ישראל 2017: עבדות מודרנית או עבודה הוגנת? האם צריך לשפר את שכרם ואת תנאי עבודתם של עובדי הקבלן בארץ?
במשחק זה יעסקו התלמידים ב"עובדים השקופים" עובדי הקבלן שעובדים בעבודות ניקיון, שעות ארוכות, תמורת שכר נמוך, ולעיתים בלי זכויות סוציאליות מספקות. התלמידים ייכנסו לעורם של עובדת הניקיון, מנהל חברת הניקיון שבה היא עובדת, עורכת דין שנלחמת למען עובדות הקבלן, מנהל מחלקת הכספים בעירייה, ועיתונאית, תושבת העיר שמתעניינת בנושא ורוצה לכתוב עליו כתבה בעיתון המקומי.תסריט המשחק | תצוגה מקדימה
כיתות: ז' - ט'
יוצר/י המשחק : זהר קפלן

דרישות מוקדמות

רקע כללי על עובדי קבלן.


זהר קפלן

הכירו את המשתתפים


 • מרינה אברמוביץ

  מרינה בת 53. היא נולדה באוקראינה ועלתה לארץ עם בעלה ושני ילדיה לפני 26 שנים. באוקראינה עבדה כמהנדסת במפעל אבל בארץ למרות כל נסיונותיה לא הצליחה למצוא עבודה כמהנדסת ובסופו של דבר נאלצה לעבוד בעבודות ניקיון. 

  בעלה של מרינה חלה זמן קצר לאחר עלייתם לארץ במחלת לב ואינו יכול לעבוד, והיא מפרנסת לבד את כל משפחתה. המשפחה חיה בעוני רב אבל מרינה מנסה לדאוג לכך שילדיה יסיימו את לימודיהם באוניברסיטה ולא ייאלצו לעבוד כמוה בעבודות ניקיון. 

  למרות שמרינה עובדת בניקיון הכיתות באחד מבתי הספר העירוניים בעיר רמת גונן, היא לא נחשבת עובדת עירייה. היא עובדת בחברת ניקיון ומקבלת ממנה משכורת על פי השעות שהיא עובדת, תמורת כל שעה היא מקבלת 27 שקלים. בדרך כלל היא עובדת ששה ימים בשבוע מהצהריים ועד לערב, אבל בחגים או בחופשת הקיץ אינה עובדת ואינה מקבלת משכורת כלל. גם כשהיא חולה, או מלווה את בעלה החולה לבית החולים היא מפסידה יום עבודה ומפסידה את השכר עבור אותו יום, ולכן גם כשאינה מרגישה טוב היא הולכת לעבוד.

   

 • יעקב לוי

  יעקב מנהל כבר חמש שנים חברת ניקיון שמעסיקה 22 עובדות. פועלות הניקיון שלו עובדות בשני בתי ספר בעיר רמת גונן. הן מגיעות לעבודה בשעה אחת בצהריים ומסיימות את העבודה בערב. רובן עובדות ששה ימים בשבוע. 

  יעקב משלם לעובדות שכר של 27 שקלים לשעה, שהוא השכר הנמוך ביותר שמותר לשלם על פי החוק. כמו כן הוא נותן להן שי צנוע של 50 שקלים לחג פסח, ולדעתו הוא  מעסיק הוגן מאד שעוזר לפועלות להתקיים ומקיים את החוק תמיד. 

  גם אם היה רוצה יעקב לא יכול להעלות לעובדות את השכר או לשלם להן בימים בהן אינן עובדות כי אז לא יהיו רווחים לחברה והוא ייאלץ לסגור אותה. יש לו עוד הוצאות רבות על ביטוח לפועלות, על חמרי ניקוי וכלי ניקוי, על הסעת הפועלות לעבודה ועל מיסים ודמי ביטוח לאומי שהוא צריך לשלם עבור הפועלות.

  הוא עצמו מרוויח משכורת של כ 12,000 שקלים לחודש שמספיקה לפרנסתו אבל אינה משכורת גבוהה כלל. 

  בדרך כלל הפועלות שלו ביחסים טובים איתו אבל לפני כשנה כשאחת מהן פנתה לעיתונות והתלוננה נגדו על כך שאינו משלם מספיק, הוא פיטר אותה. הוא לא רוצה בעיות בעבודה, ולא רוצה שכל פועלות הניקיון שלו יעשו לו צרות. 

   

 • תמר אסרף ועידן ירדן

  תמר ועידן למדו עריכת דין באוניברסיטת תל אביב, וסיימו בהצטיינות. הם עובדים כיום בחברת עורכי דין נחשבת מאד, אבל פעם בשבוע עובדים בהתנדבות בארגון שעוזר לעובדים עניים שאין באפשרותם לשלם עבור ייעוץ משפטי. 

  לאחרונה מנהלים תמר ועידן מאבק כנגד תופעת עובדי הקבלן. הם מנסים לגייס את החוק כדי להוכיח שבמדינה ששומרת על זכויות אזרחיה כמו ישראל אסור להעסיק עובדים בתנאים כאלה. לטענתם על המעסיקים לשלם לעובדים משכורת חודשית ולזכות אותם בשכר מלא גם עבור ימי חופשה, חגים וימי מחלה.

 • אלי יעלון

  אלי יעלון מונה לגזבר עיריית רמת גונן עם בחירתו של ראש העיר הנוכחי. בתפקידו הצליח להזרים כספים לנושאים רבים כמו חינוך, טיפול בקשישים, תרבות וגינון ציבורי, והוא נחשב לגזבר טוב וישר, ששומר היטב על הכספים הציבוריים ודואג לכך שהמיסים שמשלמים תושבי העיר לא יהיו גבוהים מדי.

  לדעתו של אלי אם יעלו את השכר של עובדות הניקיון יהיה צורך בערך בעוד חמישה מיליון שקלים לשנה, ולצורך כך העירייה תצטרך להעלות את המיסים לכל תושבי העיר. 

  אלי עצמו מרויח משכורת יפה של כ 30,000 שקלים לחודש, אבל לדעתו היא מגיעה לו על העבודה המסורה ועל התרומה הרבה שהוא תורם לתושבי העיר. 

 • מירי בן שושן

  מירי נולדה ברמת גונן וחיה בה כל חייה. היא למדה תקשורת במכללת ספיר בשדרות, וכיום היא נמנית על צוות הכותבים בעיתון המקומי "חדשות גונן"

  מירי מוכרת מאד בעיר למרות גילה הצעיר, ויחסה הנעים לאנשים מביא לכך שרבים מוכנים לשפוך בפניה את ליבם. הכתבות שהיא מפרסמת עוסקות בדרך כלל במצבם ובעיותייהם של האנשים בעיר. 

  מירי נחשפה לנושא עובדות הקבלן בעיר לאחר שראש העירייה פנה אליה והציע לה להצטרף לפגישה שיקיים בנושא זה, ולסקר את הפגישה בעיתון. היא למדה את הנושא לפני הפגישה וניסתה לגבש דעה.

  מצד אחד מצבן של עובדות הקבלן נוגע לליבה. היא חושבת שאסור שאדם שעובד ירעב ללחם.

  מצד שני היא מבינה כדי לשפר את משכורתן של עובדות הקבלן העירייה תצטרך כסף רב ולשם כך יהיה צורך לקצץ בהוצאות חשובות אחרות בעיר, כמו טיפול בקשישים, או גינון ציבורי. פיתרון כזה יועיל מאד לעובדות הניקיון אבל יפגע קשה בכל תושבי רמת גונן. אפשרות אחרת היא לגבות יותר מיסים מכל תושבי העיר כדי לממן את המשכורת המוגדלת לעובדות הניקיון, וגם אפשרות זו לא נראית למירי כפיתרון טוב. 

  לדעתה צריך להגיע לפשרה. צריך לשפר במקצת את משכורתן ותנאי עבודתן של עובדות הניקיון אבל להמשיך ולהעסיק אותן כעובדות קבלן ולא להעלות את משכורתן בצורה שתדרוש העלאת מיסים או שתפגע בהוצאות אחרות בעיר. 


מקורות מידעביקורות (0)


דירוג כולל למשחק

המשחק יצר דיון משמעותי

התוכן רלוונטי לחומר הנלמד

המשאבים טובים ומותאמים

התלמידים נהנו