לשרוד בהפסד או למרוד בניצחון - תסריט המשחק מרד גטו ורשה


רקע

מרד גטו ורשה היה המרד היהודי הגדול ביותר שפרץ בתקופת השואה והיה לסמלה המובהק של ההתנגדות היהודית בשואה.

המרד נמשך חודש  ( 19 באפריל – 16 במאי).

ההתנגדות היהודית בתוך גטו ורשה בפולין הכבושה יצאה כנגד מאמציה של גרמניה הנאצית לשלוח את שארית אוכלוסיית הגטו למחנה ההשמדה טרבלינקה. המרד הסתיים בניצחון הכוחות הנאצים על כוחות ההתנגדות, שהיו דלים באספקה ובנשק, ובחיסולו של הגטו.

המרד נחשב לסמל של התנגדות היהודים וגבורתם בזמן השואה.

המורדים, באמצעים הדלים שעמדו לרשותם, הצליחו להחזיק מעמד ולעמוד בגבורה מול מכונת המלחמה הנאצית במשך 4 שבועות. מרד גטו ורשה היה גם המרד היהודי הידוע היחיד במהלך השואה, בו הצליחו המורדים לגרום לאבידות משמעותיות בנפש (יחסית) בקרב האויב הנאצי.

חלק מהחתרת היהודית בגטו ורשה, ובייחוד חברי התנועות הציוניות-החלוציות, הגיעו למסקנה שיש להכין כוח הגנה שיופעל במקרה של ניסיון לגרש את היהודים מגטו ורשה למחנות המוות. נסיונות ההתארגנות הללו נתקלו בהתנגדות מצד זרמים שונים במחתרת, ועד תחילת גירוש ההמונים ב-22 ביולי 1942 לא הוקם כוח התנגדות יהודי מאוחד.

 בגטו פעלו באותה עת שתי מחתרות עיקריות והתקיימו בינהן חילוקי דעות רבים.

הרוב היה בעד היציאה למרד מכיוון שידעו כי אין להם מה להפסיד אך היו לא מעטים רבים שהתנגדו בכל תוקף. 

לבטים ודילמות של המורדים

  1. האם לצאת בכלל למרד כשהתוצאות ידועות מראש, מוות וכישלון
  2. האם להלחם בגרמנים ולסכן את חייהם של בני משפחה, חברים ושכנים שאינם יכולים להלחם, ושמרידה תהווה גם עבורם גזר דין מות (ואולי יש סיכוי קטן שאם לא יהיה מרד יינצלו)
  3. היודנראטים לא תמיד הסכימו למרד ולעיתים התנגדו לו בחריפות בטענה שהדרך הנכונה להינצל היא לעבוד טוב ככל האפשר, והדילמה הייתה האם לפעול בניגוד להנחיות היודנראט, ואם כן, כיצד לגייס את הלוחמים ולתכנן מרד מתחת לאפם של אנשי היודנראט והמשטרה היהודית
  4. האם להילחם בגטו או לצאת ולהצטרף לפרטיזנים שפעלו מחוץ לגטו, ובעזרתם לנסות לסייע גם ליהודים שנותרו ?

הדמויות

מרדכי אנילביץ' מנהיג הארגון היהודי הלוחם

מרדכי אנילביץ' מנהיג הארגון היהודי הלוחם הינו יהודי בן 24 אשר נולד בוורשה שבפולין . מרדכי התגורר בשכונת עוני ומצוקה בסביבת עבריינים. בילדותו, השתתף מרדכי בתנועת הנוער "השומר הצעיר" והראה יכולות מנהיגות בולטות. מרדכי האמין בהגנה היהודית ולעולם לא יהי מוכן לוותר עליה.

מרדכי הוכנס לכלא ע"י הצבא האדום בשל ניסיונו לברוח לישראל. עם שחרורו הוא חזר לעיר מגוריו.

כאשר מרדכי הגיע לגטו הוא ראה שמצב שם נורא ולאט לאט הוא רק החמיר לכן לקח על עצמו להקים ארגון אשר ימרוד בנאצים . הארגון קם כתגובה לאקציה (פעילות אלימה כנגד היהודים ושילוחם למחנות המוות)   ונקרא "אי"ל" –הארגון היהודי הלוחם.


המשימה שלך

בדבריך הדגש\י את היכולת של הארגון שלך להחזיר מלחמה רצינית בנאצים.

אל תשכח\י! את\ה מנהיג\ה המטרה שלך היא לסחוף אחריך את כל היהודים אשר בגטו .

גייס את בני תנועת הנוער תפגין ביטחון וידע – יש לך ניסיון רב בכל הקשור לפעולות דיסקרטיות .

עליך לסמוך על בני הארגון ! תעזור להם להתכונן לקרב, אמן אותם תדבר אליהם בגובה העיניים ותגרום להם להאמין בך ובעצמם. עליכם להבריח נשק מזון ועוד מתושבי ורשה ומהצבא הפולני על מנת לתפקד ולהביא אתכם לידי ביטוי בקרב , עשו כל שאתם יכולים! זה הזמן להראות לגרמנים את הכוח שלכם –של הארגון שלך, אין כאן מקום לפחד.

זכור מרדכי לא מוותר על ערך ההגנה היהודית, הפסד לנאצים זה הדבר האחרון שהוא ירצה לחוות.


משאבים

מערכה - 01

מארק אדלמן אחד ממפקדי מרד גטו ורשה

מארק אדלמן הינו אחד ממפקדי מרד גטו ורשה –יהודי. למרות שזמן ומקום לדתו אינם ידועים הוא טוען כי נולד בשנת 1921 בורשה שבפולין. מארק חונך על היהדות הסוציאליסטית הבלתי ציוניית ע"י אמו אשר הייתה חלק מארגון הבונד הייצג מאפיינים אלו, ובילדותו היה אדלמן חבר בתנועת הנוער של הבונד אשר נקראה העתיד.

מארק היה בעל השקפת עולם קיצונית אשר באה לידי ביטוי באמירותיו כנגד הציונות ובארגונים בהם לקח חלק, נוסף על כך שימש מארק כסגנו של מנהיג אגודת האי"ל מרדכי אנלביץ' יחדיו הם הקימו מסגרות של פעילות מחתרתית אשר התגבשו במרוצת הזמן לרעיון ההתנגדות האנטי-נאצי בגיל 23, עם פרוץ מרד גטו וורשה, פיקד מרק אדלמן על אחת היחידות שנלחמו בנאצים בגטו: "אף אחד לא האמין שאנחנו נינצל. ידענו שנחרץ גורלו של המאבק, אבל הראנו לעולם שיש התנגדות לנאצים, שניתן להילחם בהם" – כך תיאר מרק את התחושות שליוו אותו במהלך הקרבות.

אדלמן פיקד על אזור בגטו הקרוי "המברשתנים", הוא יצא בלילה לפעולות קומנדו בתקווה להרוג גרמנים ולחטוף את נשקם. תפקיד נוסף שלקח על עצמו הוא אחריות על המודיעין, הוא אסף ידיעות מגטאות סמוכים והפעיל רשת של סוכנים וסוכנות שפעלו בצד הגרמני. אדלמן נחשב לחיית שטח ולאחד מהמפקדים הנועזים בגטו.

מארק ברח כמה פעמים מהגטו –מעשים אלה ועוד רבים הוכיחו את האומץ שבו .


המשימה שלך

בדברך הדגש\י את הקצינויות של מארק בכל הנוגע לסוציאליזם –שיוויון זכויות.

אל תשכח אתה סגנו של מנהיג הארגון היהודי הלוחם אתה מנהיג בעצמך! עליך להיות רציני ובעל תעוזה רבה. מארק היה נועז וכך תהיה גם אתה ברעיונותיך ובמעשיך עליך לתת הכל ולמרות החששות שלך מהקרב עלייך לשדר ביטחון ללוחמים תחתיך.

חשוב, תגדיל ראש, נסה ליצור קשר עם גרמנים אך תעשה זאת בתבונה.

זכור! אתה אחד המפקדים המתוחכמים והאמיצים בגטו עלייך להראות זאת.


משאבים

מערכה - 01

עמנואל רינגלבלום היסטוריון אשר עוסק בפוליטיקה היסטוריה ותרבות .

עמנואל הינו היסטוריון אשר עוסק בפוליטיקה היסטוריה ותרבות. נוסף על כך עמנואל ממונה במוסד לעזרה סוציאלית את מטרתו העיקרית הינה סיוע ליהודי ורשה שבפולין. הוא האמין כי יש לשמר את ההווה על מנת להעניק לדורות הבאים יידע על התקופה ולכן במשך  בגטו הוא עסק בתיעוד של חיי היהודים אשר בא לידי ביטוי גם במאמריו שנקרו "עונג שבת".

עמנואל פעל במחתרת הפוליטית ולאחר הגירוש הגדול בורשה באותה התקופה האמין בהתנגדות היהודים בנאצים והקמת המחתרת שתפעל כנגדם.

נוסף על כך הוא תמך באי"ל הארגון היהודי הלוחם אשר היה אחד משתי האגודות הלוחמות בגטו .


המשימה שלך

בדבריך הצג\י את תמיכתך בהתנגדות חמושה כנגד הנאצים בתור יהודי משכיל בעל דעות סוציאליסטיות. ונוסך על כך הצג תמיכתך בארגון האי"ל

תביא\י לידי ביטוי את חשיבות המרד למרות הקשיים הרבים בדבר.

הראה את הרצון הרב להילחם ולהקים מחתרת בגטו לצד פילוגי הדעות והחששות מצד יהודים רבים.

אל תשכח!  אתה עוסק בהיסטוריה, שימור ההיסטוריה הינו ערך החשוב לך מאוד לכן נסה\י להביא את המרד לכדי הישג אשר יוצג בארכיון ההיסטורי שלך ...הדגש את החשיבות הרבה לניצחון במרד ותעלה כל רגש של היהודים בזמן המרד על מנת שהדורות הבאים יוכלו להרגיש את ההיסטוריה.


משאבים

מערכה - 01

צביה משה נערה כבת 17 מתנגדת למרד

צביה משה,  יהודיה כבת 17 אשר נולדה למשפחה מסורתית בשנת 1914 בעיירה ביטן בפולין. כשהייתה בת שמונה הצטרפה לתנועת הנוער הדתית "חזקת שמיים" ובה למדה תנך ערכים הקשורים בתורה ועוד. צביה הייתה אישה כריזמטית בעלת יכולת לסחוף אחריה אנשים. היא האמינה כי הגורל נקבע ורק יושב מרום יוכל להצילם ולכן הייתה נגד כל פעילות מחתרתית.


המשימה שלך

את אישה חזקה מאוד ! אנשים אוהבים להקשיב לך! את בטוחה כי ה' יביא את הישועה ולכן את פוסלת השתתפות בכל פעילות מחתרתית היכולה לערער את השקפת החיים שלך. תשתמשי בניסיון שצברת במשך השנים בהיותך יוזמת ומנהיגה על מנת לסחוף בדעותיך עוד אנשים. כשיש לך מטרה את עושה הכל בשביל להשיג אותה.

ותזכרי ! את לא מתכוונת לתת ליציאה לפועל של אף פעילות מחתרתית מצד היהודים!


משאבים

מערכה - 01

מנחם מנדל אחד מראשי הקהילה היהודית בורשה

מנחם מנדל יהודי אשר נולד בוורשה בשנת 1899 למשפחה מן המעמד הבינוני וחונך ברוח התבוללות פולנית. מנחם למד פילוסופיה בפולין, עסק בהוראה ולאחר מכן עבד בשירות הממשלה בתור סגן יושב ראש הקהילה היהודית. לאחר פלישת גרמניה הנאצית לפולין מינה אותו ראש העיר של ורשה אחד מראשי הקהילה היהודית.

ימים אחדים לאחר מכן ורשה נפלה בידי הגרמנים אשר הטילו עליו להקים יודנראט – קבוצת יהודים אשר תתווך בין הקהילה היהודית לנאצים. מנחם  אשר היה מודע לכוחם של הנאצים ציית להם והשתדל שלא לערער את דבריהם למרות חוסר האמונה שלו בהם, הוא היה סבור כי אם יצייתו לנאצים הם יקלו על היהודים.


המשימה שלך

חשוב לך שהיהודים יחיו בצורה הטובה ביותר שניתן בגטו אך עם זאת אתה מציית להוראות הנאצים וכך גם יעשו היהודים בגטו.

זכור\י! את\ה יודע מהו כוחם של הנאצים. אתם סבור בכך שאין לכם סיכוי כנגדם ומתנגד בתוקף למרד בכל צורה שהיא על מנת ליצור "שקט" בגטו.

אתה יודע כמה מסוכן וחסר טעם למרוד בנאצים ולכן אתה תסכל כל רצון כזה. אתה לא מתכוון לסכן את חיי היהודים בגטו!


משאבים

מערכה - 01

מערכה 1: למרוד או לא למרוד1.

הודעה פומבית

רוב היהודים בגטו ורשה הועברו למחנות ההשמדה.

אנחנו לא רבים כמו פעם אך איננו רוצים למות!

הנאצים יכנסו בעוד כמה שבועות לגטו!

מה נעשה אז?2.

הודעה פרטית (זמן קצר אחרי הודעה הקודמת)

מרדכי אנילביץ' :

עלייך להדגיש את היכולת של היהודים להחזיר מלחמה בנאצים!

אתה בטוח בזה שתצליחו ותגיעו לתוצאות מרשימות!

עלייך לסחוף אחריך את כולם על מנת להגדיל את כמות המאמינים

עליך להציע רעיונות לדרכים להברחת מזון ונשק

סומכים עליך!

 

מארק אדלמן:

עלייך להדגיש את הקיצוניות של מארק בכל הנוגע לסוציאליזם –שיוויון זכויות. אל תשכח  אתה סגנו של מנהיג הארגון היהודי הלוחם אתה מנהיג בעצמך! עליך להיות רציני ובעל תעוזה רבה. מארק היה נועז וכך תהיה גם את\ה ברעיונותיו ובמעשיך עליך לתת הכל ולמרות החששות שלך מהקרב עלייך לשדר ביטחון ללוחמים תחתיך.

חשוב ותגדלי ראש, נסה ליצור קשר עם גרמנים אך תעשה זאת בתבונה. זכור\י ! אתה אחד המפקדים המתוחכמים והאמיצים בגטו עלייך להראות זאת.

עמנואל רינגלבלום:

הצג את תמיכתך בהתנגדות חמושה כנגד הנאצים בתור יהודי משכיל בעל דעות סוציאליסטיות. 

תביא  לידי ביטוי את חשיבות המרד למרות הקשיים הרבים בדבר .

הראה  את הרצון הרב להילחם ולהקים מחתרת בגטו לצד פילוגי הדעות והחששות מצד יהודים רבים.

אל תשכח\י! אתה עוסק בהיסטוריה, שימור ההיסטוריה הינו ערך החשוב לך מאוד לכן נסה  להביא את המרד לכדי הישג אשר יוצג בארכיון ההיסטורי שלך ...הדגש את החשיבות הרבה לניצחון במרד ותעלה כל רגש של היהודים בזמן המרד על מנת שהדורות הבאים יוכלו להרגיש את ההיסטוריה

צביה משה:

המשימה שלך היא לשכנע את אנשי הגטו כי אין לצאת למרד בנאצים בשום מחיר! את בטוחה שהישועה היחידה תגיע מה' הדגישי זאת!

מנחם מנדל:

עליך לדאוג למצב היהודים בגטו ! עלייך לשכנע את המפקדים הגדולים לא לצאת למרד ! אל תשכח אתה איש חזק וגדול אנשים יקשיבו לעצותייך!

עליך לדאוג שלא תהיה אבדה בנפש ולגרום לכך שיהיה "שקט" בגטו.3.

הודעה פומבית (זמן קצר אחרי הודעה הקודמת)

עליכם להחליט מה עושים כמה שיותר מהר ! הדגישו בקיצוניות את דעותיכם ותלחמו עליה!4.

הודעה פומבית (זמן מה אחרי הודעה קודמת)

כרגע קיבלנו מסר מחייל נאצי אשר עמד ליד גדר הגטו כי הנאצים מתכוונים להיכנס לגטו בעוד כשבוע, עליכם לקבל החלטה נחרצת!הצבעה

אנחנו קרבים לסיום רוב היהודים אשר היו בגטו כבר הועברו למחנות ההשמדה

האם לצאת למרד או לאאפשרות 1
כן עלינו לצאת למרד בנאצים אין לנו מה להפסיד
אפשרות 2
אין עלינו לצאת למרד ! המרד יביא לאבדות רבות בנפש ואין אנו רוצים זאת


הודעת תוצאה למקרה שרוב חברי הקבוצה הצביעו אפשרותאפשרות 1

הרוב החליט לצאת למרד!


אפשרות 2

הרוב בחר לא למרוד.
נקודות מעניינות לדיון

הנאצים מגיעים בעוד מספר ימים לגטו ! כנראה שהם יעבירו עוד יהודים למחנות ההשמדה!

השבת מלחמה או כניעה? מה יוביל אותכם למקום יותר "טוב"?