ההחלטה הגורלית דיון בנושא דילמת השילומים
דיון בנושא דילמת השילומים שפלגה את העם בין  השנים 1951-1952.  באמצעות המשחק נכיר תהליכים היסטוריים וחברתיים שקרו בשנים הראשונות של קום המדינה, נלמד כיצד ניתן להביע עמדות מקוטבות, ליישב מחלוקות ולקבל החלטות.תסריט המשחק | תצוגה מקדימה
נושא לימוד:
כיתות: ט' - יב'
יוצר/י המשחק : תמר לבני

דרישות מוקדמות

המשחק כולל סרטונים. מומלץ לבקש מהתלמידים להביא אזניות.


תמר לבני

הכירו את המשתתפים


 • דוד בן- גוריון

  נולד ב-16 באוקטובר 1886 בפלונסק בפולין. עלה ארצה בשנת 1906. היה ראש ההנהגה של "מינהלת העם", המוביל והדוחף להקמת המדינה. ב-14 במאי 1948 הכריז בן גוריון על הקמת מדינת ישראל והקים את הממשלה הזמנית שלה, אשר בה שימש ראש הממשלה ושר הביטחון.  מראשי תנועת העבודה. השכלה: לימודי משפטים. 

 • מנחם בגין

  נולד בבריסק שבפולין בשנת 1913. קבל חינוך ציוני יהודי בבית הוריו. היה מפקד קן בית"ר בבריסק. למד משפטים בורשה. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה נמלט מורשה לוילנה ובספטמבר 1940 נתפס ע"י הסובייטים ונשלח למחנה בסיביר. בשנת 1941 שוחרר והתגייס לצבא הפולני. ב23 ביוני 1941הוריו ואחיו של בגין, אשר נשארו בבריסק, נרצחו על-ידי הגרמנים לאחר שהללו כבשו את העיר. בשנת 1942 עלה מנחם בגין לישראל והתמנה לתפקיד מפקד האצל. עם הקמת המדינה הקים את תנועת חירות ועמד בראשה כמנהיג האופוזיציה. בשנת 1977 התמנה לראש ממשלה. 

 • דוד הורוביץ

  יליד גליציה, עלה לארץ ישראל ב-1920. היה מראשוני השומר הצעיר וממייסדי קיבוץ בית אלפא. במהלך פעילותו הציבורית שימש כמנהל המחלקה הכלכלית של הסוכנות היהודית. לאחר קום המדינה מונה לתפקיד מנכ"ל משרד האוצר. בתפקידו זה היה מראשוני הנושאים ונותנים עם מערב גרמניה בעניין הסכם השילומים, פיקח על הקמת בנק ישראל. 

 • שרה כהן

  עלתה לישראל מחבל ווהלין שבפולין בגיל 22 עם עלית הנוער כשהטלר עלה לשלטון. התחתנה עם יוסף שהיה חבר שלה בתנועה. הוריה, ארבעת אחיותיה ואחיה נשארו בפולין. בתום מלחמת העולם השניה, התברר לשרה שהוריה ואחיה נלקחו לאושוויץ היא היחידה ממשפחתה המורחבת ששרדה. כולם ניספו בשואה.

 • ארד כספי

  מנהל משרד רואה חשבון. בעל ותק של  25 שנה בתחום. מומחה בתחומים מיסים וקניין.

  למד משפטים וראיית חשבון באוניברסיטה העברית וסיים בהצטיינות. נשוי ואב לשלושה ילדים. גר בירושלים.


מקורות מידעביקורות (0)


דירוג כולל למשחק

המשחק יצר דיון משמעותי

התוכן רלוונטי לחומר הנלמד

המשאבים טובים ומותאמים

התלמידים נהנו


זכויות יוצרים לתמונות