לשרוד בהפסד או למרוד בניצחון מרד גטו ורשה
בתקופת השואה, בגטו ורשה שבפולין פרץ מרד של היהודים בנאצים. במהלך הדיון בקרב יהודי הגטו היו דעות שונות לגבי היציאה למרד .

דיון זה יעסוק בדילמה -האם לצאת למרד בנאצים ולסכן את החיים או לא.תסריט המשחק | תצוגה מקדימה
נושא לימוד:
כיתות: ט' - יב'
יוצר/י המשחק : עידו ונונו, גל אוסלנדר וברק אלקעלי

דרישות מוקדמות

אין


עידו ונונו, גל אוסלנדר וברק אלקעלי

הכירו את המשתתפים


 • מרדכי אנילביץ'

  מרדכי אנילביץ' מנהיג הארגון היהודי הלוחם הינו יהודי בן 24 אשר נולד בוורשה שבפולין . מרדכי התגורר בשכונת עוני ומצוקה בסביבת עבריינים. בילדותו, השתתף מרדכי בתנועת הנוער "השומר הצעיר" והראה יכולות מנהיגות בולטות. מרדכי האמין בהגנה היהודית ולעולם לא יהי מוכן לוותר עליה.

  מרדכי הוכנס לכלא ע"י הצבא האדום בשל ניסיונו לברוח לישראל. עם שחרורו הוא חזר לעיר מגוריו.

  כאשר מרדכי הגיע לגטו הוא ראה שמצב שם נורא ולאט לאט הוא רק החמיר לכן לקח על עצמו להקים ארגון אשר ימרוד בנאצים . הארגון קם כתגובה לאקציה (פעילות אלימה כנגד היהודים ושילוחם למחנות המוות)   ונקרא "אי"ל" –הארגון היהודי הלוחם.

 • מארק אדלמן

  מארק אדלמן הינו אחד ממפקדי מרד גטו ורשה –יהודי. למרות שזמן ומקום לדתו אינם ידועים הוא טוען כי נולד בשנת 1921 בורשה שבפולין. מארק חונך על היהדות הסוציאליסטית הבלתי ציוניית ע"י אמו אשר הייתה חלק מארגון הבונד הייצג מאפיינים אלו, ובילדותו היה אדלמן חבר בתנועת הנוער של הבונד אשר נקראה העתיד.

  מארק היה בעל השקפת עולם קיצונית אשר באה לידי ביטוי באמירותיו כנגד הציונות ובארגונים בהם לקח חלק, נוסף על כך שימש מארק כסגנו של מנהיג אגודת האי"ל מרדכי אנלביץ' יחדיו הם הקימו מסגרות של פעילות מחתרתית אשר התגבשו במרוצת הזמן לרעיון ההתנגדות האנטי-נאצי בגיל 23, עם פרוץ מרד גטו וורשה, פיקד מרק אדלמן על אחת היחידות שנלחמו בנאצים בגטו: "אף אחד לא האמין שאנחנו נינצל. ידענו שנחרץ גורלו של המאבק, אבל הראנו לעולם שיש התנגדות לנאצים, שניתן להילחם בהם" – כך תיאר מרק את התחושות שליוו אותו במהלך הקרבות.

  אדלמן פיקד על אזור בגטו הקרוי "המברשתנים", הוא יצא בלילה לפעולות קומנדו בתקווה להרוג גרמנים ולחטוף את נשקם. תפקיד נוסף שלקח על עצמו הוא אחריות על המודיעין, הוא אסף ידיעות מגטאות סמוכים והפעיל רשת של סוכנים וסוכנות שפעלו בצד הגרמני. אדלמן נחשב לחיית שטח ולאחד מהמפקדים הנועזים בגטו.

  מארק ברח כמה פעמים מהגטו –מעשים אלה ועוד רבים הוכיחו את האומץ שבו .

 • עמנואל רינגלבלום

  עמנואל הינו היסטוריון אשר עוסק בפוליטיקה היסטוריה ותרבות. נוסף על כך עמנואל ממונה במוסד לעזרה סוציאלית את מטרתו העיקרית הינה סיוע ליהודי ורשה שבפולין. הוא האמין כי יש לשמר את ההווה על מנת להעניק לדורות הבאים יידע על התקופה ולכן במשך  בגטו הוא עסק בתיעוד של חיי היהודים אשר בא לידי ביטוי גם במאמריו שנקרו "עונג שבת".

  עמנואל פעל במחתרת הפוליטית ולאחר הגירוש הגדול בורשה באותה התקופה האמין בהתנגדות היהודים בנאצים והקמת המחתרת שתפעל כנגדם.

  נוסף על כך הוא תמך באי"ל הארגון היהודי הלוחם אשר היה אחד משתי האגודות הלוחמות בגטו .

 • צביה משה

  צביה משה,  יהודיה כבת 17 אשר נולדה למשפחה מסורתית בשנת 1914 בעיירה ביטן בפולין. כשהייתה בת שמונה הצטרפה לתנועת הנוער הדתית "חזקת שמיים" ובה למדה תנך ערכים הקשורים בתורה ועוד. צביה הייתה אישה כריזמטית בעלת יכולת לסחוף אחריה אנשים. היא האמינה כי הגורל נקבע ורק יושב מרום יוכל להצילם ולכן הייתה נגד כל פעילות מחתרתית.

 • מנחם מנדל

  מנחם מנדל יהודי אשר נולד בוורשה בשנת 1899 למשפחה מן המעמד הבינוני וחונך ברוח התבוללות פולנית. מנחם למד פילוסופיה בפולין, עסק בהוראה ולאחר מכן עבד בשירות הממשלה בתור סגן יושב ראש הקהילה היהודית. לאחר פלישת גרמניה הנאצית לפולין מינה אותו ראש העיר של ורשה אחד מראשי הקהילה היהודית.

  ימים אחדים לאחר מכן ורשה נפלה בידי הגרמנים אשר הטילו עליו להקים יודנראט – קבוצת יהודים אשר תתווך בין הקהילה היהודית לנאצים. מנחם  אשר היה מודע לכוחם של הנאצים ציית להם והשתדל שלא לערער את דבריהם למרות חוסר האמונה שלו בהם, הוא היה סבור כי אם יצייתו לנאצים הם יקלו על היהודים.


מקורות מידעביקורות (1)


דירוג כולל למשחק

המשחק יצר דיון משמעותי

התוכן רלוונטי לחומר הנלמד

המשאבים טובים ומותאמים

התלמידים נהנו


02.05.2019

היו מעט הערות שלכם במהלך הפעילות .


זכויות יוצרים לתמונות