עולם ללא גבולות דילמות שהגלובליזציה מציבה
הנהלה בינלאומית של מפעל טקסטיל בדרום הארץ החליטה להעתיק את מקומו של המפעל למדינה מתפתחת. ההחלטה להעתיק את המפעל מעוררת ויכוחים רבים בחברה הישראלית ומעלה דילמות רבות. המשחק יעסוק בדילמות השונות שעולות סביב העברת מפעל לייצור טקסטיל מישראל למדינה בעולם המתפתח. תסריט המשחק | תצוגה מקדימה
כיתות: ז' - יב'
יוצר/י המשחק : ציונה לוי

דרישות מוקדמות

המורה ילמד את התלמידים על הגורמים לגלובליזציה ועל היתרונות והחסרונות שהגלובליזציה יוצרת


ציונה לוי

הכירו את המשתתפים


 • שלי מזרחי

  שלי עובדת שנים רבות במפעל הטקסטיל. היא התחילה לעבוד כשהייתה עוד תלמידת תיכון. אמה עבדה ככובסת במפעל הטקסטיל ושלי ספגה את האווירה והכירה את העובדים ואת העבודה.

  אחרי הצבא שלי למדה מנהל עסקים, חזרה לעבוד במפעל והתקדמה עד לדרגת סגנית מנהלת מחלקה. כחברת הנהלה במפעל, שיש לו מספר סניפים בעולם, סוכם ששלי תייצג את המפעל הישראלי במשא ומתן מול הגורמים השונים.

  עמדתה היא להעביר את הייצור מישראל לסין.

 • מושיק בן אלוף

  עובד ותיק במפעל, הוא נולד וחי בעיר בה ממוקם המפעל. בשנים האחרונות נסגרו מפעלים נוספים שהיו בעירו והאבטלה בה רבה.

  למושיק ארבעה ילדים, שניים מהם סיימו צבא ועוד שני ילדים אחד בכיתה יא' ואחד בכיתה ז' . מושיק עבד כל חייו במפעל והוא מאוד חושש מעתידו ומפרנסתו במידה והמפעל יסגר. 

  מושיק חושב שילדיו לא ישארו בעיר לאחר צבא. הוא חושב שאין להם מה לחפש בעיר הזו שבה יש אבטלה רבה ואין אופק תעסוקתי

   

 • הואן פנג

  נולד בכפר קטן בסין, שם עבד עד לאחרונה כחקלאי.

  כניסת כלים חקלאיים חדשים והמודרניזציה שהעביר את רוב הייצור מהכפר לעיר וצמצמה את החקלאות ואת הצורך בידיים רבות לעבודה. רבים מבני הכפר כבר לא גרים בכפר והם עברו לעיר הגדולה על מנת למצוא עבודה.

  הואן התחתן לא מזמן עם בחירת ליבו ובקרוב יוולד לו ילד.

  הואן נבחר להשתתף בדיון ולהציג את עמדת סין בנדון.

  הואן יודע שהקמת המפעל בסין ממש תציל אותו ואת חבריו ותספק לו עבודה רבה.

 • מר לב רחום

  נולד בישראל וגר בה כל חייו.

  מר לב רחום למד באוניברסיטה בירושלים לימודי סביבה ותכנון עירוני.

  בשנים האחרונות הוא עובד במשרד לאיכות הסביבה. במהלך עבודותו הוא פיתח מודעות חברתית וסביבתית גבוהה. הוא רגיש מאוד לחוסר צדק ומנסה לעזור לכל מי שזקוק לכך

  מר לב רחום גידל את ילדיו בארץ וחינך אותם לאהבת הארץ והאדמה. מר לב רחום בוגר מספר מלחמות ומרגיש מאוד שורשי ומאוד קשור לארץ. הוא רואה בעיניים עצובות כיצד מפעלים עוברים מהארץ למדינות אחרות וחושש מהפגיעה הקשה שיש לכך בעיקר על האוכלוסיות החלשות.

  מצד שני ,מר לב רחום רוצה למנוע מצב בו המפעל יעבור לסין ויזהם שם.

 • גברת שולם עליכם

  נולדה בארץ ובוגרת החוג למדעי המדינה. היא עובדת בסמיכות למשרד ראש הממשלה ומונתה על ידו לבדוק כדאיות כלכלית של השארות מפעלי טקסטיל בארץ.  

  גברת שולם נשואה ויש לה שני ילדים בוגרים, אחד מהם העתיק את מגוריו לארצות הברית, שם הוצעה לו עבודה משתלמת בתחום ההיי טק. הילד השני שלה לומד כעת הנדסה ומתלבט לגבי המשך דרכו. 

  ברור לגברת שולם שעל מנת שילדיה ישארו בארץ על המדינה להשקיע בעיקר בקידום תעשיית ההיי-טק ופחות (ואפילו בכלל לא) להשקיע בתעשיות המסורתיות כמו תעשיית הטקסטיל.


מקורות מידעביקורות (2)


דירוג כולל למשחק

המשחק יצר דיון משמעותי

התוכן רלוונטי לחומר הנלמד

המשאבים טובים ומותאמים

התלמידים נהנו


זכויות יוצרים לתמונות