אמת או שלום דיון בעקבות קריאה בסיפור "התסריט הראשון של סבק"
המשחק מבוסס על סיפורו של בנימין טנא- התסריט הראשון של סבק. ומציג למשתתפים את הדילמה בין אמירת האמת תוך פגיעה בחבר או ויתור עליה ושמירה על כבודו. המקורות הנלווים הם טקסטים וסרטונים מתוך המקורות היהודים.תסריט המשחק | תצוגה מקדימה
כיתות: ז' - י'
יוצר/י המשחק : זהבית כליף, נועה אביעד, טלי גור

דרישות מוקדמות
זהבית כליף, נועה אביעד, טלי גור

הכירו את המשתתפים


 • שרית

  המורה שרית נפגעה משקר בתור ילדה, חושבת שאסור בשום פנים ואופן לשקר.

  "כשהייתי בת 10 האשימה אותי חברה לכיתה שגנבתי ממנה את חבילת הצבעים שלה. בעקבות האשמה זו לא דיברו איתי החברות שלי. זה היה שקר! מעולם לא עשיתי זאת. כל שקר פוגע במישהו. בפעם ההיא אני נפגעתי. גם הפעם יכולים להיות נפגעים. אסור לשקר".

   

 • אמיר

  בן 16, הוריו, אחיו ואחיותיו מתנדבים בעמותות חסד פעם בשבוע מאז שהיה בן עשר.

  "אני פוגש את האנשים האלה. אלה שצריכים עזרה בצורה נואשת אבל מתביישים לבקש. אני מאמין שצריך לעזור להם גם בלי שהם מבקשים. אז מה אם הם לא אומרים את כל האמת?! אדם שמשקר כדי לקבל כנראה ממש נואש ואין צורך להשפיל אותו יותר. יש רווח בנתינה ובזה צריך להתמקד."

   

 • בני

  בן 12.5, הוא אומן. הוא מצייר פורטרטים מעולה, כותב סיפורים קצרים ולפעמים גם שירה.  

  "בכל יצירה שלי אני משקיע את כולי. לא קל להוציא מעצמך ציור, סיפור או שיר שיהיה מקורי, שיבטא את רגשותייך, שאנשים יראו ויקראו וממש יאהבו. לפעמים אני לא ישן כל הלילה בניסיון לשפר את העבודות שלי. סבק נתן תמורה מכובדת מאוד בעד הכסף שקיבל. מכובדת יותר מלספר סרט שכולם רואים ובוודאי מקורית יותר! אז מה אם שיקר - הוא בוודאי לא גנב."

   

 • דניאל

  בת 16, חרוצה ופעילה חברתית. 

  "אתם כל-כך טועים בניסיון לשמור על השקר! אתם חושבים שאתם עוזרים לו ומגנים עליו אבל אתם ממש לא! העזרה האמיתית שאתם יכולים להעניק היא בחשיפת האמת. אחר כך תוכלו להמשיך לעזור לו כספית. אבל את נטל החטא הורידו מעליו. זאת העזרה האמיתית. אם נאפשר שקר קטן , כאילו נתנו אישור גם לשקרים גדולים"

 • נועם

  בת 13, עובדת מגיל 10. בהתחלה הוציאה כלבים לטיולים, אחר-כך בייביסיטר. עוזרת בפרנסת המשפחה וגם מממנת לעצמה את כל הבילויים. 

  "כשהייתי בת 10, הבנתי שאם אני רוצה דברים אני צריכה כסף. ולנו במשפחה אין כסף. לא משנה למה. אבל זה המצב. אני מכירה כאלה שבחרו לגנוב (חלקם בכלא). אני החלטתי שאני לוקחת שליטה על החיים שלי. אני עובדת עבור מה שאני רוצה. ובדרך כלל נשאר לי קצת עודף שאני נותנת לאבא ואמא. לרמות? לגנוב? לא נראה לי."

   


מקורות מידעביקורות (0)


דירוג כולל למשחק

המשחק יצר דיון משמעותי

התוכן רלוונטי לחומר הנלמד

המשאבים טובים ומותאמים

התלמידים נהנו