מקבת: גורל או בחירה אישית
במשחק זה מגלמים התלמידים דמויות מתוך הטרגדיה השייקספירית "מקבת". תפקידם לדון בשאלה האם מעשיו האכזריים של מקבת והרוע שלו הם גזירת גורל, או שזו בחירה אישית של אדם ששאפתנותו גורמת לו לוותר על המוסר האנושי. תסריט המשחק | תצוגה מקדימה
נושא לימוד:
כיתות: י' - יב'
יוצר/י המשחק : יוכי שלח

דרישות מוקדמות

1. קריאת המחזה "מקבת" של וויליאם שייקספיר

2. הכרת הדמויות הפועלות


יוכי שלח

הכירו את המשתתפים


 • המכשפות ("אחיות הגורל")

  המכשפות מייצגות במחזה את כוחות הרשע, המפרים את הסדר הפוליטי והחברתי ומשבשים את פעולת כוחות הטבע. האם הן אלה השולטות בגורלו של מקבת, או שתאוותו לשלטון מאפשרת להן לפעול? 

 • ליידי מקבת

  אשתו של מקבת ושותפתו למעשיו ולפשעיו. מעודדת אותו להגשים את שאיפותיו הפוליטיות, גם במחיר מעשי רצח אכזריים. בכל פעם שהוא מהסס, היא מדרבנת אותו להמשיך. בהמשך חל בה שינוי דרמטי: מעשי הרצח מביאים לשגעונה ולמותה. 

 • מקדף

  מקדף הוא אחד מאצילי מלך סקוטלנד. מקדף חושד שמקבת רצח את המלך דנקן, ויוצא לאנגליה כדי לגייס את המלך אדווארד לסלק את מקבת מהשלטון ולהחזיר את הסדר המוסרי על כנו.

 • בנקו

  אציל ומצביא בצבא מלך סקוטלנד. בעל תכונות המתאימות למלך: אמיץ, נבון, נועז ובטוח בעצמו. המכשפות מנבאות שהוא לא יהיה מלך, אבל יוליד מלכים.

  בניגוד למקבת, המתפתה לנבואת המכשפות, בנקו עומד בפיתוי ("מלאך רחום , רסן בי מחשבות / מקוללות , אשר להן נכנע / הטבע המנומנם" (מערכה שנייה , תמונה ראשונה , עמ' 52). הוא נשאר מוסרי עד סוף המחזה

 • לנוקס

  לנוקס הוא אחד מאצילי מלך סקוטלנד. כמו מקדף, גם הוא חושד שמקבת עומד מאחורי הרציחות בממלכה ומוכן להילחם במקבת כדי להחזיר את שלטון הטוב. 


מקורות מידעביקורות (0)


דירוג כולל למשחק

המשחק יצר דיון משמעותי

התוכן רלוונטי לחומר הנלמד

המשאבים טובים ומותאמים

התלמידים נהנו