אלג'יריה- המאבק לעצמאות - תסריט המשחק דיון פורה בבית סוהר אלג'יראי העוסק בדילמת המאבק לעצמאות אלג'יריה


רקע

 

בבית כלא באלג'יריה נוצרה סיטואציה בה ישבו יחד בתא אסירים אלג'יראים וצרפתים שנידונו לעונשי מאסר על עבירות שונות. באחד הימים הדיון התלהט והגיע לנושא המאבק לעצמאות אלג'יריה. ניתן היה לשמוע באופן מובהק את הדעות השונות וכל אסיר ייצג צד אחר של המאבק.

דיון מתבסס על השאלה: האם יש להמשיך במאבק לעצמאות אלג'יריה ולגרום לשחרורה משלטון צרפת, או האם להיכנע לצרפת ולהמשיך לחיות תחת שלטונה? 

 

הדמויות

ז'אק ברנרד סנדלר מובחר

בצרפת היו דעות שונות בנוגע לשלטון הצרפתי באלג'יריה- כאלה שתמכו בהמשך השלטון הצרפתי, וכאלה שהתנגדו להמשך השלטון הצרפתי ותמכו בשחרור אלג'יריה. ז'אק ברנרד היה אחד מהאזרחים שהתגוררו בצרפת, והתנגד לכך שתמשיך להיות שליטה צרפתית באלג'יריה. בשנת 1954, ז'אק הגיע לאלג'יריה במטרה להשתתף במרד הFLN כנגד השלטון הצרפתי, ונעצר בעקבות התנהגות לא הולמת. ז'אק הועבר לבית הסוהר באלג'יריה.

הצרפתים שתמכו בשחרור אלג'יריה משליטה צרפתית, וביניהם גם ז'אק, טענו כי העובדה שצרפת צריכה להשקיע משאבים וכסף בשטח הכבוש שלה, גורמת לאוכלוסייה הצרפתית בצרפת להיחלש, ולכלכלה בצרפת לצנוח. אלג'יריה היא מעין נטל על צרפת, שמוסיפה לצרפת דאגות וצרות. בנוסף לכך, יש האומרים כי השתלטות צרפת על אלג'יריה גרמה לכך שמעמדה האירופי של צרפת נחלש ביותר והיא איבדה את הדומיננטיות שהייתה לה באירופה. ז'אק מאמין ששליטת צרפת באלג'יריה צריכה להיפסק בכדי להשיב לצרפת ולאזרחיה את מעמדה הקודם.


המשימה שלך

אתה חי בצרפת, אבל חושב שהשלטון הצרפתי באלג'יריה חייב להיפסק. אתה מאמין שהשלטון באלג'יריה גורמת לצרפת לבזבז משאבים ולהיחלש, מאמין שאלג'יריה היא נטל על צרפת. עלייך לשכנע את המשתתפים בעמדתך.


משאבים


קרים בוקרה חייל אלג'יראי בצי הצרפתי

קרים נולד וחי באלג'יריה , הוא נחשב לתלמיד מצטיין בלימודים , עד שהשלטון הצרפתי כבש את אלג'יריה . את קרים גייסו לחיל היבשה הצרפתי באלג'יריה . קרים תמיד נחשב לחייל שעשה את עבודתו בצורה מצוינת והיה לו חשוב להפריד בין עבודתו הצבאית בחיל הצרפתי , לבין משפחתו האלג'יראית . בשנת 1954 בשל אי ציות לפקודה מהממונים עליו (פקודה אשר ידע שתפגע במשפחתו ) הוא נכנס לכלא . בתקופה שבה נכנס לכלא ,לאנשים בכלא כבר היו דעות לגבי המאבק , לכל אחד היו טענות שונות .

קרים נמצא בדילמה האם להצטרף למאבק לעצמאות של עמו או להישאר נאמן לצבא הצרפתי שמשלם את משכורתו: קרים בוקרה. קרים נמצא בהתלבטות מאוד קשה , מצד אחד הצבא הצרפתי משלם לו משכורת מכובדת , שאותה הוא גם שולח ועוזר למשפחתו להתקיים , מצד שני הוא רוצה להישאר נאמן לעמו, ומשפחתו . הוא רוצה שהעם שלו יהיה חופשי, ובמהלך עבודתו הוא ראה מנקודת המבט שלו כמה אלג'יראים סבלו מהשלטון הצרפתי .

לבסוף, אחרי מאבק עצמי קשה, החליט קרים להשתתף במאבק כנגד השלטון הצרפתי , הוא ניחם את עצמו בזה שהוא במילא בכלא , ואין לו מה להפסיד . הוא החליט שהוא רוצה להיות נאמן לעמו, למשפחתו, וחבריו. חבריו לכלא שכנעו אותו שהתושבים האלג'יראים אינם רוצים להיות תחת השלטון הצרפתי ונאבקים לעצמאותם, הם לא רוצים להיות כפופים לשלטון הצרפתי, אלא להשיג לעצמם ריבונות ועצמאות מדינית.


המשימה שלך

אתה מייצג את הצד של האלג'יראים. אתה נאמן לעמך, למולדת , ואתה לא רוצה שאלג'יריה תמשיך להיות כפופה לשלטון צרפת. עליך לשכנע את המשתתפים בעמדתך


משאבים


אדמונד מרטין חייל צרפתי בצבא צרפת

חייל מהצבא הצרפתי אשר התגייס בגיל 19 בשנת 1950 . במהלך שנת 1954 ,היה מרד של האלג׳ירים והוא היה אחד מהחיילים ששמרו על הסדר, במהלך המרד התחרשה קטטה של כמה אלג'יראים וחיילים צרפתים שבה נמצא חברו מהחיל הצרפתי, והוא ירה באחד מן האלג׳יראים, וכך נכנס לכלא.

בכלא, הוא הכיר אנשים אלג'יראים בעלי דעות שונות, וגילה שהרבה מהאלג׳יראים הקימו קבוצה שמורדת בשלטון הצרפתי ומתכוונת להילחם על העצמאות של אלג'יריה.

אדמונד לעומת זאת, האמין שהשלטון הצרפתי באלג'יריה היה מבורך, הוא האמין בדרך של עמו , ורצה שארצו תהיה חזקה ובעלת אמצעים. בנוסף הוא האמין שהשלטון של הצרפתים באלג'יריה עזר למדינה וביסס אותה מבחינה כלכלית. הוא טוען שהמצב והמציאות הקיימים צריכים להישאר כמו שהם. הוא האמין שהמרד יפגע באלג'יראים ויגרום להם נזק רב.


המשימה שלך

אתה מייצג את הצד הצרפתי. אתה מאמין שצרפת צריכה להמשיך לשלוט על אלגי'יריה . עליך לשכנע את המשתתפים בעמדתך.


משאבים


דוד אמסלם מנהל בנק

דוד אמסלם הוא יהודי אשר מתגורר באלג'יריה. הוא מנהל בנק מכובד.

אמסלם נעצר בשנת 1953 לאחר שנהג באלימות כלפי אשתו ונאסר ל20 שנות מאסר .דוד מתנגד לעצמאות אלג'יריה, הוא מרגיש שהשוויון האזרחי המלא שניתן ליהודי אלג'יריה מצד שלטון צרפת טוב לו. השלטון הצרפתי נתן ל-35,000 יהודי אלג'יריה אזרחות צרפתית ב"צו כרמיה". צו כרמייה העניק אזרחות צרפתית מלאה לכל תושבי אלג'יריה היהודים. האזרחות הצרפתית העניקה לכל הגברים זכות בחירה בבחירות המקומיות. בשל האחוז הגבוה של יהודים באוכלוסיית אלג'יריה והסביבה, האזרחות הצרפתית החדשה הפכה אותם, למעשה, לכוח אלקטורלי עצום, ובייחוד משום שנהגו בדרך כלל להצביע באופן הומוגני, לפי הנחיית המנהיגים.ליהודים בהיותם אזרחים צרפתיים , הוענקה זכות הצבעה ,הם חויבו לשרת בצבא .בזכות קרבתם של היהודים לצרפתים ( הצרפתים בעלי כוח ומעמד ) היהודים היו בעלי מעמד כלכלי גבוה .

לאחר פקודת כרמייה,  היהודים הפכו לאנשים בעלי זכויות שוות לזכויותיהם של המתיישבים הצרפתים.


המשימה שלך

אתה מייצג את הצד של יהודי אלג'יריה ואתה מתנגד לעצמאות אלג'יריה. אתה טוען שהשוויון האזרחי המלא ניתן ליהודי אלג'יריה מצד שלטון צרפת וטוב לך. מוענקת לך זכות ההצבעה ובזכות קרבתך לצרפתים היהודים בעלי מעמד כלכלי גבוה. עליך לשכנע את המשתתפים בעמדתך

 


משאבים


בן יוסף בן חדה אחד ממנהיגי תנועת הFLN

היה ממנהיגי תנועת הFLN וממנהיגי אלג'יריה הצרפתית, חי בשנים 2003-1920.

הFLN הורכבה משלושה עקרונות- לאומיות אלג'יראית (נגד הקולוניאליזם הצרפתי), סוציאליזם (נגד ניצול ואפליה של כל אדם, שרווחו בזמן השלטון הצרפתי), ואסלאם (דת שהבחינה בין FLN לצרפתים, שהם בעיקרם נוצרים). התנועה הובילה מאבק כנגד הצרפתים בכדי להגיע לעצמאות באלג'יריה. בן חדה היה רוקח, וחבר בתנועת הצופים בעיר בלידה- דבר זה גרם לו להיחשף לרגשות הלאומניים של אלג'יריה, ובעקבות כך הצטרף למפלגת העם האלג'ירי.

בנובמבר 1954 פתחה החזית לשחרור לאומי (FLN) במלחמת גרילה נגד הצרפתים, שהחלה את מלחמת העצמאות של אלג'יריה.במהלך המלחמה, בן חדה נעצר על ידי הצרפתים ומיד לאחר ששוחרר הצטרף לתנועה האלג'יראית. ב-1957, אחרי שהצרפתים ניצחו ב"קרב על אלג'יר", הוא ברח לתוניסיה רכוב על גבי פרדה, במסע שארך שלושה חודשים. בתניסיה הוקמה ממשלה זמנית של תנועת הFLN וב-1958 קיבל בן חדה את תפקיד השר לעניינים סוציאליים בממשלה הזמנית.


המשימה שלך

אתה מייצג את הצד האלג'יראי, עלייך לשכנע את המשתתפים למה צריך לצאת למאבק נגד הצרפתים. עליך לשכנע את המשתתפים בעמדתך. 


משאבים


מערכה 1: הגיע הזמן להכריע!1.

הודעה פומבית

היי וברוכים הבאים לשנת 1954. כעת אתם נמצאים בתקופה שחיילים צרפתיים נוהגים בחוסר אחריות. במהלך תקופת הצרפתים באלג'יריה, חיילים מהצבא הצרפתי נתפסו מבצעים מעשים מגונים ולא מוסריים בנשים אלג'יריות חסרות אונים בכפר נידח ולא מפותח באלג'יריה.                כעת נובמבר 1954 מתרחש מרד האלג'ירים נגד צרפת2.

הודעה פרטית (זמן קצר אחרי הודעה הקודמת)

ז'אק ברנרד:

כצרפתי החי שבצרפת תמיד נקטת בעמדה המביעה תמיכה בהמשך השילטון הצרפתי באלג'יריה. אבל במשך הזמן התחלת להזדהות עם האלג'יראים והבנת שהמשך השילטון בה הוא גם עול על צרפת כלכלי ויש מחיר גבוה מידי גם בנפש. לכן המטרה שלך היא לגרום לאחרים להבין מדוע המשך השילטון הצרפתי הוא רע לצרפת.

קרים בוקרה:

כחייל אלג'יראי בצבא הצרפתי אתה נמצא במצב בו אתה חצוי בין הנאמנות ללאום שלך לבין נאמנות לצבא אותו אתה משרת ולמפקדים מהם אתה מקבל פקודות. המטרה שלך היא להביע עמדה המביעה נאמנות לאג'יריה וללאום האלג'יראי. עם זאת, חשוב כי תתייחס גם לדילמה שאתה נמצא בה באופן אישי.

אדמונד מרטין:

כחייל בצבא הצרפתי הנאמנות הראשונה שלך היא לעם לדגל ולמדינה הצרפתית. כחייל הוצבת במקומות שונים באלג'יריה והיית עד לפיגועים ולניסיונות הפגיעה של האלג'יראים המורדים באזרחים ובחיילים צרפתיים. אתה באמין בכל ליבך כי צרפת היא זו שצריכה להמשיך לשלוט באלג'יריה והמטרה שלך היא לשמר את המצב הקיים ולשכנע את האחרים כי גם לאלג'יראים כדאי שצרפת תמשיך לשלוט.

דוד אמסלם :

כחבר מכובד בקהילה היהודית באלג'יריה במהלך השנים האחרונות נהנית מהטבות גדולות של השלטון הצרפתי. לכן, המטרה העיקרית שלך היא לשמור על הסטטוס קוו ועל המשך השלטון הצרפתי מאחר וברור לך שאם אלג'יריה תקבל עצמאות אתה וחבריך בקהילה היהודית עלולים להיפגע. 

בן יוסף בן חדה:

כמנהיג המאבק לעצמאות אלג'יריה המשימה העיקרית שלך היא הצלחת המאבק כדי להגיע ליום שבו אלג'יריה תוכרז כמדינה עצמאית ותקבל הכרה בינלאומית. 3.

הודעה פרטית (זמן קצר אחרי הודעה הקודמת)

ז'אק ברנרד:

-          הזמן דוחק, נסו לשכנע את האסירים הנוספים בעמדתכם, קדימה!

קרים בוקרה:

-          הזמן דוחק, נסו לשכנע את האסירים הנוספים בעמדתכם, קדימה!

אדמונד מרטין:

-          הזמן דוחק, נסו לשכנע את האסירים הנוספים בעמדתכם, קדימה!

דוד אמסלם :

-          הזמן דוחק, נסו לשכנע את האסירים הנוספים בעמדתכם, קדימה!

בן יוסף בן חדה:

-          הזמן דוחק, נסו לשכנע את האסירים הנוספים בעמדתכם, קדימה!4.

הודעה פומבית (זמן קצר אחרי הודעה הקודמת)

בנובמבר 1954, תנועת הFLN החליטה להנהיג מרד כנגד השלטון הצרפתי, ובמהלכו תקפה מטרות רבות ופגעה באזרחים תמימים. מקרה ספציפי שקרה- התנועה האלג'ירית פוצצה מבנה שבו שהו מתיישבים צרפתיים חפים מפשע, וכולם נהרגו במקום. 5.

הודעה פומבית (זמן מה אחרי הודעה קודמת)

בשנת 1956, התרחש יום הניצחון באירופה שגרם לשיא המתח בין האלג'ירים לצרפתים. תנועת ה FLN יצאה בהפגנה כנגד הצרפתים. הכוחות הצרפתים החרימו את הכרזות, המפגינים פתחו באש, קצין משטרה צרפתי הותקף, איבד את קור רוחו, ירה בבטנו של צעיר אלג'ירי ופצע אותו למוות. בתגובה המפגינים האלג'ירים החלו לטבוח בכל באירופאים שהסתובבו ברחובות.הצבעה

הזמן שנותר לכם להיות יחד נגמר ולכן עליכם להכריע בשאלה האם אתם בעד המשך שלטון צרפת על אלג'יריה או נגד.אפשרות 1
בעד המשך שלטון צרפת
אפשרות 2
נגד המשך שלטון צרפת


הודעת תוצאה למקרה שרוב חברי הקבוצה הצביעו אפשרותאפשרות 1

הצלחתם במשימה! ונראה כי השלטון הצרפתי באלג'יריה ימשיך.


אפשרות 2

כל הכבוד! הצלחתם לגרום לסיום השלטון הקולוניאלי של צרפת על אלג'יריה.
נקודות מעניינות לדיון