אל תיגע בזמיר להתהלך בנעליו של "האחר"
"אי אפשר להבין מישהו באמת בלי לראות את המצב מנקודת המבט שלו [...], בלי להיכנס לעורו ולהתהלך בנעליו"

במילים אלו מסביר אטיקוס לסקאוט ולג'ם את הדרך בה הם צריכים להתייחס לאנשים האחרים – אלו שדומים להם ואלו ששונים מהם; לשחורים וללבנים, לפושעים ולקרבנותיהם, לשונאים ולאוהבים.

במשחק זה התלמידים הם דמויות ברומן "אל תיגע בזמיר": סקאוט וג'ם פינץ', הדודה אלכסנדרה, קאלפורניה ובו רדלי. כל אחד מהם מתבקש "להיכנס לעורו ולהתהלך בנעליו" של "האחר" – לתאר ולהסביר את נקודת המבט שלו, גם אם היא רחוקה ממנו מאוד.

בסיום המשחק נחשפים התלמידים המשחקים לתמונה המורכבת מנקודות מבט שונות מאוד, המרכיבות את החברה במיקום – ואת החברה האנושית כולה.תסריט המשחק | תצוגה מקדימה
כיתות: ט' - יב'
יוצר/י המשחק : יוכי שלח

דרישות מוקדמות

קריאת הספר "אל תיגע בזמיר", הרפר לי


יוכי שלח

הכירו את המשתתפים


 • סקאוט פינץ'

  סקאוט היא המספרת והדמות הראשית ברומן. בתחילת הרומן היא בת שש (וכבר יודעת לקרוא) ובסופו היא כבת תשע. סקאוט היא ילדה יוצאת דופן, שאיננה מתנהגת על פי הציפיות החברתיות: היא מתנהגת כבן, איננה מתחשבת בנימוסים המקובלים ובעלת מצפון מפותח. היא מעריצה את אביה, אטיקוס, אבל לעיתים קרובות מורדת בו.

 • ג'ם פינץ'

  ג'ם הוא נער אמיץ ושוחר צדק בתחילת גיל ההתבגרות. הוא מעריץ את אביו, אטיקוס, וקשור מאוד לאחותו, סקאוט, עליה הוא מגן ושומר

  המפגשים שלו עם חוסר צדק, גזענות ואפליה טראומטיים עבורו. עם זאת, הוא נותר אופטימי ומאמין בטוב האנושי.

 • דודה אלכסנדרה

  אלכסנדרה היא אחותו של אטיקוס. בניגוד לאחיה, היא אישה שמרנית המייצגת את הנורמות החברתיות של הדרום, מה שגורם לה להתעמת עם סקאוט ועם אטיקוס. לדעתה, הוא מחנך את ילדיו בדרך שגויה ועלול לגרום לנידוי חברתי שלהם.

 • קלפורניה

  קלפורניה היא מנהלת הבית והטבחית האפרו-אמריקאית בבית פינץ'. היא משמשת להם דמות אם, מגדלת אותם ומחנכת אותם ברוח ערכיו של אטיקוס, אם כי לפעמים היא חולקת עליו. היא יוצאת דופן בקהילתה בכך שהיא אישה משכילה (מלמדת את סקאוט קרוא וכתוב). 

   

 • בו (ארתור) רדלי

  בו (ארתור) רדלי, אחד השכנים של משפחת פינץ', הוא צעיר המסתגר בביתו לאחר שאביו התעלל בו. הסתגרותו גורמת לסקואט וג'ם לראות בו דמות רפאים מפלצתית, מפחידה ומושכת בעת ובעונה אחת. טוב לבו ועדינותו מתגלים רק בסוף הרומן, כאשר הוא מציל את ג'ם מידיו של בוב יואל.


מקורות מידעביקורות (1)


דירוג כולל למשחק

המשחק יצר דיון משמעותי

התוכן רלוונטי לחומר הנלמד

המשאבים טובים ומותאמים

התלמידים נהנו


זכויות יוצרים לתמונות