בת מצווה בכותל - תסריט המשחק המחלוקת סביב התפילה בעזרת נשים בכותל


רקע

הכירו את בת-אל. בת אל היא ילדה בת 12, והיא חוגגת בת מצווה. בת-אל רוצה לקרוא את הפרשה שלה בכותל, אך לתדהמתה נאמר לה שאסור לנשים לקרוא בתורה באופן פומבי בכותל. אחיה של בת-אל עלה לתורה בכותל לפני שנתיים, ובת-אל לא חושבת שצריכה להיות אפליה, ולכן היא מתעקשת להגיע לכותל ולקרוא את הפרשה שלה.

בקרב חלק מהמתפללים במקום ובקרב היהדות החרדית קיימת התנגדות עזה, לעתים אלימה‏, לקריאה בתורה בעזרת הנשים בכותל. מנגד קיימת תמיכה בכך מצד ארגונים רפורמיים וקונסרבטיביים.

האם בת-אל תממש את רצונה?

הדמויות

שמואל רבינוביץ רב הכותל

רב הכותל הוא האחראי מטעם הממשלה על שירותי הדת בכותל המערבי. הרב מזוהה עם הזרם האורתודוקסי החרדי.  במסגרת תפקידו כרב הכותל והמקומות הקדושים שומר הרב רבינוביץ על קו ממלכתי. כחלק ממדיניותו, הוא מקבל כל אורח רם-מעלה ומתלווה לנשיאים וראשי מדינות המגיעים לביקור בכותל. 


המשימה שלך

שלום כבוד הרב,

כל חודש מגיעה קבוצת נשים שמכנה את עצמה "נשות הכותל". חבורת הנשים הזו מתפללת בצורה פומבית ומניחה תפילין וטליתות. ההתנהגות שלהן גורמת למהומות, ואתה לא מעוניין בעוד אירועים שיפרו את השקט באתר הקדוש.

עליך לשכנע את בת אל ואביה שעדיף לוותר על קריאת התורה.


משאבים

מערכה - 01

השוטר אזולאי אחראי על הסדר ברחבת הכותל

השוטר אזולאי כבר משרת כ- 10 שנים כאחראי על הסדר בכותל. הוא כבר ראה את הכל. מהתפרעויות של ערבים, ועד התפרעויות של קבוצות יהודים שרוצות לעלות להר הבית. 

השוטר אזולאי מכיר את הרגישות שיש לכותל, והוא יודע שכל שינוי במצב הקיים (סטטוס קוו) יגרור מיד תגובות נזעמות מצד הקהילה החרדית.

 


המשימה שלך

שלום רב, כבוד השוטר,

אתה טיפוס קשוח שלא מוותר לאף אחד. אתה יודע שכל וויתור אפילו הקטן ביותר יגרור בוודאות לצרות. החוק בכותל הוא שאסור לנשים לעלות לתורה בכותל, ואתה לא מתכוון להרשות לזה לקרות.


משאבים

מערכה - 01

בת-אל הילדה שחוגגת בת מצווה

בת-אל הגיעה לגיל 12. היא כבר מתכוננת חצי שנה לקריאת הפרשה שלה. כל האורחים כבר הוזמנו לכותל וגם כל החברות שלה. שהגיעה לכותל היא גילתה שאסור לה להכניס את ספר התורה לכותל ואסור לה לקרוא את הפרשה. בת-אל לא מתכוונת לוותר. זו הבת מצווה שלה ואף אחד לא יגיד לה מה לעשות.


המשימה שלך

שלום בת-אל,
את ילדה מאוד עצמאית עם דעות משלה (אפילו עקשנית) שלא מוותרת בקלות. המשפחה שלך שייכת לזרם הרפורמי ביהדות. אתם מתפללים בבית כנסת הרפורמי כל שבוע ואת מאוד מתרגשת לקראת הבת מצווה שלך. את לא מבינה למה אסור לך לעלות לתורה בכותל. אחיך עלה לתורה בכותל לפני שנתיים ואת לא מוכנה לוותר על זה.


משאבים

מערכה - 01

שלמה אבא של בת-אל

שלמה הוא אביה של בת-אל, ילדת הבת-מצווה. שלמה כבר עשה את כל ההכנות והזמין אורחים לבת מצווה של בת-אל בכותל. הוא לא רוצה לאכזב את האורחים ולא רוצה לאכזב את הילדה שלו. הוא יילחם על כך שבת-אל תעלה לתורה בכותל.


המשימה שלך

שלום רב שלמה,

יש לך יום נוראי. שום דבר לא עובד לך כמו שתיכננת. הגעת לכותל עם כל המשפחה, הבת שלך בת-אל כבר חצי שנה מתכוננת לעלייה לתורה ופתאום אומרים לך שאסור להכניס את ספר התורה לעזרת נשים בכותל. כל האורחים כבר הגיעו, בת-אל כבר על סף בכי. אסור לך וללתר. אתה צריך לשכנע את רב הכותל ואת המשטרה שירשו רק הפעם 


משאבים

מערכה - 01

ענת הופמן יו"ר ארגון נשות הכותל

ענת הופמן היא יהודיה רפורמית פמיניסטית. היא ראש ארגון נשות הכותל. ארגון שפועל למען הזכות של הנשים להתפלל כקבוצה, לקרוא מן התורה ולהתעטף בטליתות בעזרת הנשים שבכותל המערבי.


המשימה שלך

שלום ענת,

בביקורך השבועי בכותל נתקלת בסיטואציה שלצערך מוכרת לך. ילדה בשם בת-אל באה לחגוג את בת המצווה שלה בכותל אך השוטרים מנסים למנוע ממנה זאת. את כבר מכירה יותר מידי טוב את המצב הזה. את חייבת לעזור לבת-אל. היא רק ילדה וגם לה מגיע לעלות לתורה בכותל, בדיוק כמו שלבנים מגיע זאת.


משאבים

מערכה - 01

מערכה 1: האם לאפשר בת מצווה בכותל?1.

הודעה פומבית

שלום לכולם,

אתם נמצאים עכשיו ברחבה שלפני הכותל, ומדברים אחד עם השני.
מצד אחד בת-אל אביה וענת הופמן מנסים לשכנע שהעלייה לתורה חייבת להתחיל בחצי שעה הקרובה אחרת החגיגה באולם האירועים תתעכב, ומצד שני רב הכותל והשוטר אזולאי לא מוכנים לוותר.

המטרה שלכם היא לשכנע אחד את השני שהעמדה שלכם היא הצודקת. לפני תחילת הדיון, מומלץ לכם להסתכל במשאבים של המשחק. תוכלו לקחת מהם טיעונים מוצלחים שיסייעו לכם לשכנע את הצד השני.

 2.

הודעה פרטית (זמן קצר אחרי הודעה הקודמת)

שמואל רבינוביץ:

עליך לשכנע את בת-אל ואביה לוותר על העלייה לתורה. אתה אדם חרדי ואתה יודע שאם תרשה לקיים קריאה בתורה בכותל, כל הקהילה שלך תתייחס אליך כמו בוגד. אסור לתת לזה לקרות.

השוטר אזולאי:

עליך לדאוג שלא יהיו מהומות בכותל. אתה אומנם מזדהה עם הילדה אבל חוק זה חוק. אסור לעלות לתורה בעזרת נשים. המטרה שלך היא שהילדה והאבא יעזבו את הרחבה 

בת-אל:

עלייך לשכנע (בכל דרך אפשרית) את רב הכותל ואת השוטר אזולאי לתת לך לעלות לתורה בכותל. 

שלמה:

עליך לשכנע את רב הכותל ואת השוטר אזולאי שלא יקרה שום אסון אם הבת שלך תקרא בתורה, וחוץ מזה האורחים מתחילים להגיע וכולם בלחץ מהסיפור הלא צפוי הזה.

ענת הופמן:

עלייך לעזור לבת-אל ולאביה אל מול רב הכותל והמשטרה. את אישה עקשנית ודעתנית ואת בטוחה שהפעם יש סיכוי שירשו לקרוא בתורה בעזרת נשים.3.

הודעה פומבית (זמן קצר אחרי הודעה הקודמת)

חברים,

אנא הציגו את עצמכם ואת עמדתכם לשאר דמויות.הצבעה

[username], אחרי ששמעת (והשמעת) את כל הטיעונים,

מהי עמדתך האישית? האם לדעתך יש לאפשר לנשים לקרוא בתורה בכותל המערבי?אפשרות 1
כן
אפשרות 2
לא


הודעת תוצאה למקרה שרוב חברי הקבוצה הצביעו אפשרותאפשרות 1

תודה על הצבעתך.

מייד נמשיך את הדיון בכיתה...


אפשרות 2

תודה על הצבעתך.

מייד נמשיך את הדיון בכיתה...
נקודות מעניינות לדיון

1. האם דעתכם על הזרם הרפורמי והאורטודוקסי השתנתה בעקבות המשחק?

2. מדוע לדעתכם קבוצת "נשות הכותל" כל כך נאבקות על דעתן? למה זה חשוב להן עד כדי מעצר משטרתי?

3. האם לדעתכם ישנם מקומות בארץ שבהן תוצאות ההצבעה יהיו שונות?

4. מומלץ שהכיתה תצפה בכתבה הבאה על נשות הכותל. (אורך הכתבה 6 דקות, בכתבה רואים את ענת הופמן ורב הכותל מדברים)