטות שהתקבלו, אבל אנחנו יכולים לנסות ולהבין אותם.תסריט המשחק | תצוגה מקדימה
כיתות: ח' - יב'
יוצר/י המשחק : המכון למצוינות בהומניסטיקה

דרישות מוקדמות

מומלץ מאד לצפות לפני המשחק בסרט המבוסס על המחזה "גטו" של יהושע סובול:

https://youtu.be/_r9QZ5u8Xk0


המכון למצוינות בהומניסטיקה

הכירו את המשתתפים


 • יוסל

  אתה מייצג את אנשי המחתרת היהודית, ה-פ.פ.או (FPO). עמדתכם היא למרוד בנאצים גם אם זה יביא לחיסול הגטו. רוב חבריך למחתרת הם צעירים חברי תנועות הנוער.

 • אסתר

  את מייצגת אישה שמתנגדת למרד. יש לך אישור עבודה במתפרה. בעלך נלכד באחת האקציות, ועל אף השמועות העיקשות בדבר רצח היהודים ביערות, את מאמינה שהוא במחנה עבודה, ושבסוף המלחמה הוא יחזור הביתה. את דואגת להוריך המבוגרים ולילדיך הקטנים, ומנסה שלא לבלוט בגטו, כדי לא למשוך את תשומת ליבם של הנאצים.

 • שלמה

  אתה אדם מבוגר העובד בספריית הגטו, שמבין שהנאצים משאירים בגטו רק את אלה שמסוגלים להיות יעילים בעבודה ולכן חושב שבמוקדם או במאוחר, כל תושבי הגטו יירצחו. אתה מתנגד לדרכו של היודנראט מול הנאצים, תומך בקיום מחתרת בגטו, ומוכן לשאת במחיר.

 • אנה

  את נערה שרוצה לברוח מהגטו ולהצטרף לפרטיזנים ביערות. את מבינה שהיהודים נרצחים וחושבת שזה רק ענין של זמן עד שהגטו יחוסל. את חושבת שמרד גלוי בנאצים בתוך הגטו, יגרום לנאצים נזק מועט בלבד, ומשמעותו התאבדות, ולכן מאמינה שבריחה מהגטו היא הדרך היחידה לשרוד, על אף שבריחה פירושה שעלייך להשאיר מאחור את משפחתך.

 • יענקל

  אתה חבר ביודנראט. אתה חושב  שכדאי לציית לנאצים  ו"למשוך זמן", כי כל עוד הגטו ימשיך להתקיים, יש ליותר יהודים סיכוי להישאר בחיים. אתה חושש שמרד יביא לחיסול הגטו ולחיסולם של היהודים שנותרו. 


מקורות מידעביקורות (0)


דירוג כולל למשחק

המשחק יצר דיון משמעותי

התוכן רלוונטי לחומר הנלמד

המשאבים טובים ומותאמים

התלמידים נהנו


זכויות יוצרים לתמונות