ממגילת רות ועד...2016 פעילות מרתקת לשבועות: דיון על היחס לזר בהתבסס על מגילת רות
האם מהגרים זרים הם נטל ואיום על החברה או ברכה למדינה ומקור בעל פוטנציאל רב?

אייל בשיר, תלמיד כיתה ח' מצטיין, הוא בנם של אילנה (ישראלית-יהודייה) ואידריס (סודני מוסלמי) אשר חיים בנפרד. הוריו ניהלו רומן קצר בעבר אך כיום האבא גר בדרום תל אביב בשכונת התקווה, והאמא גרה בצפון תל אביב בשכונת צהלה. כך שאייל מחלק את זמנו בין שניהם ובין שתי התרבויות.

אייל עצמו הוא צבר, יהודי על פי ההלכה ומרגיש ישראלי לכל דבר ולמרות כל אלו, מאוד קשה לו לראות את יחס החברה הישראלית לאביו. העובדה שאידריס האבא הוא מורה מוערך, אזרח ישראלי שומר חוק ומציין את כל חגי ישראל, אינה מפריעה לסביבה להתייחס אליו בחשדנות וגזענות, לראותו כזר המועמד לגירוש ואף כאיום על החברה הישראלית. 

לרגל חג השבועות הוזמן אייל לשידור טלוויזיוני מיוחד וחגיגי שייערך בבית נשיא המדינה. בתכנית: נשיא המדינה משוחח עם בני מהגרים. אייל מחליט להכין נאום משכנע ברוח הערכים החברתיים העולים במגילת רות, זאת מתוך כוונה לשפר את עתידו של אביו, את עתידם של מהגרים רבים אחרים וגם את עתידה של מדינת ישראל.

אייל, הידוע בקפדנותו ורצינותו, מעוניין ללמוד היטב את הנושא בכדי 'להמם' ולשכנע את הנשיא. לשם כך הוא מזמן לביתו קודם לכן פאנל מיוחד הכולל: חוקרת מקרא, משפטן, רב אורתודוקס ונציגה של השכונות שבדרום העיר.תסריט המשחק | תצוגה מקדימה
כיתות: ז' - י'
יוצר/י המשחק : אופיר מאור, עדי בן שלום (תיכונט, ת"א) ואבישי פרידלר (To Be)

דרישות מוקדמות

הכיתה תקבל מהמורה רקע על מגילת רות

מומלץ שהתלמידים יבצעו רישום מוקדם למשחק בכדי להכנס לדמויות ולהתכונן.

 


אופיר מאור, עדי בן שלום (תיכונט, ת"א) ואבישי פרידלר (To Be)

הכירו את המשתתפים


 • אייל בשיר

  תלמיד כיתה ח' מצטיין ואהוב על חבריו. פעיל בנוער העובד ומנגן כמעט על כל כלי הנגינה.

  מאוד מוטרד מיחס החברה הישראלית לאביו, מההערות הגזעניות, החשדנות ועובדת היותו אזרח סוג ב'.

  פרט חשוב: לאייל יש עוד אחות תינוקת וחתול.

 • פרופסור רות

  פרופסורית לחקר המקרא. מומחית נודעת למגילת רות. מוכרת כהומניסטית גדולה ופעילה לקידום זכויות העובדים הזרים והמהגרים בישראל.

 • דוקטור דן

  דוקטור למשפטים ומרצה מהאוניברסיטה העברית בירושלים. מומחה לזכויות אדם.

  מכיר היטיב את המורכבות של סוגיית המהגרים. טען מספר פעמים בתקשורת כי 'חיבוק היתר' למהגרים עלול לסכן את הרוב היהודי בארץ ואת צביון המדינה כולה. התבטאויות אלו עוררו סערה גדולה.

 • הרב בועז

  רב אותודוקס מוכר ומוערך. מנהיג קהילה גדולה מאוד בחיפה. ידוע בעמדותיו הליברליות וההומניות אולם כשזה מגיע לסוגיית הגיור הוא נוקשה ונוהג לטעון כי המהגרים הרבים שפוקדים את ישראל מסכנים את עתיד החברה היהודית. 

 • עו"ד ישראלה

  משפטנית. נציגת השכונות בישראל. פעילה חברתית למען תושבי השכונות. דבריה כנגד גלי ההגירה לישראל עוררו סערה גדולה. לטענתה היא פועלת עפ"י צו מצפונה הישר ושומרת על זכויות תושבי השכונות.


מקורות מידעביקורות (0)


דירוג כולל למשחק

המשחק יצר דיון משמעותי

התוכן רלוונטי לחומר הנלמד

המשאבים טובים ומותאמים

התלמידים נהנו