ספינת העבדים - תסריט המשחק דילמת החירות


רקע

בחצי הראשון של המאה ה-19 יצאה ספינת עבדים בשם אטלאנטיק לכיוון מושבות הדרום שבאמריקה. בחצי הדרך הקפטן האכזר מת, והעבדים הרגו את קברניט הספינה, לוקחים בשבי את צוות הספינה ומשתלטים על הספינה. לחלק מהעבדים אין מידע רב על העבדות במדינות אמריקה, ולכמה מהם קרובי משפחה המצויים בדרום שבו מתקיימת העבדות כאשר העבדים משתלטים על הספינה, דילמה גדולה נוצרת: האם להפליג למושבות הצפון או מושבות הדרום?

הדמויות

אייברם בלאק אדם שמתנגד לעבדות

אייברהם הוא אדם שמתנגד לעבדות, הוא חי במערב אפריקה, הוא בן 25. אייברם הופרד מאמו בגיל צעיר במיוחד, במטרה שהשניים לא יקשרו אחד אחת לשני. אמו נשלחה בגיל צעיר למושבות הדררום להיות אמה.  אייברהם הינו עבד השייך לבעל הספינה ומשמש כמנקה של סיפונה הספינה. בספינה הוא מתוודע לעבדים החדשים העושים את דרכם בבטן הספינה לכיוון אמריקה, בלילה, בשקט הוא מתגנב לבטן הספינה, לתאים שלהם ומספר לכל האנשים שהיו שם את החוויות שלו ממושבות הדרום ואת זוועות העבדות והמציאות הבלתי נסבלת של שחורים עבדים תחת בעלי המטעים בדרום. 


המשימה שלך

אחרי שנים של עבדות אצתה רוצה בחופש, ברור לך שבדרום העבדות תימשך, אתה רוצה להגיע לצפון ולהינות מחופש ושיוויון זכוית


משאבים

מערכה - 01

אביגייל ג'ונס אישה שמתנגדת לעבדות

אביגייל נולדה באפריקה כבת למשפחה ענייה שלא מקורבת לראש השבט. משום כך ראש השבט אליו היא השתייכה הפריד בינה ובין אמא ומכר אותה לסוחרי העבדים הלבנים שהגיעו ליבשת אפריקה על מנת למצוא שפחות ועבדים ולמכרם לדרום. בגלל חזותה הנאה, וקומתה התמירה אביגייל מיועדת להיות משרתת בית- גורל טוב יחסית לעבדים אחרים.

 


המשימה שלך

את מתנגדת לעבדות למרות שתוכלי להיות משרתת בבית שזה טוב יותר ממה שצפוי לעבדים אחרים. את צריכה לשכנע את כולם להפליג לצפון


משאבים

מערכה - 01

אייזיק דיקסון אחד מהאנשים על הספינה, מתלבט לאן לנווט את הספינה, מושבות הדרום או הצפון.

אייזיק הוא בן 47 ויש לו שני אחים שהם עבדים במושבות הדרום, הוא נמצא על הספינה וצריך להחליט לאן לנווט את הספינה, גורל האנשים נמצא בידיו של אייזיק. אייזיק רוצה להפליג למושובת הדרום משום שהוא רוצה להתאחד עם אחיו. מצד שני אייזיק לא יודע על גורלם של השחורים ביבשת אמריקה ומעבר לרסיסי שמועות, לא מבין מהו מצבם של השחורים במדינות הדרום, ועל עובדת היותם עבדים ורכוש של הלבנים. 

אייזיק וחבריו לספינה "נקרעים" בין שתי האופציות האחת מאפשרת לו לברוח לצפון ולקבל את חירותו אך במקרה זה אייזיק לא יזכה לראות את אחיו. 


המשימה שלך

אתה נוטה להפלי למושובת הדרום כדי להתאחד עם אחיך אבל אתה לא בטוח. 


משאבים

מערכה - 01

רג'י סקוט אישה שמתנגדת לעבדות

רג'י קרויה על שם סבתא שמתה. היא כבת 16 ובעלת מבנה גוף חסון מאד. היא נמכרת על ידי ראש השבט שלה בגלל החוסן הפיזי שלה והיא מיועדת לעבודה במטעים- עבודה שבמסגרתה, תוחלת החיים בייחוד של נשים מאד נמוכה. רג'י שמעה יותר ויותר על העבדות באמריקה ובייחוד על העבודה במטעים והיא פוחדת מאד מהגורל הצפוי לה. כל קרובי משפחתה של רג'י  נשארו באפריקה. 


המשימה שלך

את בכלל מתנגדת להמשיך בהפלגה לאמריקה. המשפחה שלך באפריקה ואת רוצה לשוב לשם. עליך לשכנע את חבריך לספינה לשוב לאפריקה כדי להזהיר את המשפחות שלכם מסוחרי עבדים


משאבים

מערכה - 01

מערכה 1: לאן להפליג? צפון או דרום?1.

הודעה פומבית

חברים,

זה הזמן שלכם לפתור את הדילמה האם להפליג לצפון אמריקה בשביל לקבל חופש, אולי בכלל לדרום אמריקה בכדי להציל את בני משפחתיכם?

בהצלחה!!! 2.

הודעה פרטית (זמן קצר אחרי הודעה הקודמת)

אייברם בלאק:

היי אייברם,

ראית את הסבל של העבדים במושבות הדרום,  נסה לשכנע את חבריך למסע לשוט לצפון

בהצלחה!!!

אביגייל ג'ונס:

היי אביגייל,

המשימה שלך היא לעזור לחברי הקבוצה לפתור את הדילמה הגדולה: לאן להחליט להשיט את הספינה: לצפון אמריקה בכדי לקבל חופש או אולי בכלל לאפריקה בכדי לחזור למשפחותיכם 

בהצלחה!!!

אייזיק דיקסון:

היי אייזיק,

לצערנו הגיעה שמועה שמצבם הבריאותי והביטחוני של אחייך הוא מאוד לא טוב ויציב. עלייך לשכנע את כולם להגיע למושבות הדרום למרות הסכנה הגדולה, כדי להציל את אחייך ולנווט את הספינה.

רג'י סקוט:

רג'י שלום, 

עלייך לשכנע את כולם לשוב לאפריקה משום ששם משפחתך ואת רוצה להזהיר את כולם מפני ספינות עבדים3.

הודעה פומבית (זמן קצר אחרי הודעה הקודמת)

זכרו להשתמש במשאבים הם יסייעו לכם להציג טיעונים משכנעים וגם להראות שחומר הלימוד מוכר לכם.4.

הודעה פומבית (זמן מה אחרי הודעה קודמת)

אהה ושכחנו להגיד לכם, במרינה שבה הספינה אמורה לעגון. במקרה והעבדים יחליטו להפליג למושבות הצפון. ישנם שוטרים המחכים במרינה. האם תצליחו לעגון את אטלנטיק ולהיכנס למושבות מבלי להיתפס? או שבכלל לא יקחו את הסיכון וישוטו למושבות הדרום.הצבעה

זהו, אתם צריכים להחליט, האם להפליג לצפון, לדרום או לשוב לאפריקה.

אנא הצביעו כמו שאתם באמת חושבים ולא כמן הדמות שיצגתם במהלך המשחק.אפשרות 1
צפון
אפשרות 2
דרום
אפשרות 3הודעת תוצאה למקרה שרוב חברי הקבוצה הצביעו אפשרותאפשרות 1

בחרתם בצפון, בחופש. מקווה שתהנו ממנו. 

שאלון משוב


אפשרות 2

בחרתם בדרום כדי להתחבר למשפחות שלכם.

שאלון משוב


אפשרות 3

בחרתם לשוב לאפריקה, להתחבר עם המשפחות שלכם ולהזהיר אותם.

שאלון משוב
נקודות מעניינות לדיון