כימיה לעומת החזרה השימוש בצמחי מרפא לעומת נטילת תרופות מערביות- קונבנציונליות
השימוש בצמחי מרפא ותוספי תזונה לעומת השימוש בתרופות קונבנציונליות.תסריט המשחק | תצוגה מקדימה
נושא לימוד:
כיתות: ט' - אקדמיה
יוצר/י המשחק : שירן דגגה, מורן יצחק ושני גורזלזני

דרישות מוקדמות

אין דרישות מוקדמות


שירן דגגה, מורן יצחק ושני גורזלזני

הכירו את המשתתפים


 • ד"ר גלי כימיקלי

  כימיקלי דוגלת בגישה כי יש לטפל בחולים באמצעות תרופות שפותחו במעבדה ולא בתרופות טבעיות (וכדבריה: "רפואת אלילים"). במשך כל 20 שנות עבודתה מעולם לא המליצה על שיטות חלופיות לריפוי, ואף סירבה ללמוד את תחום הרפואה הטבעית. יצוין כי מנהל בית החולים הפציר בה להשתתף בכנסים בתחום, אך ד"ר כימיקלי נעדרה מכל ההרצאות.

 • עו"ד פז כספי

   עו"ד פז הוזמן לוועדה משום שייצג את מקרה הנזיקין החמור ביותר (2014), בתביעה נגד חברת תוספי התזונה "אדם-שדה". ע"פ נסיבות התביעה, נטל חולה כבן 54 את התרופה הטבעית "תענוגות השום" להורדת הכולסטרול, בנוסף לתרופת המרשם לדילול דם, שקיבל מרופאו. כתוצאה מהשימוש בשתי התרופות, נוצר מינון יתר שגרם לדימומים פנימיים, וכך לתרדמת של החולה. למרות שמשפחתו (התובעת) טוענת כי חברת הטבע לא ציינה אזהרות והוראות שימוש, התקשה בית המשפט להוכיח כי ישנו קשר בין השימוש בתרופות הטבעיות לתרדמת. התביעה הסתיימה בפשרה ובגישור של הצדדים מחוץ לבית המשפט.

 • אלון גן

  במשך 17 שנים האחרונות, הוא בעל חווה ומפעל לגידול, עיבוד ושיווק צמחי מרפא וחומרי גלם לתעשיית תוספי התזונה.

  למרות שבשנות עבודתו בארה"ב גידל גן עשרות אלפי מיני צמחים המוכרים כמועילים לריפוי או מניעת מחלות, משרד הבריאות בישראל נוקט בזהירות רבה, ולכן התיר רק עשרות בודדות של צמחי מרפא למכירה ולשימוש. עקב כך שדרישות משרד הבריאות מכל יצרן או יבואן, רבות מטעמי זהירות, ההליך מסורבל ואטי ולכן גם מייקר את המוצרים. 

 • הנטורופתית שושנה צמח

  היא עצמה זנחה את התרופות המערביות לאחר שנרפאה ממחלת הסרטן ע"י טיפול טבעי וניקוי רעלים מגופה. צמח קוראת במשך שנים בטורה האישי בעיתון "שחרית", לחייב רופאים להתמחות בתחום הרפואה הטבעית. לטענתה, במדינות אחרות, כגרמניה וכרוסיה, רופאים מכירים את התחום ולעתים קרובות ממליצים על טיפול טבעי. מנגד, הרופאים בישראל אינם עוברים הכשרות דומות ולכן אינם בקיאים די הצורך בכוחם של צמחי המרפא ומיצויים. ממחקרה האחרון שערכה צמח בישראל (2016), נמצא כי מרבית הרופאים מעידים כי הידע שלהם בפיטותרפיה (ריפוי באמצעות צמחי מרפא) דל וכ—10 אחוזים מהם בלבד הביעו התעניינות בנושא. 

 • דין רז (שם בדוי)

  רז התראיין בעבר בעילום שם עבור העיתון "ידיעות ראשונות", שם חשף כי חברות התרופות חוששות מכניסת התרופות הטבעיות לשוק, מטעמי תחרות כלכלית והפסד נתח שוק. רז חשף כבר אז כי חברתו מתנגדת לחקר ופיתוח של צמחי מרפא ותוספי תזונה ומייצרת לחץ עצום על מקבלי ההחלטות באמצעות לוביסטים. לטענתו, הרופאים מנסים בכל כוחם לסייע לחולים, אך ללא כניסת הרפואה הטבעית לתחרות, רופאים ימשיכו להעניק את התרופות המקובלות.

  יצוין כי רז נמצא כעת בהליכי פיטורין מסיבה שאינה ידועה. לצד זאת, רז עצמו משקיע בפרויקט לפיתוח תוסף תזונה להרזיה "חיש-קל". הגעתו לוועדה אושרה רק לאחר שהכנסת דאגה לשמירת זהותו בסוד.


מקורות מידעביקורות (0)


דירוג כולל למשחק

המשחק יצר דיון משמעותי

התוכן רלוונטי לחומר הנלמד

המשאבים טובים ומותאמים

התלמידים נהנו