מאחורי הסורגים - תסריט המשחק דיון בנושא סחר בחיות הבר בעולמנו


רקע

מאבק הקופים

לפנות בוקר, נסגרה חווה מזור בה גודלו קופים למטרות סחר,  חוות מזור פעלה עם אישורים ממשלתיים להחזקת הקופים והיה עליה לעמוד בתנאים הנדרשים על פי חוק, עקב אי הצלחתה לעמוד בתנאים אלו, ובעקבות התערבותו של השר לאיכות הסביבה לאחר שראה את מצב ההזנחה בו שרויים הקופים, הומלץ לסגור את החווה. 

הקופים גודלו למטרות סחר ונשלחו מידי שנה למעבדות ניסויים באנגליה. בעקבות החלטת השר ורשות הטבע והגנים, חברות תעופה בינלאומיות החליטו לפתוח בחרם על הטסת קופים למטרות סחר וניסויים. 

קופי מזור, בחודש שעבר

הדמויות

אבי מחמדי מגדל חיות בר

אבי אוהב בעלי חיים מיוחדים הוא לא מסתפק בחיות המחמד הרגילות כמו הכלב והחתול, הוא מעדיף לגדל חיות אקזוטיות וחיות בר, הוא מטפל בהן יפה ומשקיע בגידולן.

אבי חושב שתחביבו לא מזיק כלל לבעלי החיים, הוא חושב שהוא מציל את החיות מסכנת הכחדה, הוא מגדל אותן בביתו בתנאי בית מלון. אבי אוהב לקנות את בעלי החיים המיוחדים שלו בגיל צעיר וכמה שיותר בזול. אבי חושב שסחר בחיות בר הוא חשוב ואף הכרחי, מבחינתו צריך לגדל כמה שיותר חיות בר בכדי לשמור עליהם מסכנת הכחדה. אבי בטוח שהוא יכול להרגיל כל חיית בר לחיות יחד עם בני האדם.  


המשימה שלך

אתה בעד סחר בחיות בר ! אתה אוהב לגדל את חיות הבר, לטפל ולהשיקע בהן. בכל כמה חודשים אתה רוכש בעל חיים חדש, אתה מעדיף לרכוש חיות מעניינות שאף אחד לא מכיר. אתה מתנהל כך שנים ואתה רואה בתחביב שלך שליחות. במידה ותהיה חקיקה נגד סחר בבעלי חיים לדעתך הם יכחדו מן העולם ולא יהיה לנו אותן יותר ! זאת עבודת שליחות. 


משאבים

מערכה - 01

ד"ר אורית פרנק וטרינרית המשקמת חיות בר פצועות

אורית חושבת שסחר וגידול לא ראוי של חיות בר הוא פשע והתעללות, אורית מתנגדת לכל סחר או אחזקה בבעלי חיים שמקומם בבר, אורית חושבת שרק מקומות מסוימים בעלי אישורים חוקיים מהמדינה ומהרשויות הווטרינריות יכולים לגדל חיות בר. אורית חושבת שיש להציג לציבור את הנזק שנוצר בעקבות הסחר הלא חוקי בחיות בר, ורוצה להסביר מדוע מקומן של חיות הבר הוא בטבע ולא בכלובים: החיות נפצעות, חיות בתנאים נוראיים, תוקפניות כלפי בעליהן, ויש צורך לרוב בשיקום ארוך שלא מבטיח שיחיו בסיומו. 


המשימה שלך

את וטרינרית בעלת התמחות בחיות בר , את רואה מידי יום עשרות בעלי חיים שנפגעו כתוצאה מסחר ומהברחות, את צריכה לשכנע את המשתתפים שמקומן של חיות הבר הוא בטבע ולא בידי האדם. את נגד סחר בחיות בר! ותפקידך לשכנע את כל המשתתפים לא לאפשר סחר בחיות בר!


משאבים

מערכה - 01

עו"ד דויד אליהו עורך דין

דויד אליהו חושב שסחר בחיות בר הוא דבר חיובי אם הוא מתבצע על פי חוק, דויד חושב שיש להציג בפני הציבור את העובדות והעונשים הניתנים למי שסוחר באופן לא חוקי בחיות בר, דויד טוען כי חשוב להציג בפני הציבור עצות ודרכים חוקיות בהן ניתן לגדל חיות בר. אליהו ימסור בדיון כל מידע שיש לו אודות מקרים שאירעו בעבר ביחס לסחר בחיות בר. 


המשימה שלך

אתה בעד סחר בחיות בר! התמקד בדרך החוק ושכנע את כולם בדעתך. עליך לחשוף במהלך הדיון כי על פי החוק אין עונש משמעותי וכבד וכי אין אכיפה בארץ.   


משאבים

מערכה - 01

שמוליק שדה נציג רשות הטבע והגנים

שמוליק פועל למען שמירת הסביבה ובעלי החיים הוא נגד סחר ואחזקת חיות בר ומאמין שמקומן הוא אך ורק בטבע, שמוליק פגש חיות בר רבות שנפגעו כתוצאה מסחר, הוא רוצה להעלות את המודעות ולהציג כמה שיותר פרטים על גידול ואחזקה נכונים של בעלי חיים המותרים בחוק. 


המשימה שלך

אתה נגד סחר בחיות בר! הצד את עמדותיך בדיון תוך כדי התייחסות למשאבים. עליך לשכנע את המשתתפים שמקומן של חיות הבר הוא בטבע ולהציג מקרים בהם התבצעה הזנחה של חיות בר, ולהסביר כיצד ניתן לבצע החזקה לפי חוקי רשות הטבע הגנים. 


משאבים

מערכה - 01

נורית סיון מאבטחת בשדה התעופה

במסגרת עבודתה בשדה התעופה נורית נתקלת במקרי הברחה רבים ונחשפה לנזק הנוראי שנעשה לחיות הבר, היא חושבת שסחר בחיות בר הוא התעללות, פעמים רבות נמצאות חיות מתות עקב ניסיונות הברחה כושלים. נורית רוצה לשתף אנשים בכמה שיותר מקרים בהם נתפסו חיות מוברחות ונסחרו בצורה לא חוקית כדי לזעזע את הציבור, לעורר מודעות ולפעול למען הכחדה של הסחר.  


המשימה שלך

את נגד סחר בחיות בר! ספרי על המקרים שראית ושכנעי את המשתתפים כי מקומן של חיות הבר בטבע ולא בידי בני האדם. 


משאבים

מערכה - 01

מערכה 1: האם להתיר?1.

הודעה פומבית

פשעים שקשורים בסחר לא חוקי בחיות בר מהווים את אחד מסוגי הסחר היותר משמעותיים. מעריכים את מחזור הסחר ה"שחור" ב-17 מיליארד דולר בשנה, חיות בר רבות נמצאות כאשר מצויות בתנאי הזנחה קשים ומספרן בטבע הולך ומתמעט.

הביעו את עמדותכם האם להתיר או להגביל את הסחר בחיות בר !  2.

הודעה פרטית (זמן קצר אחרי הודעה הקודמת)

אבי מחמדי:

עליך להסביר למשתתפים כי אתה מגדל ושומר על בעלי החיים שלך, עלייך להוכיח להן כי חיות הבר הגדלות בתנאים טובים לא מסוכנות לאף אחד וכי ניתן לרכוש בזול ובקלות היום כל חיה אותה תרצה לגדל. עליך להסביר לשאר המשתתפים כי אתה לא פוגע באף אחד אלא להפך אתה מציל את חיות הבר שעוד מעט יכחדו מן העולם עליך לספר כי אתה מציל חיות בר רבות ונותן להן בית וטיפול מסור ולשכנע את הממשתפים כי עליהם להתיר סחר והחזקה של חיות בר !

ד"ר אורית פרנק:

את נגד סחר והחזקה חיות בר עם אלו המבצעים זאת על פי חוק ! עלייך לשכנע את הממשתפים לא לגדל או לסחור בחיות בר, עלייך להסביר למשתתפים כי חיות הבר מסוכנות ומקומן בטבע, עלייך להסביר את הנזק הנגרם כתוצאה מסחר בחיות בר ולגרום למשתתפים לקבל החלטה כי סחר בחיות בר הוא אסור ואין לתמוך בו ! 

עו"ד דויד אליהו:

אתה בעד סחר והחזקת חיות בר על פי החוק! עלייך לשכנע את המשתתפים כי סחר והחזקה נכונה לא מזיקה לאף אחד וכי רשויות החוק לא משגיחות על עניין הסחר וההחזקה. אתה מעודד את מגדלי חיות הבר הפרטיים ומסייע להם להתנהל על פי החוק. 

שמוליק שדה:

אתה נגד סחר והחזקה של חיות בר ! עלייך לשכנע את המשתתפים בעקבות מקורות המידע כי ישנו נזק סביבתי הנגרם בהעדר חיות בר במקומן הטבעי, עליך לשכנע את המשתתפים כי הנזק הנגרם לחיות משפיע על בני האדם, עליך לגרום למשתתפי הדיון לא להסכים לסחר בחיות בר ! 

נורית סיון:

את נגד סחר בחיות בר ! עלייך לספר למשתתפים בדיון על מקרי התפיסה של חיות הבר ועל המצב בו הן נמצאות, עלייך לשכנע את המשתתפים כי אין להתיר סחר בחיות בר! 3.

הודעה פומבית (זמן קצר אחרי הודעה הקודמת)

משטרת התנועה עצרה אתמול תושב רחובות, החשוד כי הבריח לארץ ארבעה קופים נדירים מסוג מרמוסט. ההערכה היא שכל אחד מהקופים שווה כ-10,000 דולר.

שוטרי אגף התנועה עצרו לבדיקה מכונית פרטית סמוך למחלף לטרון. לאחר שבדקו את רשיונות הרכב, ערכו השוטרים חיפוש ברכב עצמו, ולהפתעתם גילו בתא המטען כלוב ובו ארבעה קופים מזן נדיר. למקום הוזעקו נציגי רשות שמורות הטבע, אשר זיהו קוף מזן המרמוסט שנמצא בסכנת הכחדה, שגדל בדרום אמריקה. אלא שלנהג, תושב רחובות, היה הסבר מקורי להימצאותם של הקופים ברשותו. הוא טען כי לא מדובר בזן נדיר, אלא בהכלאה שביצע בביתו בין עכבר לחתול. לטענתו, הוא יצר חיה מסוג "עכבתול". למרות ההסבר המפורט עיכבו השוטרים את ה"מדען" בתחנת המשטרה והקופים הועברו לידי הגורמים המוסמכים במטרה להחזירם לארץ מוצאם.

צילום: משטרת אגף התנועה4.

הודעה פומבית (זמן קצר לפני הודעה הבאה)

מועצת האו"ם קיבלה לאחרונה החלטה לפיה הסחר הבין לאומי בחיות בר וחלקיהן מוכרזים כפשע מאורגן.

ההחלטה החדשה התקבלה (כמעט) בפה אחד, בסופה של ועידת פיסגה בהנהלת הוועדה למניעת פשעים, הצעת ההחלטה שהוגשה לאו"ם ע"י ארה"ב ופרו קוראת לכל האומות לפעול נגד הסחר השחור בחיות בר, בחלקיהן, בצמחים ובמוצריהם, ולראות בסחר זה "פשע רציני וקשה".הצבעה

עליכם להצביע לפי דעתכם האישית:

האם אתם בעד או נגד סחר בחיות בר?אפשרות 1
בעד סחר בחיות בר
אפשרות 2
נגד סחר בחיות בר


הודעת תוצאה למקרה שרוב חברי הקבוצה הצביעו אפשרותאפשרות 1

רוב חברי הקבוצה הצביעו בעד הסחר בחיות בר 


אפשרות 2

רוב חברי הקבוצה הצביעו נגד הסחר בחיות בר
נקודות מעניינות לדיון

דונו בתוצאות ההצבעה ובטיעונים מעניינים שעלו בקבוצות השונות