צרפת מזווית אחרת הדילמה הצרפתית באספת המעמדות
משחק תפקידים שבו יכנסו השחקנים לדמויות שונות של נציגי אספת המעמדות בחברה הצרפתית, ערב המהפכה הצרפתית. מטרת המשחק היא לבחון את עמדותיהם השונות של הנציגים מהמעמדות השונים, ואת השיקולים שהובילו לפרוץ המהפכה הצרפתית.תסריט המשחק | תצוגה מקדימה
נושא לימוד:
כיתות: ח' - י'
יוצר/י המשחק : עלמה פדות, נעמה וקסמן, יעל ספיר, אופיר אורן, אדם זילברג, שי אנגלנדר, אריאל פיינה ודין כהן

דרישות מוקדמות

ידע כללי בנושא המהפכה הצרפתית ובנושא אספת המעמדות.


עלמה פדות, נעמה וקסמן, יעל ספיר, אופיר אורן, אדם זילברג, שי אנגלנדר, אריאל פיינה ודין כהן

הכירו את המשתתפים


 • אמיל אוגסטין

  אמיל הוא כומר ממעמד הכמורה שעובד ומקיים טקסי דת בכנסייה המפורסמת ביותר קתדרלת נוטרדאם.  אמיל בן 38 הוא חי אורך חיים צנועים הוא מסתפק במועט ובמה שיש לו. אמיל מאמין שיש לחיות אורך חיים צנוע אמיל גדל במשפחה מסורתית אך משפחתו נהגה כמשפחה חילונית אמיל לקראת נעוריו הרגיש שהנפש שלו לא שקטה והוא החליט לנסות להתקרב לדת אמיל לאט לאט נהיה קיצוני בדעותיו ואחת האמונות שלו היו שצריך לחיות בשלום עם כולם. אמיל בעד פיוס המעמדות ומאמין בשיווין בין כל המעמדות מסיבה דתית. אמונתו הנוצרית היא שהדת שלו מכילה את כולם (כל מי שנוצרי) ודוגלת בשיווין ולפי כך, אמיל מאמין שצריך להיות סובלניים כלפי העם, להכיל את כולם ולבטל את הדבר הזה שנקרא מעמדות ומאמין שלאחר תום אספת המעמדות כל המעמדות יתבטלו ויראו אנשים על פי מה שהם בני אדם בשר ודם ולא מעמד.

 • ז'אק נוגין

  ז'אק הוא עורך דין מהמעמד השלישי. לפיכך הוא אדם משכיל ובקיא בענייני המשפט, אך מצד שני, אין לו זכויות פוליטיות בהיותו בן למעמד השלישי. אסור לו לבחור ולהיבחר ומוטלים עליו מסים גבוהים. עם זאת כבורגני, את ז'אק פחות מענינות הזכויות הפוליטיות ובעיקר מטרידות חירויותיו הכלכליות. עיקר המחאה שלו היא על המסים הגבוהים והעלאת המחירים. בנוסף כבורגני, את ז'אק לא מעניינים שאר בני המעמד השלישי הלא המשכילים והאיכרים. המחאה שלו היא מחאה צרה שנועדה להיטיב אך ורק עם הבורגנים נטולי הזכויות המשתייכים למעמד השלישי. 

 • ז'אן קלוד ה-7

  ז'אן קלוד, בנו של הדוכס ז'אן קלוד ה-6, מגיע ממשפחה במעמד האצולה אשר דוגלת באי שוויון בין המעמדות, אך בניגוד אליהם הוא דוגל בחופש ודמוקרטיה. הוא אומר כי מאמין בדמוקרטיה ורוצה להקל רבות על המסים, אך הוא לא יכול לעשות זאת לבדו. הוא מסתיר זאת ממשפחתו עקב חששות לכעס רב ונקמנות מצד בני משפחתו. לכן, הוא מדבר דברי שקר על אי שוויון על מנת לרצות את משפחתו. ז'אן קלוד התאהב בג'ולייטה, עלמה מהמעמד השלישי, הם נפגשו במקרה כאשר נסע בכרכרתו בכיכר העיר פריז, באותו הרגע ידעו כי זהו מקרה של אהבה ממבט ראשון, אך משפחתו לא יודעת שהתאהב בעלמה מן המעמד השלישי. דעותיו של ז'אן קלוד החריפו כאשר בילה איתה זמן רב יותר, ולבסוף החליט לא להסתיר יותר את דעותיו האמיתיות, ומחליט ללכת לאספה ולספר את הסיפור האמיתי על דעותיו ועל מחשבותיו. לאחר זמן מה, התכנסה אספת המעמדות וזהו היה רגע האמת של הדוכס הצעיר להפוך את השלטונות בצרפת. ז'אן קלוד מגיע לאספת המעמדות ולבסוף מספר את דעתו האמיתית בנוגע לשוויון בין המעמדות, ומספר להם מדוע פתאום החליט לדבר לטובת המעמד השלישי. מטרתו של ז'אן קלוד בנאומו הוא לשכנע את בני המעמד השלישי כי הוא אדם טוב ומשכיל שמעודד שוויון. לאחר תום האספה, הוא מבקש את עזרתם של בני המעמד השלישי, אך הוא צריך עזרה על מנת להקל את המסים. עזרו לז'אן קלוד לשכנע את בני המעמד השלישי לעזור להקלת המסים.

   
    
 • אן מארי

  הדמות המלכותית אן מארי ממעמד האצולה היא אישה יפת מראה שמהפנטת את כל הסובבים אותה. היא חיה בארמון האליזה כאשר מסביבה עשרות משרתים וכל סביבתה מלאה בפאר והדר. מארי גדלה עם כפית של זהב בפה במלוא מובן המילה. היא ידועה בחוש האופנה החדשני ובסגנונה הייחודי והמקורי. היא מאמינה שבעזרת הבגד ניתן לשדר מסרים ללא מילים. מארי אוהבת במיוחד את צבע האינדיגו (כחול סגול) שלא היה מקובל בתקופה בביגוד נשי. החייטים מפיקים במיוחד לשמלותיה את סוג הגוון הנדיר מצמח האינדיגו. גם בעת מחסור היא התעקשה על שימוש בגוון הזה ששידר את המקוריות והחדשנות שלה. היא נצר לדור עשירי של משפחת ז'אן ז'ורק וביתם של המלך פיליפ ה-14 ואמה מאדאם תרז והתגוררו בארמון האליזה המפואר. לאן מארי אחיות תאומות בוגרות ממנה והיא בת הזקונים.

  כשאן מארי הייתה בת 13 אביה נפטר ממחלת השחפת והותיר אחריו את רעייתו ושלושת בנותיו לבדן. מיד לאחר מכן החל סכסוך בין האם לתאומות על ירושת כס השלטון והממלכה היתה בסכנה כיוון שנותרה ללא מנהיג. המלכה האם החליטה להוריש את המלוכה לבתה הצעירה אן מארי שהתאפיינה בכריזמה ויכולות הנהגה בולטות. מרגע שאן מארי התיישבה על כס המלכות מנעה מעצמה את רחשי העם ונהייתה יהירה ומרוכזת בעצמה ובתועלתה האישית.

  אן מארי מאמינה שהיררכיה הכרחית לכוחו של שלטון והיא פועלת לחוקק שורת חוקים שמדגישים את הפער בין המעמדות, לדוגמה חוק הרבייה: לפיו פשוטי העם (בני המעמד השלישי הלא משכילים) לא היו יכולים להביא יותר מילד אחד ללא אישור מיוחד מהמלך/ מלכה זאת על מנת למנוע התרבות יתר של ההמון ושמירה על מעמד המלוכה.

  עזרו לאן מארי לחזק את מעמדו של המשטר המלוכני ( ולמנוע הפיכת השלטון על ידי פשוטי העם). זכרו כי אן מארי היא אישה המתמודדת כמלכה בכס של מלכים גברים ורבים מנסים לשים לה רגלים.

 • ג'ולייטה קלמנט

  ג'ולייטה קלמנט הינה עלמה צעירה מן המעמד השלישי אשר עובדת בשוק במכירות בגדי יד שנייה. ג'ולייטה אחות בכורה בביתה, הוריה היו מבוגרים מאוד ומתמיד לא היו מעורבים בחייהם של ג'ולייטה ואחיה הקטנים. למעשה, ניתן להגיד שהיא זאת שדאגה לממן אותם ולדאוג להם עד שגדלו. ג'ולייטה משכילה מאוד ורבת כישורים היא, אך אין לה אפשרות להתפתח עקב העובדה שהיא שייכת למעמד השלישי. היא דוגלת בשוויון ובעיקר בחופש הביטוי שלה ושלכולם מגיעים את אותן הזכויות. בעקבות כך, מחליטה למרוד בשלטון המלוכני ולנסות לחולל מהפכה.

  ג'ולייטה התאהבה בז'אן קלוד, דוכס מן מעמד האצולה. הם נפגשו במקרה כאשר הוא נסע בכרכרה שלו בכיכר העיר פריז והצטלבו מבטיהם, באותו הרגע ידעו שזו היא אהבה ממבט ראשון. כאשר ז'אן קלוד וג'ולייטה החלו לבלות יותר זמן יחד, דעותיהם של שני הצדדים החלו להחריף משני ההיבטים- אך למזלה של ג'ולייטה, ז'אן קלוד גם הוא בעד שוויון זכויות.

  לאחר זמן מה, מגיעה ג'ולייטה לאספת המעמדות כאשר היא תומכת בצד המרדני והזועם יותר אשר מנסה להילחם באי השוויון מצד המעמדות הגבוהים ורוצה ליצור מהפכה בצרפת. עזרו לג'ולייטה לחולל מהפכה וליצור שינוי גדול ומשמעותי בצרפת שישפיע על כולם!


מקורות מידעביקורות (0)


דירוג כולל למשחק

המשחק יצר דיון משמעותי

התוכן רלוונטי לחומר הנלמד

המשאבים טובים ומותאמים

התלמידים נהנו