חזרה

לא רק מסכים: סקר חדש מגלה - בני-הנוער עדיין קוראים ספרים

האם ילדי המסכים פותחים עדיין ספר, ועד כמה למסכים עצמם יש חלק בעניין? סקרשנערך בשיתוף "גלובס" וערוץ ניקלודיאון חושף כמה נתונים מפתיעים: מהעדפה של קריאה על פני משחק בטאבלט, בקרב משתתפי הסקר, ועד תדירות קריאה גבוהה, כשחלק ניכר ממנה נסוב סביב השקות של סדרות פופולריות מעולם הטלוויזיה, למשל. 

עודד אולי לגלות כי בהיעדר טלוויזיה או מחשב (מולם, אם נודה על האמת, אין סיכוי להתחרות), מעדיפים 45% ממשתתפי הסקר לקרוא ספר אפילו יותר מלשחק בטאבלט או בסלולר (20%).

הז'אנר החביב על הילדים הוא כנראה הרפתקאות - כשליש מהם יעדיפו ספר כזה על פני ספרי מתח (28%), פנטזיה (12%), סיפורים מרגשים או רומנטיים (11%), סיפורים מצחיקים (7%) וקומיקס (5%).

מי שאינו קורא ספרים, תולה זאת לרוב בקושי להתרכז (58%), ל-30% "אין כוח", ו-13% מהלא-קוראים קבעו - "זה משעמם". מה שעשוי לשנות את דעתם יהיה "ספר ממש מעניין" (4%), המלצות מחברים (13%), יותר זמן פנוי (8%) או תמריצים מההורים (3%). זה גם שיעור הילדים שהרים ידיים ולא מעוניין לקרוא - נקודה.

70% ממשתתפי הסקר - וגם זה נתון משמח - היו במהלך קריאת ספר בתקופה שבה השיבו על השאלות, בעוד רבע קראו ספר "רק לפני כמה חודשים". את תדירות הקריאה תלו מחצית מהמשיבים ב"כל פעם שיוצא ספר חדש בסדרה שאני אוהב" - כמו "החממה", "שכונה", "יומנו של חנון" ו"קפטן תחתונים". 36% קוראים "כל הזמן", ועשירית קוראים בערך שני ספרים בשנה. 5% בלבד הודו כי אינם קוראים ספרים, ורק הדרישה בבית-הספר מביאה אותם לקרוא.