יום בלונה פארק 1 - תסריט המשחק חישובי אנרגיה


רקע

ביום בהיר ויפה בתחילת חודש ניסן, הושלם סוף סוף מתקן רכבת ההרים בלונה פארק החדש על שם אייזיק ניוטון (מי היה ניוטון???? אפשר לקרוא כאן)  

באותו בוקר קם יותם בר-מזל, מנהל הפארק בתחושת התרגשות מיוחדת, שכן בפעם הראשונה תוכננה הפעלתה של רכבת ההרים החדשה. מתקן זה שכונה "המרומבה" הינו הגבוה והמהיר בכל האזור, ובפירסום בכל הערוצים הוכרזה תחרות צילום סלפי בין  ה 100 הראשונים שיזכו לעבור את המסלול.

הרכבת כוללת 6 קרוניות, עם מקום ל - 6 נוסעים מבוגרים בכל קרונית (הגיל המינימאלי לנסיעה הוא 14, וכמו כן נאסר על נשים בהריון ועל הסובלים מבעיות לב לנסוע).

הימים ימי בחירות לרשויות המקומיות.  יותם היה בשלבי התארגנות אחרונים לאירוע הפתיחה של מתקן רכבת הרים חדש הצפוי להיות הסנסציה של העיר.

על פי הנחיות המהנדסים, בתקופה זו מוגבלת אנרגיית הרכבת בתוך הלופ, ולכן הוחלט להריץ את הרכבת בחודש הראשון כשרק 4 מתוך ששת הקרוניות מלאות, ורק אחרי בדיקות יסודיות של המתקן – יתקבל אישור להרצה מלאה.

לחדרו של יותם נכנס המזכיר חיים מזיע וסמוק, ומספר שראש העיר ועוזריו בדרכם עם משפחותיהם וצוות צילומים נרחב, שימלא את כל 6 הקרוניות.

בתוכנית נסיעה ברכבת וצילום שלהם עולים עם משפחותיהם, צילום של ראש העיר במהלך הנסיעה מהקרונית הראשונה, וצילום במצב הפוך - צילומים שישמשו במסגרת קמפיין הבחירות. 

יותם בר-מזל מכנס אצלו ישיבת חרום בנוכחות: מהנדס המתקן, מנהל החברה שבנתה את המתקן, אשת השיווק של האתר, עוזר ראש העיר, והיועצת המדעית של ראש העיר.

נתוני הרכבת הנדרשים לפגישה מצורפים בקובץ. הפגישה עומדת להתחיל.

הדמויות

יוחאי קוסינוס מהנדס המתקן

בן 37 ורווק, יוחאי נהג לתכנן רכבות הרים מגיל 8. מספרים שבבית ספר היה יורד מקומה שלישית לאורך הקיר החיצוני על גבי מסילה שבנה מגלילי פח. מספרים ש 8 חברות שהיו לו עזבו אותו כי הוא הכריח אותן להתנשק איתו כשהם הפוכים ברכבות הרים בכל העולם...

יוחאי סיים כמהנדס מכונות מצטיין בטכניון, ומאז הוא מתכנן רכבות הרים למחייתו. לאחרונה זכה בתחרות בין לאומית של הרכבת המפחידה ביותר בסין.


המשימה שלך

הרכבת הזו היתה אחת המאתגרות שבנית, בעיקר בגלל סוג האדמה עליה היא יושבת ומגבלות המחיר. השתמשת כאן לראשונה בחומרים מיוחדים ובטכנולוגיה חדשה, ולכן אתה מתעקש לא לקחת שום סיכונים! הסיפורים הפוליטיים של ראש העיר לא מעניינים אותך. 


משאבים

מערכה - 01

עדיאל השלומיאל עוזר ראש העיר

בן 34, גרוש 3 פעמים, חי בגדרה עם שני חתולים וצב. טיפוס מוזר קצת אבל חכם, פותר תשבצי הגיון כל הזמן, ותמיד בתחושה שאין לו מזל והכל קורה לו בכלל לא באשמתו. קיבל את תפקיד הסגן כי ראש העיר דוד שלו מצד אמו. מנסה לעשות הכל כדי לרצות את דודו, לא תמיד בהצלחה. לקראת הבחירות המתקרבות החליט להפתיע את ראש העיר בנסיעה ברכבת הרים החדשה, בידיעה שראש העיר מת על אקסטרים.


המשימה שלך

ראש העיר נתן לך צ'אנס אחרון להוכיח את עצמך אחרי שבאירוע של חנוכת האולם החדש טעית בשעת ההתחלה בשעתיים...הבנת שמנהל המתקן קצת לחוץ, אבל אתה לא יכול לוותר על מהירות הכי גבוהה שניתן וצוות צלמים.


משאבים

מערכה - 01

אמיליה פיקצ'ר אשת השיווק של האתר

בת 27, רווקה, דעתנית ומלאת מוטיבציה. החליטה להפוך את האתר למוביל באטרקציות התיירות בארץ, ובביקורו של ראש העיר מזהה הזדמנות פז לפרסם את הפארק בכלל ואת ה"מרומבה" בפרט. היא עצמה לא מתה על רכבות הרים (פעם אחת ניסתה בצרפת והקיאה...), אבל מבינה שראש העיר מת על זה – אז זה מה שהוא יקבל.  


המשימה שלך

התקשרו אלייך מצוות הצלמים ורשת הטלויזיה הארצית כדי להיערך לצילומי האירוע. הצלמים רוצים לעלות לרכבת ולצלם את ראש העיר בנסיעה, בעיקר כשהוא הפוך. מבחינתך – מה חשוב הוא שכולם יעלו, כלומר כל הקרונות יהיו מלאים.


משאבים

מערכה - 01

יהויכין אורגינייזר מנהל חברת "התקני שעשועים בע"מ"

איש רציני ומיושב בדעתו, 30 שנה במקצוע. את המפעל קיבל מאבא שלו שבנה מתקנים בריביירה והיה מפורסם בעולם כולו. בכלל לא אוהב את העולם הזה ובחיים לא יעלה על רכבת הרים – פעולה שנראית לו מטופשת לחלוטין. אבל עסקים לחוד ותחביבים לחוד. להנאתו מבלה בדיג ובמשחקי שחמט במועדון. אין לו סבלנות לצעירים חסרי אחריות, ובעיקר אינו יכול לסבול אי סדר. 


המשימה שלך

אתה מבין שאתה המבוגר האחראי היחיד כאן. הם מתעסקים בשיווק ופוליטיקה, ואתה מבין שהמתקנים האלה יכולים להיות מאוד מסוכנים! אין לך שום כוונה לבלות את שארית חייך בכלא על טעות שתגרום לאסון בשביל כבוד ראש העיר. את החישובים צריך לעשות במדויק, ואתה סומך במאה אחוז על יוחאי. הוא אמנם קצת לולו אבל מהנדס מצוין. את מגבלת האנרגיה לא עוברים!


משאבים

מערכה - 01

חבצלת קינטיקה יועצת מדעית לראש העיר

כבר מגיל שנתיים היה ברור שחבצלת היא משהו מיוחד. עם מנת משכל של IQ180 היא ידעה לדמיין תהליכים מדעיים בראשה וכתוצאה מכך לצפות מה עומד לקרות בעתיד. את לימודי הפיזיקה במכון וייצמן היא השלימה בגיל 17, ואחרי התלבטות בין פיזיקה וכינור – החליטה לקחת הפסקה של שנתיים לטייל בעולם. כרגע עובדת כיועצת מדעית לראש העיר לפרנסתה, ואוספת כסף לטיול לניו זילנד. להנאתה מייצרת חומרים שונים לשימושה הפרטי וצובעת את שערה בצבע מיוחד שפיתחה, שמתחלף לבד בהתאם לצבע הלבוש שהיא בוחרת.


המשימה שלך

כמו תמיד, הנוכחים בפגישה לא ממש מבינים בפיזיקה, והכל נראה להם אקראי ומקרי. לא ממש חכמים... כנראה שתצטרכי להסביר להם מה באמת קורה כאן, מה השפעת המשקל ומה השפעת הגובה של תחילת התנועה. בכל מקרה – את לא מוטרדת. יהיה בסדר. 


משאבים

מערכה - 01

מערכה 1: ראש העיר מגיע לביקור1.

הודעה פומבית

הטלפון צלצל הרגע במשרדו של מנהל האתר. מהעבר השני של הקו נשמע קולו המבולבל של עדיאל השלומיאל – עוזר ראש העיר.

ראש העיר החליט שהוא אישית מגיע לפתיחת אתר רכבת ההרים, עם צוות של 35 עוזרים וצלמים. בכוונתו להיות הראשון שיסע ברכבת ולהצטלם תוך כדי תנועה כשהוא הפוך בלולאה!

בעיה!!!!!

במסמכי ההפעלה של הרכבת מוגדר בפירוש:

אין להפעיל את הרכבת בתפוסה של מעל 4 קרונות למשך חודש עד להשלמה של בדיקות המערכת המקיפות. 

מנהל האתר מבקש שתגיע תוך רבע שעה לפגישת חרום לדון במשבר, אחרי שעברת על הנתונים שבקובץ המצורף וגיבשת את עמדתך.

 

פתח את קובץ מתווה המשחק2.

הודעה פרטית (זמן מה אחרי הודעה קודמת)

יוחאי קוסינוס:

אתה המהנדס של המתקן, ואתה הגדרת את המגבלה. עליך להסביר לכולם שמגבלת האנרגיה בתוך הלולאה כרגע היא 2,000,000 ג'אול ולא יותר!!!

אתה ממליץ לשמור על מגבלה זו חודש כאשר בסוף של כל יום תעשה בדיקות למסילה.

עדיאל השלומיאל:

אתה הרי מכיר את דודך ראש העיר. הוא רוצה את כל הצוות (35 אנשים) איתו על הרכבת, ואם זה לא יקרה, ראשך בסכנה. אתה בדרך לפגישה אצל מנהל המתקן, ועליך להסביר להם את גודל הפאדיחה אם יגידו לראש העיר לא...

אם ראש העיר לא יהנה מהחוויה שארגנת לו - ראשך בסכנה!!!

אמיליה פיקצ'ר:

את מבינה שזו הזדמנות בלתי חוזרת! ראש העיר עצמו מצטלם הפוך ברכבת, בשידור בחדשות הערב כשכל המדינה רואה. את לא תתני לשום "מהנדס" קשקשן לקלקל לך את התוכנית. 

יהויכין אורגינייזר:

התכוונת בכלל לצאת לדוג היום, אבל הדיון אצל מנהל האתר הוא דיון חירום! מדובר על חיים ומוות, ולא יכול להיות שאיזו ילדונת עם מוטיבציה או עוזר ראש עיר מבולבל יובילו את מנהל האתר לקבל החלטות חסרות אחריות.  אתה בדרך לשם.

חבצלת קינטיקה:

מנסיון – הרי לא ניתן לסמוך על אף אחד, ולכן חשוב שכל הצוות יעבור על החישובים של יוחאי. מגבלת 4 הקרוניות נובעת ממגבלת האנרגיה, אבל מה יקרה אם הרכבת תתחיל את תנועתה מנקודת התחזוקה הנמוכה יותר? 3.

הודעה פומבית (זמן מה אחרי הודעה קודמת)

נראה שיש כרגע שתי אופציות:

- להתחיל מנקודת ההתחלה עם 4 קרוניות.

- להתחיל עם 6 קרוניות מלאות אבל רק מנקודת התחזוקה.

חשוב לבחון היטב את המשמעות עבור שתי האופציות!

פתח את קובץ משוואות חיוניות ודף עבודה. זה יעזור לך.4.

הודעה פרטית (זמן קצר לפני הודעה הבאה)

יוחאי קוסינוס:

החוויה האמיתית בנסיעה מתקבלת מהמהירות! עליך לבדוק את המהירות בנקודות A ו - B  בשתי החלופות המוצעות!

עדיאל השלומיאל:

אסור לוותר על המהירות! זו החווייה שראש העיר רוצה. אם יתחילו נמוך יותר הנסיעה תהיה איטית יותר. אל תוותר להם. 

 

אמיליה פיקצ'ר:

מתחילים לדבר על וויתור על הצלמים כדי להסתפק ב – 4 קרונות. זה יהיה נורא! חייבים להעלות את כולם כדי לצלם גם בוידאו איכותי.

 

יהויכין אורגינייזר:

כולם מקשקשים על צלמים וראש העיר. אם יקרה חלילה משהו – זה יהיה על ראשך. חייבים להתחיל עם 4 קרונות על פי הוראות המהנדס. מה יש פה בכלל לדון?

חבצלת קינטיקה:

את מבינה שהחווייה האמיתי היא המהירות, ואת יודעת שראש העיר לא יוותר על הצילום. אם את לא תבואי עם פתרון זה לא יגמר טוב. את יודעת את מה שיוחאי לא אומר: החישוב נעשה עם מקדם ביטחון גדול, כלומר גם אם תהיה חריגה קטנה – זה לא נורא (מה היה קורה אם היו רק 4 קרונות וכל הנוסעים שמנים?...) שווה לבדוק את המספרים בדיוק. אולי ניתן בכל זאת לצאת עם 6 קרונות מנקודת התחזוקה.5.

הודעה פומבית (זמן קצר לפני הודעה הבאה)

חשבו את השפעת נקודת היציאה על המהירות בנקודה A ובנקודה B. אם ההשפעה אינה גדולה, יתכן שראש העיר לא ירגיש את ההבדל והחווייה לא תיפגע.הצבעה

[username], אחרי ששמעת (והשמעת) את כל החישובים והטיעונים,

מהי דעתך האישית? ראש העיר בדרכו לכאן. מהרגע שנחליט - אין דרך חזרה! ההחלטה תתקבל על ידי הרוב. 

בהצלחה!אפשרות 1
העמסה של 4 קרוניות בלבד
אפשרות 2
יציאה למסלול מנקודת התחזוקה


הודעת תוצאה למקרה שרוב חברי הקבוצה הצביעו אפשרותאפשרות 1

פאנל יקר,

ראש העיר אמנם מרוצה והכל עבר בשלום, אבל חרגתם מהמגבלה המותרת לאנרגיה בלולאה במעט. במזל לא קרה כלום...


אפשרות 2

פאנל יקר,

אמנם ראש העיר ממורמר ומאוכזב. לא יהיה שידור בערב, אבל לא לקחתם סיכון בכך שלא חרגתם ממגבלת האנרגיה המותרת בלולאה. 
נקודות מעניינות לדיון

  1. מדוע לדעתכם משקל הרכבת לא משפיע על המהירות?
  2. חשבו מה יוצר את החווייה ברכבת הרים - המהירות או התאוצה ? (אפילו שהם לא למדו לחשב תאוצות, ייתכן שהאינטואיציה של התלמידים תאפשר את הדיון)
  3. לו המתקן היה על הירח, האם היתה חוויית הנסיעה שונה? איך?