החלטה גורלית - תסריט המשחק החברים של שון


רקע

שון בן -ארי הוא נער בן 16, לומד בכיתה י'. אוהב מאוד לשחק כדורסל ובשנה האחרונה התקבל לשחק בליגה. מאז ומתמיד נמצא בקבוצת 'החברים הכי טובים' אך בזמן האחרון מרגיש כי הקשר כבר לא כמו פעם. הוא מרוחק מאוד מחבריו, מרגיש שתחומי העניין שונים - הוא אוהב כדורסל וחבריו הם גיימרים. שון התקרב מאוד לחבריו מקבוצת הכדורסל. לאחרונה, דניאל חברו לקבוצה הציע לו להצטרף לחבורה שלהם - 'אחים לכדורסל'. שון לא יודע מה לעשות כי מצד אחד ההצעתו של דניאל מאוד מפתה אך מהצד השני הוא מפחד לפגוע ברגשותיהם של 'החברים הכי טובים'...

שון נמצא בקשר טוב מתמיד עם אחיו טום ואימא שלו- מיטל בן -ארי. הוא תמיד פונה אליהם כשצריך עצה ותמיד רוצה לשמוע את דעתם. מיטל מאוד גאה בשון שסוף-סוף עלה לשחק בליגה. כששון סיפר למיטל על הדילמה בה הוא נמצא היא מיד הביעה את דעתה - שון צריך להישאר בחבורת 'החברים הכי טובים'. בניגוד לאמו מיטל, אחיו טום חושב אחרת - הוא מאמין כי הוא צריך להתמקד בקריירה שלו וחבריו מהכדורסל יכולים לעזור לו בכך.

 

מה אתם חושבים?

האם עליו להישאר עם קבוצת השייכות שלו - "החברים הכי טובים" או עליו לעבור לקבוצת "אחים לכדורסל" המהווה קבוצת התייחסות נורמטיבית עבורו.

הדמויות

שון בן - ארי הדמות המרכזית

שון הוא ילד אשר התחיל לשחק כדורסל, הוא הצליח והגיע עם קבוצתו לליגה ובעקבות כך יש לו פחות זמן פנוי ודבר זה יוצר פער בתקשורת עם חבריו הגיימרים.  הוא מרגיש חצוי מכיוון שכבר אין לו ולחבריו את אותו המכנה המשותף והוא מאוד התקרב לחבריו מקבוצת הכדורסל.


המשימה שלך

שון צריך לבחור לאיזה קבוצה הוא רוצה להשתייך. הוא צריך להסביר את היתרונות והחסרונות בכל קבוצה ובסופו של דבר להחליט.


משאבים

מערכה - 01

טום בן - ארי אח של שון

טום הוא בן 18, לומד בכיתה יב,  מאוד מקובל ופופולרי בבית הספר בו הוא ושון לומדים. הוא שחקן כדורסל בליגה של הגדולים. 


המשימה שלך

טום תמיד תומך באחיו ואומר לו ישירות מה שהוא חושב, הוא לא אוהב לשקר. כאשר שון בא לשאול אותו לגבי כך שהוא לא יודע לאיזה חבורה להתחבר. הוא אומר לו ישר שהוא צריך להיות חלק מחבורת הכדורסל מכיוון שהוא כבר התבגר ושאין לו ולחבורה הקודמת  מכנה משותף. 


משאבים

מערכה - 01

מיטל בן - ארי אמא של שון

מיטל בת 43, היא יועצת בבית - ספר יסודי. היא אמא לשני ילדים מתבגרים בתיכון ומאוד מעורבת בחייהם.  


המשימה שלך

מיטל היא אמא טובה. שעוזרת ותומכת בכל דבר שבניה עושים, אך כאשר שון עושה דבר שהיא חושבת שהוא לא נכון בשבילו היא תמיד מביעה את דעתה בנושא ומסבירה לו למה הוא לא צריך לעשות זאת.


משאבים

מערכה - 01

דניאל פרץ שחקן בקבוצת הכדורסל

דניאל לומד עם שון בשכבה ונמצא איתו בליגת הכדורסל. הוא נמצא בחבורת "אחים לכדורסל".
דניאל ושון חברים טובים מאוד, ובמיוחד בשנה האחרונה הקשר ביניהם התהדק והתחזק. דניאל רוצה את הטוב ביותר בשביל שון ולכן הציע לו להצטרף לחבורה שלו - 'אחים לכדורסל' 


המשימה שלך

דניאל הוא הקפטן של קבוצת הכדורסל הוא ושון התחברו מאוד ונהיו חברים טובים. דניאל יורד על החבורה של שון ומסביר לו שעם החבורה של הכדורסל יהיה לו הכי טוב. 


משאבים

מערכה - 01

רון חן חבר ילדות של שון

רון לומד עם שון בשכבה וחבר שלו מגיל צעיר, רון נמצא בקבוצת "החברים הכי טובים". 

שון ורון רוצים את הטוב אחד בשביל השני ורון מנסה לשכנע את שון להישאר בקבוצת "החברים הכי טובים"


המשימה שלך

רון היה החבר הכי טוב של שון עד שהוא הצטרף לקבוצת הכדורסל, הוא כל הזמן רב עם שון על זה שהוא לא מפנה להם זמן. ומנסה להסביר לו שהוא יצטער על זה שהוא מתחבר לילדים בקבוצת הכדורסל. בשיחה אחת הוא מסביר לו כי אם הוא עוזב את החבורה שלהם, הם יפסיקו להיות חברים. 


משאבים

מערכה - 01

מערכה 1: "אחים לכדורסל"\ "החברים הכי טובים"1.

הודעה פומבית

עליכם לעזור לשון להחליט החלטה גורלית שעשויה לשנות את חייו, להישאר עם חבורתו "החברים הכי טובים" שאיתם מרגיש שהקשר אינו כמו פעם, או לעבור לחבורת "אחים לכדורסל" שאיתם מרגיש שהחיבור חזק יותר בעזרת הכדורסל.2.

הודעה פרטית (זמן קצר אחרי הודעה הקודמת)

שון בן - ארי :

שון מבולבל ואינו יודע מה להחליט, מצד אחד הוא מרגיש קשר לחבורת "אחים לכדורסל" אך מצד שני הוא נמצא כבר בקבוצה "החברים הכי טובים" שבה הוא חלק כבר מהגן.

טום בן - ארי :

טום, אחיו של שון מכיר אותו הכי טוב ויודע ה הכי טוב בשבילו, הוא ממליץ לחבור לקבוצת "האחים לכדורסל" הוא טוען שקבוצה זו יכולה לפתוח לו דלתות ויכולה לפתח אותו.

מיטל בן - ארי :

מיטל, אמא של שון, מכירה את שון בצורה הטובה ביותר ויודעת מה טוב בשבילו, היא רוצה ששון יישאר  בקבוצה של "החברים הכי טובים", היא חברה של האימהות של חברי הקבוצה ויודעת שהם ילדים טובים.

דניאל פרץ :

דניאל חבר בקבוצת "האחים לכדורסל" ומנסה לשכנע את שון לחבור לקבוצתו.

רון חן:

רון נמצא בקבוצה "החברים הכי טובים" ומנסה לשכנע את שון לחבור לקבוצתו.3.

הודעה פומבית (זמן קצר אחרי הודעה הקודמת)הצבעה

לאיזה קבוצה שון צריך להצטרף?אפשרות 1
החברים הכי טובים
אפשרות 2
אחים לכדורסל


הודעת תוצאה למקרה שרוב חברי הקבוצה הצביעו אפשרותאפשרות 1

 בחרתם להציע לשון להישאר עם החברים הכי טובים שלו כדי להבטיח שהוא ישמר את מקומו בקבוצתההשתייכות הטבעית שלו.

שאלון משוב


אפשרות 2

בחרתם להציע לדון להצטרף לקבוצת הכדורסל ולהמיר את קבוצת ההשתיכות עם קבוצת ההתיחסות

שאלון משוב
נקודות מעניינות לדיון